20 lat Stowarzyszenia Piotrkowskich Artystów Plastyków

Ośrodek Działań Artystycznych oraz Stowarzyszenie Piotrkowskich Artystów Plastyków zapraszają na wystawę jubileuszową

20 lat Stowarzyszenia Piotrkowskich Artystów Plastyków

Wernisaż:
8 lipca 2016, godz. 19:00; ODA, ul. Sieradzka 8, kontynuacja ODA, ul. Dąbrowskiego 5

Wystawa czynna do 28 sierpnia 2016 r. Finisaż 26 sierpnia.

Właśnie w tym roku mija 20 lat od powstania naszego stowarzyszenia i od naszego pierwszego wspólnego wernisażu. Była to wystawa w podziemiach Starego Browaru w Piotrkowie Trybunalskim – beczka piwa, a na ścianach nasze obrazy – wokół zaproszeniu goście i przyjaciele, którzy tak jak i my w krotochwilnych gestach, rozmowach i pod urokiem złocistego płynu – pełni werwy i optymizmu patrzący w przyszłość.

Teraz jest 2016 rok – pozwolę sobie na krótki bilans. Jako zorganizowana grupa odwiedziliśmy naprawdę ciekawe i malownicze regiony nie tylko Polski. Mieliśmy wystawy w hiszpańskiej Geronie, w Równem na Ukrainie i czeskiej Pradze. Rzecz jasna, najwięcej czasu spędziliśmy w samym Piotrkowie na Ziemi Piotrkowskiej uwieczniając w naszych obrazach malowniczą Taraskę, urokliwą Bąkową Górę, Sulejów i niezapomnianą dolinę Luciąży, Przedbórz z panoramą coraz bliższych Gór Świętokrzyskich. Nie zabrakło nas na plenerach „Szlakiem Prawosławia” nieco – Beskid Niski i Wysowa, tajemnicze Bieszczady, nadburzańskie łąki Jabłecznej, tajemnicza Puszcza Białowieska. Co roku zaś na nowo odkrywamy cichy i przyjazny Czarny Piec na Warmii i Mazurach. Wciąż poznajemy ludzi nam życzliwych i oddanych sztuce, dzięki którym, nie umniejszając naszego udziału, wciąż malujemy organizując nowe wystawy i plenery. Chwała im za to!

W 2011 roku podjęliśmy inicjatywę zorganizowania I Międzynarodowego Pleneru Malarskiego na terenie województwa łódzkiego – ZNANE/NIEZNANE – w miejscowości Gidle. Celem głównym tej inicjatywy jest popularyzacja dorobku kultury materialnej i duchowej regionu łódzkiego przez sztukę: międzynarodowy plener malarski, cykl wystaw poplenerowych i katalog prac malarskich. W 2015 roku w miejscowości Poświętne doczekaliśmy V edycji naszego cyklu ZNANE/NIEZNANE i na tym nie koniec.

Wciąż aktualizujemy nasze bieżące działania artystyczne będące kroniką naszych ostatnich działań i dokonań. Nie mamy żadnego wspólnego „credo” – czujemy się i jesteśmy indywidualistami i, co ważne, pracując i tworząc wspólnie, nie przeszkadzamy sobie. Wciąż poszerzamy nasze kontakty artystyczne, budując perspektywę pozornie bez linii horyzontu.

Udzielamy się w wielu ogólnopolskich plenerach i akcjach plastycznych – wymienię tutaj – Międzynarodowe Spotkania Artystyczne w Czarnym Piecu, międzynarodowe plenery fundacji Łagowski Dom Artysty, Beskidzkie Integracje Sztuki w Jaworzynce czy Impresje Świętokrzyskie w Celinach. Wydaliśmy jako stowarzyszenie i wspieraliśmy jako członkowie około 15 katalogów dokumentujących nasze dokonania twórcze prezentując się w ciekawych i wiodących miejscach np. Muzeum Regionalne w Radomsku, Muzeum Regionalne w Wiśle, Bełchatowie, Opocznie, w Galerii Napiórkowskiej w Warszawie czy też galerii U Zlotoho Kohouta w Pradze.
Zapraszam do zapoznania się z naszą dwudziestoletnią historią. Napisaną przez życie… Inspirowaną przez wyobraźnię… Namalowaną niepozornym pędzlem…

Czas na finał – choć zabrzmi to jak wypłowiały szlagier, nic nie przeminęło z wiatrem i nie przeminie…

Bogusław Maria Piasecki
Prezes SPAP