„ASP – Artyści Szkła Piotrkowskiego”

Wystawa „ASP – Artyści Szkła Piotrkowskiego” w ramach projektu Szklana Historia Miasta

Wystawa czasowa prezentująca twórczość artystów plastyków projektujących szkło,
związanych z Piotrkowem i hutą szkła „Hortensja” od lat sześćdziesiątych XX wieku.

24 czerwca – 3 września 2023 roku

Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim; Galeria ODA, ul. Sieradzka 8

Kuratorzy wystawy: Andrzej Hoffman, Magdalena Pejga, Gordian Piec


Historia każdego miasta nierozerwalnie wiąże się z historią jego mieszkańców, wizerunkiem utrwalonym przez uwarunkowania społeczne i gospodarcze. Projekt Szklana Historia Miasta wiąże się z hutnictwem szkła, obecnym w życiu miasta i regionu od ponad 100 lat. Od XIX w. miasto stawało się ważnym ośrodkiem przemysłu szklarskiego z hutami „Kara”, „Feniks” i najstarszą założoną w 1887 r. hutą „Hortensja”, działającą do lat 90. XX w. To w Piotrkowie powstało pierwsze w Polsce Gimnazjum Przemysłowe Hutnictwa Szkła i Zasadnicza Szkoła Szklarska. Z tą gałęzią przemysłu swoje losy związało wiele piotrkowskich rodzin. W dzisiejszym Piotrkowie prawdopodobnie nie ma rodziny, której członkowie nie byliby w jakiś sposób z „Hortensją” czy pozostałymi hutami związani. Także niemal w każdym domu znajdują się owoce pracy hutników i projektantów szkła.

Ta zobowiązująca tradycja i konieczność jej pielęgnowania, dokumentowania i upowszechniania leżą u podstaw realizacji naszego projektu. Jako galeria sztuki współczesnej koncentrujemy działania wokół twórczości artystów plastyków projektujących nie tylko szkło użytkowe ale również unikatowe szkło artystyczne. Skupiamy uwagę na fragmencie historii „piotrkowskiego szkła” dotyczącej pracujących dla piotrkowskich hut artystów plastyków, a także artystów pracujących z materią szkła współcześnie.

Szklane realizacje unikatowe i formy użytkowe w przeszłości z powodzeniem konkurowały z najlepszymi projektami europejskimi. Dziś aspirują do klasyki polskiego designu. Na wystawie zaprezentujemy dzieła sztuki ze zbiorów własnych, wypożyczone z polskich galerii i muzeów oraz pochodzące z kolekcji rodzinnych i prywatnych.

Bohaterzy wystawy to Wiesław Sawczuk, kierownik ośrodka wzornictwa HSG Hortensja w latach 1960-1967, autor ponadczasowego wzoru serii kieliszków i karafek w charakterystycznym kształcie zgeometryzowanej klepsydry, pierwsze absolwentki Katedry Szkła PWSSP we Wrocławiu, studentki legendarnego prof. Stanisława Dawskiego i jedne z najważniejszych w historii polskich designerek szkła czyli Stanisława Paczos i Barbara Urbańska – Miszczyk, Wszewłod Sarnecki, który w 1964 r. zrobił w piotrkowskiej Hortensji szkła do pracy dyplomowej, wybitny projektant wielofunkcyjnego szkła użytkowego, inicjator powstania wzorcowni Minexu, która rozsławiła polskie wzornictwo, pokazując nieograniczone niemal możliwości polskiego przemysłu szklarskiego, Ludwik Fiedorowicz współpracujący z Hortensją w 1974r., do dziś czynny twórca szkła unikatowego, Krystyna Tkaczyk i Andrzej Tkaczyk, których prace dyplomowe powstały pod okiem Ludwika Kiczury i Zbigniewa Horbowego, Stanisław Kowalczyk i Janusz Kazanecki, związani z Piotrkowem i Hortensją od lat siedemdziesiątych, twórcy dziesiątków wzorów form użytkowych i unikatowych, Magdalena Pejga – absolwentka Wyższej Szkoły Artystyczno-Przemysłowej w Pradze na Wydziale Szkła Artystycznego, która była jedną z ostatnich studentek odbywających praktyki w Hortensji tuż przed ostateczną likwidacją huty, dziś uznana twórczyni przede wszystkim szkła artystycznego.

Współpraca:
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim
Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Projekt „ASP – Artyści Szkła Piotrkowskiego” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – interwencje. Edycja 2023
Dofinansowano ze środków Fundacji ORLEN