FESTIWAL POMIĘDZY SŁOWEM A OBRAZEM – PRZEJŚCIA

-PROLOG-

13 maja – 26 czerwca 2022 roku

Festiwal ,,Pomiędzy słowem a obrazem – PRZEJŚCIA‘’ ma być próbą spojrzenia na zjawisko ,,korespondencji sztuk’’ i wzajemnych inspiracji świata sztuk pięknych i Świata literatury. Jest refleksją nad sposobem przekazywania treści w dwóch językach – języku słowa i języku obrazów. Festiwal jest kulturalnym wydarzeniem interdyscyplinarnym odbywającym się w ciągu kilku tygodni  maja i czerwca. W programie znajdą się zarówno wystawy sztuki współczesnej, projekty literackie, spektakle teatralne i koncerty, a w warstwie edukacyjnej i popularnonaukowej warsztaty i panele dyskusyjne.
Tegoroczna edycja PRZEJŚĆ to prolog, rodzaj wstępu będący źródłem informacji na temat tego jakie obszary twórczości artystycznej będziemy wspólnie odkrywać w kolejnych latach.

ORGANIZATOR: Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim Galeria przy ul. Sieradzkiej 8 i ul. Dąbrowskiego 5

Słowa obrazów – Obrazy słów

Człowiek świadomy swojej skończoności, cierpienia, znaczenia wolności, doświadcza  również samotności. W takiej właśnie kruchości, na granicy życia i nie-życia, kiedy zamyka się horyzont i kończy znany świat, może jednak rozpoznawać znaczenie swojego istnienia.

W granicznych sytuacjach słyszymy w sobie odpowiedzi na najważniejsze egzystencjalne pytania. Dochodzą z miejsc, które były wcześniej poza uwagą, poza świadomością. Często w pustce, poczuciu zagrożenia czekają najpierw na jakiś znak, który nada kształt mglistym przeczuciom, rozświetli horyzont, wskaże kierunek.  

W takim „przejściu” potrzebujemy wskazówek, aby się nie zagubić w obliczu tego co groźne i niepojęte. Potrzebujemy symboli, które pomagają rozumieć samych siebie, odzyskiwać duchowe bezpieczeństwo, wiarę w ludzi.

Sztuka od zawsze pomagała człowiekowi stojącemu w obliczu trosk ostatecznych odkrywać znaczenie istnienia. W ten sposób ratuje świat, bo to znaczenie nadaje walce o przetrwanie głębszy sens. Dziś po raz kolejny w historii ludzkości jesteśmy tego świadkami.

Artystyczny projekt pod tytułem „Pomiędzy słowem a obrazem – przejścia” odpowiada na egzystencjalny ludzki niepokój. Apeluje do miejsc, w których człowiek odradza się w swoim własnym sensie.

Irek Kaczmarczyk

Program

PRZEJŚCIA: sztuki wizualne – wystawy

JOANNA WISZNIEWSKA-DOMAŃSKA ,,MIASTO – BIBLIOTEKA’’
/13.V- 12.VI./ wernisaż 13 maja godz. 19.00 Galeria ul. Sieradzka 8

MACIEJ JABŁOŃSKI „ROZPACZ I GNIEW”
/20.V- 26.VI./ wernisaż 20 maja godz. 19.00 Galeria ul. Dąbrowskiego 5

PRZEJŚCIA: literatura

„SŁOWA PRZYCHODZĄ PÓŹNIEJ” – wieczór autorski poety Ireneusza Kaczmarczyka, prezentacja tomu wierszy pt. „Przejścia”.
/9.VI. godz. 18.00 Galeria ul. Dąbrowskiego 5/

„MIĘDZY SŁOWEM A OBRAZEM”- finał konkursu jednego wiersza, prezentacje autorskie
/22.VI. godz. 19.00 Galeria ul. Dąbrowskiego 5/

PRZEJŚCIA: muzyka
„NA KOŃCU ODDECHU JEST SŁOWO” koncert grupy poetycko-muzycznej „Przeznaczenie”

/14.V. godz. 19.00 Galeria ul. Sieradzka 8/

PRZEJŚCIA: teatr

„…OD …DO…” spektakl Teatru Wyjście Ewakuacyjne, reż. Lucyna Jakubczyk.
/10.VI. godz. 18.00 Galeria ul. Dąbrowskiego 5/

