Trust/Kołodziejczak – Komiks i Ilustracja

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wystawę

Trust/Kołodziejczak – Komiks i Ilustracja

wernisaż: 23 październik 2014, godz.: 19:00, ODA, ul. Dąbrowskiego 5

wystawa czynna do 23.11.2014 r.

 

Tomasz Kołodziejczak to jedna z najciekawszych postaci polskiej fantastyki i komiksu, pisarz, wydawca, publicysta, promotor kultury. Jak sam mówi – kształtowała go fantastyka naukowa, polska klasyka literacka i tzw. poezja śpiewana. Trzech najważniejszych dla niego pisarzy to Stanisław Lem, Zbigniew Herbert i Jacek Kaczmarski.
Od literackiego debiutu w 1985 roku (opowiadanie „Kukiełki” na łamach „Przeglądu Technicznego) opublikował sześć powieści i kilkadziesiąt opowiadań. Był siedmiokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza Zajdla (w tym za opowiadania „Piękna i graf” i „Czerwona mgła” z cyklu „Ostatnia Rzeczpospolita”), a otrzymał ją w roku 1996 za powieść „Kolory Sztandarów” z cyklu Dominium Solarne. Powieść „Czarny horyzont” była nominowana do nagrody im. Janusza Żuławskiego. Jego utwory były tłumaczone na angielski, czeski, litewski, rosyjski. Członek legendarnej literackiej grupy Klub Tfurcuf, redaktor klubowego zinu „Fantom”.
Za działalność wydawniczą i fanowską został trzykrotnie wyróżniony nagrodą „Śląkfa” Śląskiego Klubu Fantastyki, nagrodą „Humoris Causa” im. Papcia Chmiela, a także odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego. W roku 2013 r. za zasługi na rzecz rozwoju kultury i za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski został uhonorowany medalem Złoty Krzyż Zasługi.

Przemysław TRUST Truściński należy do najwybitniejszych współczesnych rysowników komiksu. Dla wielbicieli gier fantasy znany jako projektant wizerunku Wiedźmina Geralta. Kolejna z zaprojektowanych przez niego postaci – jakże odmienna – to Wokulski dla Centrum Nauki Kopernik. Zresztą Trust (znany pod takim właśnie pseudonimem) swoją twórczość traktuje wielopoziomowo. Jest wszechstronny. Oprócz komiksu zajmuje go reklama, ilustracja, czy malarstwo.
Absolwent Wydziału Grafiki Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Laureat Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi w 1993 roku. Członek Stowarzyszenia Twórców „Contur”. Uczestniczył w ponad stu wystawach (m.in. we Frankfurcie, Paryżu, Angouleme – europejskiej stolicy komiksu).
W jego pracach, gdzie dominuje czerń i biel, mamy do czynienia z silnym nawiązaniem do mitologii. Nie tylko starych, dawno wymarłych cywilizacji i ich kultów. Widzimy bowiem jak Truściński konstruuje swój świat używając także ikon współczesności. Mało tego. Nie boi się szukać natchnienia w – nieistniejącej jeszcze przecież – przyszłości. Ale żeby to zrobić musi poznać wizje astrologów i wróżbitów. Oddaje się więc ich filozofii. Buduje światy z ich całą historią jakby sam był prorokiem. Chce wyznaczyć im początek, ale nie zapomina, że wszystko też ma swój kres. I myślenie o tym inspiruje go najbardziej.

Wystawa w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi
Kurator wystawy: Wojtek Łowicki