AGNIESZKA BORKOWSKA & KATARZYNA KAMIŃSKA

Wernisaż 12 marca 2010r., godz. 18.00
Galeria ODA, ul. Sieradzka 8

INSIDE
W twórczości Agnieszki Borkowskiej i Katarzyny Kamińskiej można wskazać kilka cech, które pozwalają nazwać je współczesnymi intymistkami. Artystki przedstawiają sceny we wnętrzach, pokazują codzienność. Nie naśladują przy tym żadnego stylu, nie wykorzystują w pracach szczególnych, widowiskowych efektów, są szczere i bezpretensjonalne. W przypadku obu artystek powtarzającym się motywem jest kobieta.

We wcześniejszych pracach Agnieszki Borkowskiej niewielkie postacie znajdowały się w często nieokreślonych, zasugerowanych, nieraz wręcz abstrakcyjnych wnętrzach. Pracom towarzyszyły krótkie napisy: „1, 2, 3 szukam”, „Coś poleciało”, które nadają im wieloznacznego charakteru. W ostatnich natomiast uwagę przykuwają duże sylwetki traktowanych płaszczyznowo postaci kobiet – jednej, czasem dwóch, przedstawione na neutralnym tle. Artystka pozwala podpatrywać bohaterki przy zwykłych, codziennych czynnościach, czasem również intymnych. A one są swobodne, przedstawione bez wymuszonej pozy, trochę przez to bezczelne. We wszystkich pracach artystki panuje atmosfera czegoś niedopowiedzianego, pewnej tajemnicy.

Katarzyna Kamińska traktuje postacie bardziej abstrakcyjnie. W jej obrazach dominuje płaska, wzorzysta plama barwna, która może być kanapą, tapetą, ścianą. Podobną plamą staje się bohaterka, która wtapia się i wyłania jednocześnie z pozostałych elementów. Można w niej rozpoznać autorkę prac. Artystka bazuje w nich trochę na grze optycznej, w której zaciera się różnica między figurą i tłem. Wśród grafik są takie, w których postać staje się modułem, wykorzystywanym do ułożenia wzoru. W innych łączona jest z motywem roślinnym. Te prace dzięki zastosowaniu przekłamania skali zyskują interpretacyjną wieloznaczność.

Obie artystki pokazują wnętrza z kobietami, kobiety we wnętrzach, ale także swoje wnętrza. Wydaje się, że ich prace są rodzajem swoistego pamiętnika, pisanego szyfrem, który można próbować odczytać, jednak czytelnym tylko dla nich samych. Pokazując ten szczególny zapis, pozwalają odbiorcy wejść do wnętrz swoich domów, ale także wnętrz swoich emocji, emocji dnia codziennego. W swojej twórczości nie odnoszą się do roli kobiety w społeczeństwie, nie są waleczne, nie łamią stereotypów, ale też ich nie podtrzymują. Każda z nich pokazuje swój mały, intymny świat, do którego na chwilę pozwala wejść.

Karolina Jabłońska

Agnieszka Borkowska ur.1978. Studia w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Prace w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą (Niemcy, Francja, Holandia, Anglia). Wraz z Rynkiem Sztuki D.A. organizuje i prowadzi Aukcje Promocyjne, w czasie których prezentowane są prace absolwentów ASP. Od 2008 roku współpracuje z galerią SANDHOFER ( Austria).

Katarzyna Kamińska W 1999 roku studia w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, na wydziale Edukacji Wizualnej. W 2005 dyplom w pracowni grafiki warsztatowej prof. Tomasza Chojnackiego oraz aneks w pracowni malarstwa i rysunku ad. Włodzimierza Stelmaszczyka. Nagrody i wyróżnienia: w 2003 stypendium w Staatliche Akademie der Bildenden Kunste w Stuttgarcie, w 2004 stypendium Ministra Kultury.