PRZEJŚCIA: rozmowy

POMIĘDZY” panel dyskusyjny na temat literackich inspiracji w obszarze sztuk plastycznych i wielowiekowej historii korespondencji sztuk; udział wezmą m.in. Tomasz Jastrun /poeta, literat i publicysta/, Ireneusz Kaczmarczyk /poeta, publicysta, psychoterapeuta/, Henryk Waniek /artysta malarz i literat/, Hieronim Szczur /poeta/. Prowadzenie Beata Anna Symołon.
/10.VI. godz. 19.00 Galeria ul. Dąbrowskiego 5/

PRZEJŚCIA: film

„ANTYCHRYST” projekcja filmu i spotkanie z reżyserem Adamem Guzińskim.
/3.VI. 19:00. Galeria ODA, ul. Dąbrowskiego 5./

PRZEJŚCIA: warsztaty

ZNAKI SŁOWA” warsztaty plastyczne dla grup zorganizowanych, dzieci i młodzieży
   
prowadzenie artysta plastyk Andrzej Hoffman /23-27.V. Galeria ul. Dąbrowskiego 5/

„KSIĄZKA ARTYSTYCZNA” warsztaty plastyczne dla osób indywidualnych
   
prowadzenie artysta plastyk Maciej Jabłoński  /11.VI. Galeria ul. Sieradzka 8/

WARSZTAT  ILUSTRACJI NIEZALEŻNEJ, prowadzenie artysta plastyk dr hab. Joanna Wiszniewska-Domańska /18.VI. godz. 14.00-18.00 Galeria ul. Sieradzka 8/


PRZEJŚCIA: sztuki wizualne – wystawy

JOANNA WISZNIEWSKA-DOMAŃSKA ,,MIASTO – BIBLIOTEKA’’ /13.V- 12. VI.2022/ wernisaż 13 maja godz. 19.00 Galeria ul. Sieradzka 8.

Wystawa jest prezentacją prac plastycznych – rysunków, grafik, obiektów i książek artystycznych, w których głównym źródłem inspiracji są utwory literackie, w tym szczególnie poezja. Do autorów wierszy, będących inspiracją powstałych prac należą między innymi: Wisława Szymborska, Julia Hartwig, Tadeusz Różewicz, Adam Zagajewski, Ryszard Krynicki, Tomasz Jastrun, Ireneusz Kaczmarczyk i Mira Umiastowska. Na wystawie będzie prezentowanych około pięćdziesięciu prac autorstwa artysty grafika dr hab. Joanny Wiszniewskiej – Domańskiej. Prezentowane prace /rysunki, grafiki, książki artystyczne i obiekty/ nie mają charakteru ilustracji do wybranych tekstów w powszechnym rozumieniu tego słowa. Można je nazwać ,,ilustracjami niezależnymi”. Ten rodzaj wypowiedzi daje autorowi prawo do całkowicie własnej interpretacji tekstu. Treść prozy czy wiersza staje się inspiracją do powstania rysunku, grafiki czy obiektu.

Tajemnice biblioteki

Elementem, który wyraziście spaja i organizuje zarówno myślowo, jak i artystycznie poszukiwania Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej jest motyw książki (księgi), choć właściwie – ze względu na wymiar podejmowanych problemów – należałoby napisać Książki (Księgi). Funkcjonuje on w jej twórczości na wielu poziomach, przejawia się w różnych formach. Między innymi w bardzo oryginalnych plastycznych manifestacjach, jakimi są książki artystyczne, bywa że otwartych, pozwalających poznać opisywaną w nich historię, ale częściej w tych starannie zamkniętych – ciekawszych, bo kryjących wszystkie tajemnice i potencjalne możliwości, kuszących perspektywą poznania prawdy; w efektownych, poruszających wyobraźnię obiektach i złożonych z nich instalacjach, utrzymanych w charakterystycznej, rozpoznawalnej poetyce. 

W pracach rysunkowych i graficznych (także ilustracjach książkowych do cudzych bądź własnych prób literackich) artystka często interpretuje  wybrane motywy i cytaty z bliskich jej sercu utworów (wierszy Wisławy Szymborskiej, dzieł Marcela Prousta czy Paulo Coelho). Liczne motywy obrazowe oraz sugestie zawarte w tytułach prac (pamiętnik, szkicownik, poeta, pióro, biblioteka)  również odsyłają nas do naczelnego, nadrzędnego motywu twórczości  łódzkiej artystki.

Przede wszystkim jednak porusza nas w jej pracach wizja książki jako wielkiej metafory ludzkiego losu. Staje się ona wszechobecnym atrybutem towarzyszącym moralitetowej rozprawie na temat człowieczej egzystencji.

