Anikó Sárközi: „Światło i kolor”

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wystawę malarstwa

Anikó Sárközi
„Światło i kolor”

Wystawa czynna:
10 maja – 9 czerwca 2019
ODA, ul. Sieradzka 8, Piotrków Trybunalski.

25 maja, godz. 18:00
Spotkanie autorskie i oprowadzenie po wystawie

Anikó Sárközi od lat obserwuje rzekę Litawę i powierzchnię jej wody, w swojej małej ojczyźnie, wyspie Szigetköz i mieście partnerskim Piotrkowa – Mosonmagyaróvár. Jest wiele sposobów poznawania – można to robić wędkami i sieciami rybackimi, można to robić sportami wodnymi i pływaniem, można robiąc zdjęcia i filmy, zawodowo lub po prostu dla przyjemności.
Malarz – którego praca jest rodzajem radości – zaczyna eksplorować, a nawet zanurzać się w swoich pędzlach i kolorach, tak jest od wieków. Rodzina malarska jest, jak wiemy, duża, z bliższymi i dalszymi więzami rodzinnymi, choć nie w sensie genetycznym. Anikó Sárközi wydaje się spokrewniona intelektualno-duchownie z impresjonistami, którzy półtora wieku temu głosili chwytanie chwil, uczty światła i koloru na płótnie.
Pomimo początkowej niechęci a nawet skandalu ich otaczającego, impresjoniści podjęli wyzwanie: być w stanie uchwycić ulotną chwilę, podobnie jak fotografia. To właśnie robi Anikó Sárközi w ostatnich latach, przygląda się dokładnie, uporczywie analizuje szczegóły, czasem lirycznie, czasem z wyrazistą empatią, by dać świadectwo misji i siły malarstwa w XXI wieku, tym którzy wątpią w sens jego istnienia.