GRZEGORZ ZYGIER

TWOONE od cienia do fal

wernisaż wystawy 12 marca 2010 r., godz. 19.15

Galeria ODA, ul. Dąbrowskiego 5

…Czy zdjęcia Grzegorza, które wykorzystują naturalne, przyrodzone możliwości aparatu są iluzją czy konkretem? Wszystko zależy od metody ich oglądu i interpretacji. Zacznijmy od tego, że odwołują się do koncepcji „fotografii czystej”, ale są tak zmienione, że powstał nowy rodzaj montażu – najważniejszej techniki XX wieku – ale nie hybrydyzacji, gdyż prace Grzegorza Zygiera są bardzo skonceptualizowane. Ta cecha, związana z metodycznym poszukiwaniem istoty i idealnej struktury powoduje, że są one od razu rozpoznawalne. Związana z kategorią mimesis i główną tradycją w rozwoju fotografii fotograficzność jego prac rozwinęła się w pracach z cyklu Twoone w kilku kierunkach. Jednym z głównych problemów jest ujmowanie cienia i towarzyszącego mu przedmiotu czy fragmentu rzeczywistości, który sprowadzony jest, na ile można tego dokonać, do elementów martwej natury. Fotografowanie fragmentu kolumny, liści, krzesła, metalowych części jest modernistyczną formą vanitas.

W innych pracach Grzegorz, wzorem Kazimierza Malewicza, poszukuje, i śmiem twierdzić, że odnajduje, idealną formę przestrzeni oraz istniejącą w niej równie wykwintną, choć skromnie prostą geometrię linii, która niespodziewanie ożywia tego rodzaju doświadczenie wizualne…

Krzysztof Jurecki

Grzegorz Zygier, urodzony w 1954 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Studia na Politechnice Krakowskiej w latach 1974–1979. Od 1987 roku członek ZPAF. Fotograf, performer, artysta wideo. W latach 1982–1990 związany z ruchem artystycznym Kultura Zrzuty. Był uczestnikiem wielu zdarzeń i artystycznych spotkań, jak Nieme kino, Pozdrawiamy urzędników sztuki, plenery w Teofilowie oraz współtworzył pismo artystyczne „Tango”. Od 1990 do 1995 roku wraz z Adamem Rzepeckim I Katarzyną Pochrzęst był założycielem formacji artystycznej Stacja Pi. Stacja, działającej w zakresie teatru, wideo, performance, znanej ze spektakularnych performance wykonanych w czasie Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. W 2002 roku powrócił do problemów fotografii analitycznej i konceptualnej, realizowanej w cyklu Twoone. W 2009 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa czynna od 12 do 31 marca 2010 r.