Elżbieta Abratkiewicz – Tkanina artystyczna

Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wernisaż

Elżbieta Abratkiewicz – Tkanina artystyczna

4 października 2013

godz. 19:00; ODA, ul. Sieradzka 8

 

wystawa otwarta do 31. października

 

Z miłości do natury, w pracowni pełnej wełny, kolorowych nici, szmatek, sznurków i gałganków powstały tkaniny, które odzwierciedlają mój stosunek do otaczającej nas przyrody, moje zauroczenia, emocje.
Od wypatrzenia motywu poprzez projekt, wybranie odpowiedniej techniki do gotowej tkaniny droga daleka, żmudna i pełna twórczych napięć. Dobieranie tkanin na aplikacje, farbowanie materiału, wełny, układanie kolorami, odcieniami. W końcu szycie, tkanie. Godziny, dni, miesiące w pracowni, ale gdy spod palców wyłania się powoli kompozycja różnych kształtów, plam, linii, faktur łączących się w odpowiednim porządku tworząc indywidualną niepowtarzalną tkaninę, to jest to przeżycie nieomal metafizyczne.
Głównym motywem moich prac jest świat przyrody, pejzaż, a raczej starannie wybrany jego fragment. Materiałem projektowym jest najczęściej czarno-biała fotografia. Wiele z fotograficznych interpretacji pozostanie autonomicznymi projektami ze względu na trudności techniczne realizacji.
W tkaninie nie chodzi mi o dosłowne odwzorowywanie fotograficznych pierwowzorów. Często rezygnuję ze zbędnych detali, zmieniam wartości tonalne, by efektem końcowym były nowe treści estetyczne, przemyślane, często oszczędne kompozycje.
Trudno dostrzegalne piękno zamknięte w detalach przyrody, zamrożonych bądź uschniętych trawach, śladach po kornikach, blasku słońca w mokrym piasku to pretekst do budowania nowych światów, ożywionych w gotowych gobelinach, aplikacjach, reliefach, gdzie środkami artystycznego wyrazu są faktura, rytm, światło, układ linii.
W moich pracach nie chodzi o narracyjną, literacką stronę, nie chodzi o to by tkaniny opowiadały „o czymś” lecz raczej skłaniały do kontemplacji, refleksji, zadumy, by to „coś” z siebie dawały tym, którzy je oglądają.

 

Elżbieta Abratkiewicz
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. Studia w latach 1978-1983 w PWSSP w Łodzi (dziś Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego). Zajmuje
się malarstwem, fotografią i tkaniną unikatową.
Prace w zbiorach prywatnych i instytucjach w kraju i za granicą, m.in. w Muzeum Sztuki Polskiej w Tokio.
Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Ośrodku Edukacji Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim.