Dominik Woźniak: „Rok 2020”

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na hybrydową wystawę malarstwa:

Dominik Woźniak

„ROK 2020”

Od 18 grudnia 2020 wszystkie prace prezentowane on-line dostępne będą do kupienia i obejrzenia na żywo w galerii na ul. Dąbrowskiego 5. Oprócz nich ponad 40 rysunków, 30 pasteli i obrazów olejnych.

W dniach 4-7 stycznia 2021 zapraszamy na Sesję Autorską Dominika Woźniaka. W trakcie jej trwania publiczność będzie mogła zobaczyć, jak powstaje dzieło sztuki w procesie twórczym na żywo w przestrzeni Ośrodka Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim przy ulicy Dąbrowskiego 5. Ekspozycja będzie dostępna do 24 stycznia 2021 r.

 

Dominik Woźniak urodził się w 1983 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom obronił w pracowni technik drzeworytniczych oraz pracowni rysunku prof. Andrzeja Mariana Bartczaka. Twórczość Dominika Woźniaka oscyluje na granicy symbolicznej ekspresji, połączenia rysunku z malarstwem i poezją. Główną inspiracją w twórczości Dominika Woźniaka jest codzienność i interakcje z otaczającym światem. Kolory i faktury, to efekt obserwacji i doświadczania natury, która pozwala odpowiednio ukierunkować emocjonalną warstwę dzieł.

 

Rok 2020 to kompilacja doświadczeń zebranych w rozmaitych formach i nastrojach. Mamy tutaj do czynienia z wątkiem rodzicielstwa, zagadnień psychologicznych, dysfunkcji, pandemii COVID – 19, czy biblijnego tematu zakazanego owocu.

Wszystko to, jest rezultatem wnikania w człowieka, w jego stronę psychiczną i tym co się z nią wiąże. Często jest to kilka odsłon danej postaci, w różnych wariantach życiowych. Człowiek jest poddany bardzo silnym emocjom zewnętrznym i wewnętrznym, które oddziałują na niego na tyle silnie, że zmienia swoje nastawienie, zależnie od sytuacji w której się znajduje. Bywa fałszywy, ale też trzymający się jasno przyjętych zasad w społeczeństwie. Bywa prawdziwy, ale nie towarzyszą mu żadne zasady. Jest budowany na skrajnościach i odwrotności.

Często towarzyszy mu strach, obawa, przed tym co już wypracowane, ponieważ utrata tego, jest równie silna, jak kształtowanie nowego oblicza, w którym się znajduje. Ta niepewność oraz nastawienie, przekłada się m. in. na relacje z najbliższymi lub z osobami spotkanymi zupełnie przypadkowo.

Rozmaitość, podejmowanych tematów, to wypadkowa charakteru osób, jakie spotykam na swojej drodze każdego dnia. Ukazywane są często zawody poszczególnych bohaterów oraz ich atrybuty. Jest także seria prac poświęconych najmłodszym na planecie. Mają swoją intymność, własne teorie, własny ogrom problemów, jak chociażby opuszczenie przez najbliższych. Występują w układach odpowiadającym ich stanom emocjonalnym, z jakimi się zmagają.

Rok 2020 opowiada o odporności na wszystko to co nieznane, czy zupełnie niespodziewane w Naszym życiu. Ukazuje, jak sobie z tym radzimy i czy jesteśmy w stanie zapobiegać na przyszłość tak, aby było jak najmniej dolegliwości, czy zatracenia. Nowe sytuacje pokazują, że przy odrobinie determinacji, odpowiednich warunków itp. potrafimy do pewnego momentu ujarzmiać problemy. Z drugiej strony zaskoczenie, szybkość rozwijającej się przeszkody ukazuje, że sprostanie podobnym dylematom jest nie do pokonania.

Dlatego człowiek nosi w sobie podział, wynikający z odbioru rzeczywistości, oraz z podejścia do zagadnienia. Zatacza koło we własnym życiu i przechodzi dalej, aby budować mniejszą lub większą przestrzeń dla nowej idei. Tylko okresowe zmiany, wpływają na wyostrzoną percepcję duchową i artystyczną, ukazującą ciągłą jakość i własną harmonię. Każdy rok, niesie za sobą przekształcanie. Mniej lub bardziej możemy tego doświadczać. Czy kolejny rok, będzie tym, iż zrozumiemy więcej, czy będziemy musieli poczekać na silniejsze wstrząsy własnej indywidualności?

Dominik Woźniak