Tkanina. Dywan. Obiekt. Jolanta Rudzka Habisiak, jej absolwenci i studenci.

800 lat Piotrków Trybunalski

Wystawa

Tkanina. Dywan. Obiekt. Jolanta Rudzka Habisiak, jej absolwenci i studenci.

Wernisaż 5 stycznia 2017, godz. 19.00 Galeria ODA, ul. Sieradzka 8

Wystawa czynna w galeriach ODA przy ul. Sieradzkiej 8 i ul. Dąbrowskiego 5 do 29 stycznia.

Wystawa z cyklu „97-300. Tak daleko stąd, tak blisko”.

Cykl wystaw pod wspólnym tytułem  „97-300. Tak daleko stąd, tak blisko.” prezentuje sylwetki i twórczość artystów pochodzących z Piotrkowa, obecnie żyjących i tworzących w innych miastach czy krajach. Celem wystaw nie jest poszukiwanie w ich twórczości  bezpośrednich związków czy inspiracji naszym miastem. To przegląd dotychczasowych osiągnięć i możliwości  twórców o piotrkowskich korzeniach, zarówno tych rozpoczynających swoją karierę jak i tych o ugruntowanej pozycji odnoszących sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.  W 2017 roku zamierzamy zorganizować 8 wystaw, które włączone zostały do programu obchodów jubileuszowego roku 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego.

Cykl inaugurujemy wystawą prac prof. Jolanty Rudzkiej Habisiak, jej studentów, doktorantek i absolwentek.

Jolanta Rudzka-Habisiak jest jedną z najbardziej cenionych polskich projektantek tkaniny unikatowej i użytkowej. Należy do grona czołowych artystek, które dziś przeobrażają sztukę tkacką. Obszar jej zainteresowań i działań plastycznych obejmuje  szeroko pojęta tkanina artystyczna, projektowanie dywanów, a także tworzenie nietypowych „przedmiotów” tkackich – obiektów, instalacji oraz grafik inspirowanych sztuką włókna. Jolanta Rudzka Habisiak Urodziła się w 1958 roku w Piotrkowie, Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego) w Łodzi, gdzie w 1985 roku uzyskała dyplom w Pracowni Tkaniny Unikatowej. Kierowała Pracownią Dywanu i Gobelinu w macierzystej uczelni. Od  2012r. pełni funkcję rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.. Jest laureatką prestiżowych nagród za dzieła unikatowe oraz nagród za kolekcje dywanów. Zainicjowała powstanie Fundacji PROTEXTIL, promującej polską sztukę włókna. Jest członkiem Friend’s of Fiber Art International (USA).

Prof. Jolanta Rudzka Habisiak wraz z asystentką mgr Izabelą Walczak prowadzi Pracownię Obiektu do Wnętrza , Dywanu i Gobelinu, na Wydziale Tkaniny i Ubioru, w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Nazwa Pracowni odzwierciedla repertuar zadań projektowych związanych z  wystrojem  wnętrza takich jak: dywany, lampy, dekoracje stołu, łóżka, okna, małe formy meblarskie, poduchy, pledy, obiekty wielofunkcyjne z  zawartym w nich innowacyjnym  kodem realizacyjnym. Studenci mierzą się z zagadnieniami struktury, faktury i  reliefu, swoistym preludium do poszukiwań nowej  niekonwencjonalnej  formuły dywanu, obiektu artystycznego na ścianę i podłogę, tkaniny artystycznej, gobelinu. Taki właśnie charakter mają prace zgromadzone w Galerii przy ul Sieradzkiej 8. Wszystkie obiekty bardzo dobrze wpisują się w obowiązujące tendencje w wystroju wnętrza. Studenci korzystają z dostępnych nowoczesnych technologii, a ulubionym materiałem jest, łatwy w transformacji filc, choć nie brak indywidualnych rozwiązań.

W galerii przy ul Dąbrowskiego 5 swoje najnowsze  prace pokazuje prof. Jolanta Rudzka Habisiak w otoczeniu prac doktorantek: Joanny Rusin i Izabeli Walczak oraz absolwentek Aleksandry Richert i Agnieszki Czop. Zaproszone do udziału w wystawie  młode artystki i projektantki w swojej indywidualnej karierze  kontynuują tematykę tkaniny unikatowej i artystycznego dywanu. Zafascynowane filcem , przetwarzają go w oryginalny sposób. Mimo młodego wieku mają za sobą wiele wystaw i udziałów w krajowych i międzynarodowych konkursach zwieńczonych nagrodami.

piotrkow800_170px