Dariusz Leśnikowski

 /Fragment wstępu do katalogu wystawy w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego 2015/ 

Joanna Wiszniewska-Domańska urodziła się w Łodzi gdzie mieszka i pracuje do dziś.  Zajmuje się rysunkiem, grafiką , ilustracją, książką artystyczną i sztuką papieru. Dyplom PWSSiP w Łodzi 1972r./obecnie ASP/ , Doktorat  /2001r/  i  Habilitacja /2005r./ na ASP /obecnie Uniwersytet Artystyczny/ w Poznaniu.

Ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych w Polsce, Hiszpanii, Danii, Szwecji, Niemczech, udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce, Hiszpanii, Francji, Japonii i Kanadzie. Prace w zbiorach: Biblioteki Narodowej w Warszawie , Muzeum Sztuki w Łodzi , Muzeum Eugenio Granell w Hiszpanii , Muzeum of King St. Stephan w Shekesfehever na Węgrzech, Biblioteki Uniwersytetu Artystycznego w Tokio , Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju, Galerii Miejskiej w Łodzi ,  Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, oraz wielu innych kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą.  

MACIEJ JABŁOŃSKI „ROZPACZ I GNIEW” /20.V – 26.VI/
wernisaż 20 maja godz. 19.00 Galeria ul. Dąbrowskiego 5

Wystawa jest żywą reakcją na sytuację, w której się znaleźliśmy. Sytuację, w której słowa podlegają weryfikacji, a obrazy wywołują nasze emocje. Sytuację, gdzie na wskutek wojny giną ludzie, a wraz z nimi ginie kultura, którą tworzyli. Wystawa jest procesem, który najpierw doświadcza na sobie autor, a później zaprasza widzów by podążyli za nim, by weszli w sytuację gdzie doświadczenie rozpaczy i gniewu determinują nasze postawy, a podjęte decyzje określają nasze człowieczeństwo.

Andrzej Hoffman

ROZPACZ I GNIEW

Czas jest taki, że nie ma co rozpisywać się filozoficznie.

Trwa wojna.

My też w niej uczestniczymy, nas też ona dotyka i dotyczy.

Teraz nie można zająć się swoimi sprawami.

Teraz zmienia się świat wokół nas.

Uchodźców wojennych spotykamy codziennie, tu – obok nas.

Mówią, co czuli i czują.

STRACH, że spadnie bomba i zabije najbliższych, zniszczy dorobek życia.

ROZPACZ z powodu rozstania z członkami rodziny, których być może widzi się po raz ostatni.

BEZSILNOŚĆ, gdy nie ma co dać dziecku do jedzenia i czym się ogrzać.

GNIEW, że ktoś niszczy cudze życie w imię chorych urojeń dyktatora.

DETERMINACJA, każąca pokonać wszelkie przeszkody i zdobyć się na nadludzki wysiłek.

WIARA, że walczący po słusznej stronie zawsze wygrają.

To czują ludzie, którzy żyli i żyją kilkaset kilometrów od nas. Miliony z nich są już pośród nas.

Jako człowiek mogę przygotowywać paczki dla uchodźców, mogę ich przyjąć pod swój dach, mogę kupić jedzenie, lekarstwa, ubrania.

Jako artysta muszę odłożyć na bok aluzje, wahania, niedopowiedzenia, jakie dotychczas było widać w moich pracach.

Muszę swoją pracą krzyczeć, że niedaleko nas giną ludzie – mężczyźni, kobiety, dzieci. Że trzeba poświęcić nasze wygodne życie i stanąć po słusznej stronie.

Obrazy wojny, które codziennie widzę w mediach mają o wiele mocniejszy przekaz, niż to, co mógłbym sam wymyślić. Zdjęcia zabitych dzieci, zrozpaczonych ludzi uciekających z jedną walizką, inwalidów na wózkach przygotowujących butelki zapalające do obrony przed czołgami. Szczególnie poruszył mnie ten właśnie obraz.

Butelki zapalające (bo nie chcę nawet w nazwie upamiętniać radzieckiego ministra, który podpisał z niemiecką Rzeszą pakt czwartego rozbioru Polski), to broń ostatniej szansy, to broń rozpaczy i gniewu. Trzeba podejść bardzo blisko wroga, by rzut był skuteczny, butelka może wybuchnąć w dłoni i oblać rzucającego płonąca cieczą. To broń prawie samobójcza. Jak wielkiej trzeba desperacji i odwagi, jak wielkiego poświęcenia i gniewu, by wyjść przeciw żołnierzom z karabinami, mając w ręce tylko butelkę z benzyną?

