Panel dyskusyjny „Pomiędzy”

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na

Panel dyskusyjny „Pomiędzy”

10 czerwca 2022 r., godz.: 19:00, Galeria ODA, ul. Dąbrowskiego 5, Piotrków Trybunalski.

Wydarzenie w ramach Festiwalu „Pomiędzy słowem a obrazem – PRZEJŚCIA”.

„POMIĘDZY” panel dyskusyjny na temat literackich inspiracji w obszarze sztuk plastycznych i wielowiekowej historii korespondencji sztuk, w tym szczególnie literatury i sztuk pięknych oraz funkcji sztuki wobec współczesnych, egzystencjalnych niepokojów.
Moderacja: Beata Anna Symołon; udział wezmą m.in. Tomasz Jastrun (poeta, literat i publicysta), Ireneusz Kaczmarczyk (poeta, publicysta, psychoterapeuta), Henryk Waniek (artysta malarz i literat), Hieronim Szczur (poeta).


Ireneusz Kaczmarczyk, ur. w 1960 roku w Radomsku. Poeta, psychoterapeuta, dr nauk humanistycznych. Opublikował zbiory wierszy Przystanki (1986), Prosto w życie (1993), Najbliżej do światła (1995), Dwa światy (1996), Cisza stroiła się sama (1999), Słowa przychodzą później (2004), Instrukcje przemijania (2010). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Beata Anna Symołon: studiowałam teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i filozofię na Papieskiej Akademii Tealogicznej. Współpracowałam z wieloma pismami (m. in.: „Gazeta Radomszczańska”, „Gazeta Wyborcza”, „Aleje 3”, „Odra”, „Kalejdoskop”, „Wiadomości”…). Opublikowałam ponad 950 artykułów w kraju i za granicą. Byłam redaktorem „Gońca”, www.podgorze.pl, Smart Publishing… Od 2012 r. redaguję periodyk „Radomszczańskie Teatralia”. W latach 2007-2010 i od 2022 r. redaguję „Kurier Dzielnicy XI”. Jestem autorką, pomysłodawczynią lub (i) redaktorem książek m. in.: odwołującej się do wspomnień rodzinnych premiera Kwiatkowskiego, a także Obrąpalskich i Siemiradzkich „Dziepułć. Przeszłość jest niedokładna”; kulinarno-refleksyjnej „Przepisy kulinarne Podgórza Duchackiego”; album H. Majcherka o Kurdwanowie, antologii poetyckiej „Podgórskie klimaty”, wielu tomów poetyckich…
W 2009 r. wymyśliśmy razem z przyjaciółmi Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej (obecnie liczące ok. 30 tys. osiedle Krakowa). W latach 2009-2018 pełniłam funkcję prezesa. Przygotowaliśmy m.in.: całoroczne obchody 645 i 650-lecia Woli, walczyliśmy (skutecznie!) o utworzenie Parku Duchackiego. Za zasługi dla Krakowa i krakowiam otrzymałam wiele medali i wyróżnień.
W 2010 r. powołałam do życia Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon (SABAS), promujący poezję, muzykę, sztuki plastyczne… Spotkania odbywają się m.in. w Klubie Wola Duchacka, Dworku Białoprądnickim i w innych miejscach Krakowa. Od 2020 r. na żywo i online. Do chwili obecnej poprowadziłam ponad 660 spotkań.
Byłam stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Waniek Henryk urodził się w Oświęcimiu w 1942 roku. Pisarz, publicysta artystyczny, malarz. W 1970 ukończył Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie Wydział Grafiki w Katowicach. Od 1972 niezależny pisarz, malarz i publicysta, stały współpracownik pism: Regiony, Twórczość, Znak, Przegląd Polityczny; 1975-80 stały współpracownik Polskiego Radia Programu 3, audycji Radiowa wyprzedaż obrazów, Zgryz. Autor około 22 książek m.in.: Hermes w Górach Śląskich, Inny Hermes, Opis podróży mistycznej z Oświęcimia do Zgorzelca 1257-1957, Pitagoras na trawie, Dziady Berlińskie, Inny Hermes, Wyprzedaż Duchów, Sprawa Hermesa, Katowice–blues czyli Kattowitzer-polka, Notatnik i modlitewnik drogowy, Jak Johannes Kepler jadąc do Żagania na Śląsku zahaczył o księżyc.
Otrzymał nagrody: Kulturpreis Schlesien des Landes Niedersachsen, Nagroda Klubu Księgarzy Warszawskich, Nagroda Fundacji Kultury, Nagroda Fundacji im. Andrzeja Kijowskiego za twórczość eseistyczną (1999), Sląski Tacyt (2007), Śląski Wawrzyn Literacki (2008).
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP i Srebrnym medalem Gloria Artis. Członek PEN-Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Związku Polskich Artystów Plastyków, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego.

Tomasz Jastrun – urodził się w roku 1950; syn poetki – Mieczysławy Buczkówny i poety Mieczysława Jastruna. Jest poetą, prozaikiem, eseistą, krytykiem literackim i reporterem. Opublikował kilkanaście tomów wierszy. Jest autorem kilku książek reportażowych, pisał m in. O „Solidarności” i stanie wojennym; o podróżach po Stanach Zjednoczonych i spotykanych tam polskich emigrantach. Pisał felietony paryskiej „Kultury”, (pod pseudonimem Witold Charłamp), później – jako Smecz – cykl Z ukosa, który kontynuuje w dodatku dziennika „Rzeczpospolita”. Ma na swoim koncie także scenariusze filmowe, prowadził również telewizyjny program kulturalny „Pegaz”. Laureat wielu nagród, m.in.: Fundacji Roberta Gravesa, Fundacji Kościelskich, nagrody Kulturalnej NSZZ „Solidarności” za twórczość z okresu stanu wojennego, nagrody Dziennikarzy Niezależnych im. A. Słonimskiego, nagrody literackiej paryskiej „Kultury”.