Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wernisaż wystawy
Aleksandra Wereszka „Symulacja form”
8 września 2017, godz. 19:00; ODA, ul. Sieradzka 8
Wystawy czynne do 1 października 2017
Wystawy z cyklu „97-300. Tak daleko stąd, tak blisko.”
„SYMULACJA FORM” Tytuł wystawy w odniesieniu do prezentowanych prac w symboliczny sposób nawiązuje do zmian, zachodzących w obszarze postrzegania rzeczywistości widzialnej obrazów jawiących się w wyniku przekształceń sylwetki kobiecej na przestrzeni czasu. Autorka interesuje się szczególnie procesem wynikającym z zachodzących zjawisk fizycznych, jak również emocjonalnych opartych na bazie przeżyć i doznań, towarzyszących współczesnym kobietom. Dynamika owych zjawisk, różnorodność sposobu pojmowania i odbierania bodźców i zachowań, zmusza do ciągłego poszukiwania równowagi pomiędzy potrzebami, jakie stwarza otaczająca rzeczywistość a możliwościami ich realizacji. Trójwymiarowa forma kobiecej sylwetki i jej transformacja w poszczególnych etapach życia, stanowi kluczowy element twórczości autorki, która w pracy projektowej kieruje się zarówno wewnętrzną potrzebą twórczą, jak również zasadami ergonomii oraz estetyki ubioru wynikającymi z potrzeb współczesnych kobiet. Aleksandra Wereszka w swoich działaniach twórczych stara się łączyć koncepcję artystyczną z realnymi wymogami odbiorców oraz możliwościami technologicznymi, wykorzystywanymi w procesie realizacji danej koncepcji. Prezentowane prace, demonstrują przebieg pracy twórczej od czysto plastycznych układów graficznych do będących ich konsekwencją konkretnych realizacji form ubioru.
Aleksandra Wereszka – urodzona w 1974 r. Piotrkowie Trybunalskim, artysta – projektant, pedagog, ukończyła Wydział Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w 1999. W 2014 roku uzyskała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, dyscyplina sztuki projektowe na rodzimej uczelni. Od 2010 roku pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej, gdzie prowadzi zajęcia z projektowania ubioru na kierunku Wzornictwo.
Doświadczenia artystyczne łączy z pracę zawodową. Od roku 2000 na stałe związana z przemysłem odzieżowym. Swoje doświadczenie plastyczne i projektowe rozwija tworząc kompozycje, koncentrujące się wokół ludzkiego ciała, pozostającego w relacjach z najbliższym mu otoczeniem zewnętrznym, jakim jest ubiór, oraz wewnętrznym, jakim jest psychika odbiorcy. Uczestniczka wielu wystaw i pokazów mody zarówno w kraju jak i za granicą. Członek komitetów organizacyjnych i naukowych konferencji oraz komisji konkursowych.