A jednak w Ukrainie robi się je już prawie przemysłowo. Robią je mężczyźni, kobiety, starzy i młodzi, wszyscy.

Tym razem Załeński, nie Bonaparte daje nam przykład, jak walczyć i zwyciężać.

Sława Ukrainie!

Maciej Jabłoński (ur. 1974) studiował w latach 1994-2002 na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (obecnie Wydział Sztuk Wizualnych) w pracowni Intermediów prof. Wiesława Karolaka oraz w latach 1998-2000 na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi w pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej prof. Stanisława Łabęckiego. W 2007 obronił pracę doktorską z grafiki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie jest wykładowcą Politechniki Łódzkiej na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, gdzie prowadzi pracownię rzeźby dla studentów kierunku wzornictwa, jak również zajęcia z typografii, grafiki przestrzennej i projektowania opakowań. Przeprowadza także warsztaty twórcze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Poza pracą dydaktyczną Jabłoński zajmuje się projektowaniem książek, katalogów i innych druków.  

PRZEJŚCIA: muzyka

KONCERT „Na końcu oddechu jest słowo” grupy poetycko-muzycznej „Przeznaczenie”
14 maja godz. 19.00 Galeria ul. Sieradzka 8.
/ilość  miejsc ograniczona, bezpłatne zaproszenia do odebrania w galerii ODA, ul. Sieradzka 8/

Piotrkowska grupa poetycko-muzyczna „Przeznaczenie” powstała w 2006 roku. Członkowie grupy, to nie tylko wykonawcy, ale także twórcy muzyki i słów. Autorzy tekstów – to poeci, nagradzani w konkursach literackich i mający w dorobku własne tomiki i liczne publikacje prasowe. Zespół ma w swoim repertuarze około 100 piosenek. Są wśród nich spokojne ballady bluesowe, ale i rytmy latynoamerykańskie, reggae, czy piosenki rockowe. Grupa rozpoczęła prace nad czwartą płytą.

W skład zespołu wchodzą: Aleksandra Fidziańska – śpiew, Mirosław Drożdżowski – śpiew, gitary, Stanisław Kabziński – śpiew, gitara akustyczna, Witold Stawski – śpiew, gitara akustyczna, akordeon, Kacper Stawski – instrumenty perkusyjne, Jarosław Widera – gitara basowa. 

PRZEJŚCIA: literatura

„SŁOWA PRZYCHODZĄ PÓŹNIEJ” – wieczór autorski poety Ireneusza Kaczmarczyka, prezentacja tomu wierszy pt. „Przejścia”.
/wstęp wolny, 9.VI. godz. 18.00 Galeria ul. Dąbrowskiego 5/

Spotkanie pod tytułem „Słowa przychodzą później” poprowadzi Beata Anna Symołon, od wielu lat prowadząca cykl spotkań poetyckich w wielu znaczących ośrodkach kultury. Wieczór będzie poświęcony prezentacji wydanemu w roku 2021 przez wydawnictwo ENETEIA, tomu wierszy ,,Przejścia’’. Połączenie wystawy ,,Miasto – biblioteka’’ z wieczorem poetyckim Ireneusza Kaczmarczyka nie jest przypadkowe. Autorka wystawy posługująca się obrazem i autor wierszy przy pomocy słów – poszukują w swoich pracach odpowiedzi na najważniejsze egzystencjalne pytania. Wieczór wzbogaci prezentacja wierszy w wykonaniu Przemysława Bluszcza z podkładem muzycznym Tomasza Pokrzywińskiego („Przejścia” wersja audio) oraz spektakl w wykonaniu grupy teatralnej prowadzonej przez Lucynę Jakubczyk, który poprzedzi spotkanie panelowe następnego dnia.    

Ireneusz Kaczmarczyk, ur. w 1960 roku w Radomsku. Poeta, psychoterapeuta, dr nauk humanistycznych. Opublikował zbiory wierszy Przystanki (1986), Prosto w życie (1993), Najbliżej do światła (1995), Dwa światy (1996), Cisza stroiła się sama (1999), Słowa przychodzą później (2004), Instrukcje przemijania (2010). Mieszka i pracuje w Warszawie.

