Powitanie wiosny – Światowy Dzień Poezji

Powitanie wiosny – Światowy Dzień Poezji
Interwencja artystyczno-towarzyska

21 marca 2019, godz. 18.00,
ODA, ul. Sieradzka 8.

W programie:

  • „No i Gitara. Siema”. Micro recital Klaudii Miśkiewicz.
  • „Poezja – ach to Ty”. Wiersze Kacpra Wawszczyka.
  • „Jazz na wiosnę”. koncert Justyny Jędrusik (voc) i Przemysława Pankiewicza (piano).

Wstęp wolny

Justyna Jędrusik, charyzmatyczna wokalistka o głębokim, pełnym ciepła i siły głosie. Jest absolwentką wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Pan´stwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu.
W 2015 roku postanowiła zaryzykować i przeżyć niezwykłą przygodę. Poleciała do Nowego Yorku, żeby rozwijać swoje umiejętności i zaczerpnąć inspiracji z kolebki jazzu, musicali i muzyki rozrywkowej. Szkoliła swój wokal pod kierunkiem Beaty Bednarz oraz trenerów wokalnych takich jak Paulina Kujawska, Mike Goodrich, John Henny, Dean Kaelin oraz Norma Gordon. W swoim dorobku artystycznym ma m.in. 11 koncertów z zespołem The Haveners na terenie Manhattanu, Brooklynu, Bronxu, New Jersey w tym w znanym Shrine w Harlemie. Repertuar zespołu obejmował głównie gatunki Funky oraz R&B z elementami jazzu. W 2015 roku została przyjęta na wokalistykę jazzową do City College of New York nie rozpoczęła jednak studiów ze względu na różnice programowe.

Przemysław Pankiewicz, debiutujący jazzowy pianista młodego pokolenia. Lider zespołu BOKEH ACOUSTIC TRIO. Student Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach studiów magisterskich oraz absolwent Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie. Na przełomie 2018/2019 roku dzięki międzynarodowemu stypendium uczył się w prestiżowym Codarts w Rotterdamie. Korzenie pianisty znajdują się w muzyce klasycznej. W roku 2012 zdobył III nagrodę na konkursie im. Fryderyka Chopina w Moskwie. W tym samym roku zajął I pozycję na konkursie sygnowanym nazwiskiem tego samego kompozytora w Wilnie. W tym czasie stawiał pierwsze kroki na scenie muzyki jazzowej debiutując z kwartetem kanadyjskiego trębacza Gary Guthman’a.
W roku 2016 tworzył z formacją Wójcik/Szablowski/Narajowski/Pankiewicz Quartet. W 2017 roku założył zespół Bokeh Acoustic Trio w składzie z Alanem Wykpiszem na kontrabasie oraz Stefanem Raczkowskim na perkusji. Wspólnie koncertują z własną muzyką autorską.
Do swoich najważniejszych koncertów zalicza występ z Chick’iem Corea oraz koncert z polskim trębaczem jazzowym Piotrem Wojtasikiem.
Inspiracjami pianisty jest szerokie spektrum muzyki improwizowanej oraz świat sztuki i fotografii.

Klaudia Miśkiewicz, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim; wolontariuszka Ośrodka Działań Artystycznych. Rozwija swoje umiejętności w malarstwie, muzyce oraz sztuce performance. Wykonuje ostrzejszą muzykę rockową typu grunge na gitarze akustycznej co otwiera inne spojrzenie na istniejące już utwory, a także jest skromną autorką nikomu jeszcze nie znanej swojej indywidualnej muzyki. W swoim działaniach porusza tematy marności życia ludzkiego. Łączy subtelność i piękną z brzydotą co także odnosi się do codziennej egzystencji.

Kacper Wawszczyk, twórca działający pod pseudonimem Charlattan, ma na swoim „koncie” kilka esejów, piosenek i przede wszystkim wierszy. Inspirację dla jego liryki, przyjmującej przeważnie formę miniatury stanowi najczęściej sztuka sama w sobie. Poszukując odpowiedzi na pytanie o istotę jej roli w naszym życiu, czy biorąc pod lupę powiązania z poszczególnymi jego dziedzinami, wprowadza odbiorcę do przedsionka filozoficznej willi, gdzie znikając na schodach własnej tułaczki, zostawia w kieszeni gościa klucz do pokoju, który ten może w każdej chwili zwrócić sokratejskiemu portierowi.