KINODA – Mistyfikacja

Z okazji 75. rocznicy śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza

KINODA zaprasza na pokaz filmu:

Mistyfikacja
czas trwania: 1 godz. 44 min.
gatunek: Kryminał/Thriller
produkcja: Polska
premiera: 26 marca 2010
reżyseria: Jacek Koprowicz
scenariusz: Jacek Koprowicz
występują: Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Ewa Błaszczyk, Karolina Gruszka, Ewa Dałkowska, Władysław Kowalski, Krzysztof Stroiński, Jerzy Nowak
18 września, godz. 19:00
ODA, ul. Dąbrowskiego 5

Jest rok 1968. Wydalony z uczelni tuż przed obroną pracy magisterskiej Łazowski, wpada na sensacyjny trop, który może zmienić oblicze historii. Z jego dochodzenia wynika, że Witkacy nie popełnił samobójstwa w 1939 roku. Rzeczywistość podsuwa kolejne dowody zadziwiającej mistyfikacji. Kochanka Witkacego przynosi do Desy swoje nieznane portrety, jedna z jego dawnych kobiet przechowuje kartki, które dostała od artysty już po jego rzekomej śmierci. Wszystko wskazuje na to, że wielki mistrz, prowokator i skandalista wciąż żyje. Z lubością pije swoje ukochane piwo, podgląda młode dziewczęta, wydaje kobietom perwersyjne rozkazy i uprawia najpiękniejszą ze sztuk – kłamstwo i wszelkie jego odmiany – na dudka-wystrychizm, kłamizm, neo-naciągizm, fałszyzm, nabieryzm i w pole-wyprowadzizm…
[opis dystrybutora kino]

Witkacy – a raczej: Stanisław Ignacy Witkiewicz – polski malarz, pisarz, dramaturg oraz filozof urodzony 24 lutego 1885 r. w Warszawie. Był synem artysty oraz nauczycielki muzyki. W 1905 r. został studentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po samobójstwie narzeczonej, Jadwigi Janiszewskiej, wyjechał wraz z Bronisławem Malinowskim w podróż do Nowej Gwinei. Wskutek konfliktu z Malinowskim wrócił do Europy akurat w momencie rozpoczęcia I wojny światowej. Dołączył do armii carskiej Rosji. Artysta został ranny w walce i w 1917 r. zwolniony ze służby. W tym czasie Witkacy zaczął malować portrety. Jeszcze w Rosji zaczął pisać teksty o swoich poglądach artystycznych (które wydano później pod tytułem „Nowe formy w malarstwie i wynikające stąd porozumienia”). Witkacy stworzył koncepcję tzw. Czystej Formy. Według niej najistotniejszym składnikiem dzieła jest jego forma, która oddziałuje na odbiorcę, wywołując u niego „uczucia metafizyczne”. Artysta przyłączył się do Formistów, grupy malarzy, wraz z którymi organizował wspólne wystawy. W 1923 r. Stanisław Ignacy Witkiewicz poślubił wnuczkę Juliusza Kossaka, Jadwigę Unrug. Małżeństwo nie przetrwało. W 1927 wydał swoją powieść „Pożegnanie jesieni”, a w 1930 r. – „Nienasycenie”. W latach 30. artysta doskonalił się jako portrecista. W 1935 r. napisał „Pojęcia i twierdzenia implikowane przez pojęcie Istnienia”, które stanowiły wykładnię jego poglądów filozoficznych. Uhonorowano go Złotym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury. Za najwybitniejszy utwór dramatyczny Witkacego uważa się „Szewców” z 1934 r. 18 września 1939 r. Stanisław Ignacy Witkiewicz popełnił samobójstwo na wieść o ataku Związku Radzieckiego na Polskę.
Notka pochodzi ze strony: http://biografia24.pl/witkacy/