PRZEJŚCIA: teatr

 „…OD …DO…” spektakl Teatru Wyjście Ewakuacyjne, reż Lucyna Jakubczyk.
/wstęp wolny, 10.VI. godz. 18.00 Galeria ul. Dąbrowskiego 5/

Spektakl „…od…do…” zainspirowany poezją Ireneusza Kaczmarczyka – to opowieść o zbłąkanych, osamotnionych, zagubionych przechodniach szukających odpowiedzi na pytania kim naprawdę jesteśmy, dokąd codziennie zmierzamy, o czym marzymy, czego chcemy, co jest dla nas ważne? Gdzie krzyżują się szlaki i jakie są poplątane ścieżki każdego z nas?

Teatr Studencki „Wyjście Ewakuacyjne” istnieje od 2000 roku przy piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Efektem pracy grupy są spektakle teatralne prezentowane nie tylko społeczności akademickiej ale również środowisku młodzieży Piotrkowa i okolicznych miast. Twórczość naszą prezentujemy także na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Zapraszani jesteśmy na ważne imprezy teatralne, takie jak: Forum Teatrów Niezależnych w Świdnicy, Łódzki Przegląd Teatralny „Łópta”, Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Orbis Therrarum” w Olsztynie, Przegląd Teatrów Studenckich „Atena” w Pułtusku, Ogólnopolski Przegląd Teatrów Studenckich „Epizod” w Krakowie oraz Suwalskie Spotkania z Monodramem, Festiwal Teatrów Małych w Lublinie, OSATJA w Zgorzelcu, Festiwal Teatrów Studenckich „Start”, PiotrkOFFestiwal, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Interakcje, oraz  ogólnopolskie przeglądy teatrów: w Zgorzelcu, Ostrowcu i Warszawie; ogólnopolskie konkursy recytatorskie w Białej Podlaskiej, Kołobrzegu, Gdyni, Wałczu, Łodzi, Połczynie Zdroju, Elblągu, Oświęcimiu, Czechowicach – Dziedzicach. Zarówno teatr jak i jego członkowie są  laureatami tych konkursów; mamy w swoim dorobku liczne nagrody w konkursach teatralnych, kabaretowych, recytatorskich i poezji śpiewanej. Braliśmy udział w międzynarodowych imprezach teatralnych: TEATRALIACH w Waterford i Dublinie w Irlandii, Dniach Polskich w Wielkiej Brytanii (prezentacja twórczości w: Braintree, Colchester, Bishop Stortford, Harlow, Cambridge, Witham, Chelmsford), międzynarodowym spotkaniu Sprawy Teatru w Galerii Montparnasse w Paryżu oraz w Dniach Teatru, które organizowaliśmy wraz z Polish Centre i Polską Szkołą w Lancaster.

PRZEJŚCIA: rozmowy

Panel dyskusyjny „Pomiędzy”
/10.VI. godz. 19.00 Galeria ul. Dąbrowskiego 5/

„POMIĘDZY” panel dyskusyjny na temat literackich inspiracji w obszarze sztuk plastycznych i wielowiekowej historii korespondencji sztuk, w tym szczególnie literatury i sztuk pięknych oraz funkcji sztuki wobec współczesnych, egzystencjalnych niepokojów.
Moderacja: Beata Anna Symołon; udział wezmą m.in. Tomasz Jastrun /poeta, literat i publicysta /, Ireneusz Kaczmarczyk /poeta, publicysta, psychoterapeuta/, Henryk Waniek /artysta malarz i literat/, Hieronim Szczur /poeta/.

PRZEJŚCIA: film

„ANTYCHRYST” projekcja filmu i spotkanie z reżyserem Adamem Guzińskim.
/3.VI. 19:00. Galeria ODA, ul. Dąbrowskiego 5./

Adam Guziński – urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, reżyser, scenarzysta, w 1997 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Reżyserii. Pracował jako asystent Mariusza Grzegorzka i Andrzeja Mellina.

W swoim dorobku ma filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych. W 1996 roku zrealizował „Pokuszenie”, obraz, który w 1997 roku został wyróżniony Nagrodą Specjalną Jury festiwalu w Sienie. Za kolejny film krótkometrażowy – Jakub (1997) – otrzymał Główną Nagrodę Cinefondation na festiwalu w Cannes w 1998. Najwięcej wyróżnień, m.in. Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Bilbao, Specjalne Wyróżnienie na Festiwalu Filmowym w Turynie, Nagrodę Studencką na Festiwalu Krótkiego Metrażu w Nicei oraz Nagrodę La Luna de Valencia de Plata festiwalu Cinema Jove w Walencji przyniósł mu film „Antychryst” z 2002 roku. Pełnometrażowy debiut Adama Guzińskiego „Chłopiec na galopującym koniu” (2006) pokazywany był w części pozakonkursowej Międzynarodowego Festiwalu w Cannes w 2006 roku. Jego ostatni film „Wspomnienie lata” (2016) został uznany za najlepszy debiut polski 21. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia, które odbywało się w Łodzi.

