Wokół Conturu. Wystawa twórców komiksu.

Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim
zaprasza na wernisaż wystawy

Wokół Conturu. Wystawa twórców komiksu.

wernisaż
6 września, godz. 19.00
ODA, ul. Dąbrowskiego 5

wystawa otwarta
7 września – 7 października

Stowarzyszenie Twórców „Contur” to jedna z ważniejszych, a może właśnie ta najważniejsza grupa działaczy komiksowych w Polsce. W skład jej wchodzą filary, a niejednokrotnie ikony polskiego komiksu (jak Przemysław Truściński czy Wojciech Birek). „Contur” powstał w 1990 roku. Założyła go grupa komiksowych twórców, absolwentów łódzkiego Liceum Plastycznego, a potem studentów obecnej Akademii Sztuk Pięknych. Początkowo „Contur” działał nieformalnie, dopiero po jakimś czasie przekształcając się w stowarzyszenie. W statucie (z lutego 1994 r.) czytamy m.in., iż „celem działania Stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju twórczego w zakresie projektowania graficznego i dziedzin pokrewnych” oraz „nawiązywanie i utrwalanie międzynarodowej wymiany kulturalnej”. To właśnie z inicjatywy członków „Conturu” od 1991 roku w Łodzi odbywa się Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier (do 2000 roku jako Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu). Jest to dziś największa i najbardziej znacząca impreza tego typu w naszej części Europy. „Contur” prowadzi też międzynarodowe warsztaty komiksowe „City Stories”, konkurs na rysunek satyryczny „The Big Boat Of Humour” – również o światowym zasięgu oraz organizuje krajowe i zagraniczne wystawy komiksu polskiego. Prezesem (od 2002 roku) jest Adam Radoń, dyrektor MFKiG.

W Ośrodku Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim na wystawie „Wokół Conturu” obejrzymy prace pięciu mistrzów gatunku, skupionych wokół tej grupy lub z nią zaprzyjaźnionych (stąd tytuł ekspozycji). Wystawa jest częścią Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi, a jej kuratorem jest Wojciech Łowicki, popularyzator polskiego komiksu.
Serdecznie zapraszamy! Będzie na co popatrzeć. Oto współczesny komiks polski – w całej krasie! Zaprezentujmy bohaterów piotrkowskiego pokazu (w kolejności alfabetycznej):

Jacek Frąś (ur.16 października 1977 r.)
Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, studiował także malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2001 roku zdobył – jako jedyny Polak – prestiżową nagrodę Prix Alph-Art Jeunes Talents na festiwalu komiksów w Angouleme (Francja) za komiks pt. „Kaczka”, opowiadający o Powstaniu Warszawskim i legendzie o Złotej Kaczce. Jest również perkusistą w zespole Cool Kids of Death, który sławę zdobywał grając m.in. przed Lenym Kravitzem, Massive Attack, czy Motörhead.

Adrian Madej (ur. 27 października 1977 r.)
W 1997 roku zdobył Grand Prix VIII Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu za pracę „Krótkie zdarzenie w gwiazdozbiorze”. Do jego najbardziej znanych komiksów należy seria „Leszczu” (zdobył nią I nagrodę na imprezie z okazji 100-lecia komiksu oraz wyróżnienie wydawnictwa Viking). Są to historie o małym chłopcu, którego niewinny wygląd staje w ostrej sprzeczności z demonicznym charakterem (drukowane cyklicznie m.in. w piśmie satyrycznym „Qriozum”).

Krzysztof Ostrowski (ur. 5 stycznia 1976 r.)
Absolwent Wydziału Projektowania Ubioru Łódzkiej ASP. Jest wokalistą i współautorem teksów zespołu Cool Kids of Death. Tworzy filmy animowane, teledyski (nagroda specjalna na Yach Film Festiwal 2002) oraz ilustracje do gazet, książek i płyt. Autor kontrowersyjnego komiksu wydanego na zamówienie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach antologii „Chopin New Romantic”, wycofanej z dystrybucji z powodu wulgarnego języka (!). Jest też autorem okładki książki Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”.

Tomasz Piorunowski (ur. 12 stycznia 1969 r.)
Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się komiksem, ilustracją i storyboardem (m.in. do filmowej wersji „Ogniem i mieczem” oraz wielu reklam), współtworzył klasyczną już dziś antologię „Czas Komiksu”, był redaktorem graficznym „Fenixa” (w 2001 r.), współredaktorem i twórcą „Areny Komiks”. Autor okładek książkowych, a także kolorysta (kolorował komiksy z serii „Kajko i Kokosz”: „Skarby Mirmiła” i „Złoty Puchar” wydawnictwa Egmont Polska).

Tomasz Tomaszewski (ur. 3 grudnia 1968 r.)
Absolwent PWSSP w Łodzi. Współzałożyciel „Conturu” i współorganizator pierwszych konwentów komiksu w Łodzi. Zawodowo zajmuje się ilustracją i komiksem oraz projektowaniem graficznym. Współpracował m.in. z czasopismami: „Fantastyka”, „Czas Komiksu”, „Świat Komiksu”, „Fenix”, polską edycją „Playboya”.

***