KINODA – Vincent i Theo

Data:
Od: 22-05-2014
Do: 22-05-2014

Miejsce:
ODA, ul. Dąbrowskiego 5

KINODA zaprasza na pokaz filmu

Vincent i Theo

Dramat Biograficzny 
2 godz. 20 min.
produkcja: Francja/Holandia/Niemcy/Wielka Brytania/Włochy
premiera: 27 kwietnia 1990 (świat)
reżyseria: Robert Altman
scenariusz: Julian Mitchell
występują: Tim Roth, Paul Rhys

22. maja 2014, godz 19:00, ODA, Dąbrowskiego 5

WSTĘP WOLNY

Film opowiada historię dwóch braci Vincenta Van Gogha (Tim Roth), sławnego malarza oraz jego brata Theo (Paul Rhys), marszanda sztuki. Robert Alman, reżyser filmu zrealizował ten obraz w setną rocznicę śmierci artysty.

Vincent dopiero pośmiertnie został doceniony, a dzisiaj jego obrazy są najwyżej cenione. Jedyną osobą, która głęboko wierzyła od początku w jego niezaprzeczalny talent był brat Theo, który służył mu nie tylko otuchą, ale ustanowił dla niego stałą pensję, aby ten mógł się zajmować tylko malarstwem. Historia ta również opowiada o dwóch tak bliskich sobie osobach, które tak odmiennie ukształtowały swoje życia. 

ROBERT ALTMAN należy do grona najwybitniejszych współczesnych reżyserów i wiele z jego filmów na stałe weszło do historii kina. Aby móc reżyserować filmy, podjął pracę w telewizji. Z powodzeniem reżyserował seriale takie jak “Bonanza” i “Alfred Hitchcock przedstawia”. Na dużym ekranie debiutował dopiero w latach 60. Przełomem w jego karierze okazała się czarna komedia z roku 1970 “M.A.S.H.”, za którą reżyser otrzymał pierwszą nominację do statuetki. W Cannes film zdobył Złotą Palmę. Już wówczas miał w zwyczaju pracować bardzo intensywnie, realizując jeden film fabularny na rok. Były to m.in. “Złodzieje jak my”, “Nashville”, okrzyknięty najlepszym filmem lat 70., “Buffalo Bill i Indianie”, “Trzy kobiety”, “Gracz”, w krytyczny sposób ukazujący środowisko filmowe Hollywood, “Na skróty”, “Pret-a-porter”. Ostatni film reżysera “Doktor T. i kobiety” jest jego 71 filmem.