PRZEJŚCIA: literatura

Konkurs jednego wiersza – Między słowem a obrazem.
Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej https://odaart.pl/wydarzenie/konkurs-jednego-wiersza/

Celem Konkursu jest zainteresowanie uczestników twórczością literacką, umożliwienie prezentacji utworów poetyckich. Konkurs jest adresowany do mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego i Powiatu Piotrkowskiego. Odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: 14-18 lat i powyżej 18 lat.

Zgłoszenia przyjmowane są do 31 maja 2022 roku. Finał konkursu – ogłoszenie laureatów i autorskie prezentacje odbędą się 22 czerwca 2022, o godz. 19.00 w galerii ODA, ul. Dąbrowskiego 5.

PRZEJŚCIA: warsztaty plastyczne

Ze względu na ograniczoną ilość uczestników obowiązują zapisy telefoniczne pod nr 786 042 762. Koszt udziału w warsztatach 10 zł/1 os.

/23-27.V/ „ZNAKI SŁOWA” prowadzący artysta plastyk Andrzej Hoffman. 
Warsztaty dla grup zorganizowanych, dzieci i młodzież od lat 10 (poziom zróżnicowany w zależności od grupy wiekowej). Czas trwania 1,5-2 godziny. Galeria ul. Dąbrowskiego 5

W trakcie warsztatów będziemy odkrywać litery jako znaki, a słowa jako obrazy. Będziemy wspólnie poznawać różne sposoby plastyczne na pokazanie słów. Uczestnicy samodzielnie będą eksperymentować przy pomocy farb tektur szablonów z krótkim podanym tekstem, tak by stał się on obrazem.

/11.VI godz.14-18/ „Księgi dobrych myśli” – warsztaty plastyczne towarzyszące wystawie dla osób indywidualnych;  prowadzenie artysta plastyk Maciej Jabłoński. Galeria ODA ul. Sieradzka 8.

Czas jest trudny, ciągle atakują nas złe informacje. Najpierw Covid, teraz wojna za naszą granicą, wszystko coraz droższe, wśród nas nowi ludzie mówiący innym językiem. Ale nie poddawajmy się negatywnym myślom. Pandemia przemija, nas Rosja nie atakuje, kiedyś inflacja była dużo wyższa i jakoś daliśmy radę. Daliśmy i dajemy ciągle, pomagamy też tym, który mają gorzej od nas. Miliony Ukraińców znalazło u nas schronienie – czasem tymczasowe, czasem stałe. Próbują ułożyć sobie życie na nowo, czasem zaczynając zupełnie od zera, bo nie mają do czego wracać. Przybyli z jedną walizką, zostawiając dorobek życia, bliskich, ukochane miejsca i wspomnienia. Ci ludzie potrzebują nie tylko dachu nad głową i pracy. Potrzebują też zapewnienia, że będzie dobrze, że się uda, że wrócą do siebie, że zaczną nowe życie.

Wystawa prezentowana w Galerii Oda pokazuje, jak wiele ludzie potrafią zrobić złego innym ludziom. Na warsztatach wspólnie pokażmy, jak wiele wsparcia i pozytywnej energii możemy przekazać tym najbardziej teraz potrzebującym – naszym sąsiadom Ukraińcom. Zapraszam do wspólnego tworzenia nietypowych, artystycznych książek – Ksiąg dobrych myśli. Będą one miały formę zamykanych naczyń, do których będzie można sięgnąć w trudnej chwili i wyciągnąć jakąś dobrą myśl – napisaną przez nas po polsku i ukraińsku (co przy okazji pozwoli nam trochę poznać nasze języki). Treść i formę fiszek będziemy wymyślać sami, sami również ozdobimy naczynia farbami do szkła. Gotowe prace po warsztatach przekażemy ukraińskim rodzinom mieszkającym w Piotrkowie.

 / 18.VI godz.14-18/  „ILUSTRACJA NIEZALEŻNA” warsztaty plastyczne dla osób indywidualnych; prowadzenie artysta plastyk dr hab. Joanna Wiszniewska-Domańska. Galeria ODA, ul. Sieradzka 8.


*W identyfikacji wizualnej festiwalu wykorzystano grafiki Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej*