III PIOTRKOWSKIE BIENNALE SZTUKI

WERNISAŻ

III Piotrkowskiego Biennale Sztuki

19 czerwca 2015, godz. 19:00

ODA, ul. Dąbrowskiego 5, kontynuacja wernisażu w ODA, ul. Sieradzka 5.

 

Pierwsze Biennale Sztuki w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowane zostało w 2011 roku przez Ośrodek Działań Artystycznych (dawna Galeria Sztuki BWA do 2009 r.). Stosunkowo młoda impreza stawia sobie za cel konfrontację artystów reprezentujących wszelkie stylistyki i formuły artystyczne poprzez prezentację prac zaliczanych do szeroko pojętej grupy sztuk wizualnych. Biennale ma za zadanie nie tylko konsolidowanie środowiska artystycznego wokół cyklicznego wydarzenia artystycznego, ale przede wszystkim poszukiwanie nowych indywidualności twórczych, wskazywanie młodych lub nieznanych talentów artystycznych.

Każda edycja Biennale to pretekst do prezentacji różnorodnych postaw twórczych, będących odpowiedzią i sposobem interpretacji jednego tematu za pomocą odmiennych form. Tytułowa teza obecnej edycji to „W postapokaliptycznym świecie. Iluzja czy droga wyjścia/dojścia ku?”. Do tegorocznego konkursu zgłosiło się 439 twórców, którzy nadesłali 1021 prac. Jury zakwalifikowało do wystawy finałowej 54 twórców i 71 prac. Spośród zakwalifikowanych twórców jury wyłoni laureatów i przyzna regulaminowe nagrody finansowe (Grand Prix i 3 wyróżnienia), nagrody finansowe ufundowane przez sponsorów, a także nagrody rzeczowe w formie wystaw indywidualnych w ODA i w galeriach współpracujących z Ośrodkiem.

Krzysztof Jurecki, przewodniczący jury, tak oceniał 1.etap konkursu:

„Zobaczymy w jakich kategoriach artyści sytuują najnowszą wersję problemu apokalipsy. Czy dotyczy ona aktualnych zagrożeń politycznych (Jacek Staniszewski, Zamenhoff), przemian natury społecznej (Dariusz Sitek, Magdalena Samborska, Julia Kurek),  czy też jest ona archetypową walką dobra ze złem (Adam Łach, Małgorzata Wielek-Mandrela) czy też poszukiwaniem nowego idiomu sztuki (Sławomir Marzec). Z pewnością działają w Polsce twórcy podążającymi śladami Jana Lebensteina, którzy mają możliwość debiutowania na imprezie o charakterze ogólnopolskim (np. Halina Marduła). Szuka zawsze miała możliwość „przeczuwania” czy zapowiadania czegoś istotnego, co ujawni się w niedalekiej przyszłości. Mam nadzieję, że w Piotrkowie „rodzi się” coś autentycznego i nie jest to tylko jedna z wielu imprez konkursowych. Ogromne zainteresowanie Biennale potwierdza, że twórcy potrzebują takiego wydarzenia, które rozgrywa się poza sferą rynku sztuki i przyjętego a priori prymatu określonych nurtów w sztuce.”


Wernisaż wystawy i ogłoszenie zwycięzców nastąpi 19 czerwca. Wystawa  będzie prezentowana do końca sierpnia 2015 r.

 

Konkurs:

III PIOTRKOWSKIE BIENNALE SZTUKI –  19 czerwca – 30 sierpnia 2015, Piotrków Trybunalski

Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim ogłasza trzecią edycję konkursu pn. „Piotrkowskie Biennale Sztuki”. Celem jest konfrontacja artystów reprezentujących wszelkie stylistyki i formuły artystyczne poprzez prezentację prac zaliczanych do szeroko pojętej dziedziny/grupy sztuk wizualnych. Biennale ma za zadanie nie tylko konsolidowanie środowiska artystycznego wokół cyklicznego wydarzenia artystycznego, ale przede wszystkim poszukiwanie nowych indywidualności twórczych, wskazywanie młodych lub nieznanych talentów artystycznych, którym trudno zaistnieć na coraz bardziej skomercjalizowanej polskiej scenie artystycznej.

Każda edycja Biennale to pretekst do prezentacji różnorodnych postaw twórczych, będących odpowiedzią i sposobem interpretacji jednego tematu za pomocą odmiennych form.  Ukierunkowanie biennale na autentyczne problemy filozoficzne to także cecha wyróżniająca ten konkurs.  Tytułowa teza poprzedniego Biennale to „Koniec człowieka?”.  Tematem przewodnim obecnej edycji jest zagadnienie pt. „W postapokaliptycznym świecie. Iluzja czy droga wyjścia/dojścia ku?” Zachęcamy do zapoznania się z ideą i przesłaniem III Biennale autorstwa Krzysztofa Jureckiego – przewodniczącego jury konkursu, której fragment poniżej.

Temat post-apokalipsy jest w dalszym ciągu ważnym zagadnieniem artystycznym, który wciąż w określonym czasie historycznym czeka na swe spełnienie czy uzupełnienie stworzonego przez wieki pola artystycznego. To nie tylko walka, zniszczenie, katastrofa, ale także „objawienie” i „odsłonięcie”.  Co sztuka może nam jeszcze odsłonić? Jakie idee przypomnieć? Czy posiada jeszcze moc religijną? A może Apokalipsa jest tylko mitem literackim, którego iluzja słabnie i już nie oddziałuje tak jak w wiekach średnich?

Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich czynnych twórców. Konkurs przebiegać będzie w dwóch etapach. W pierwszym etapie konkursu powołane przez Organizatora jury dokona kwalifikacji prac do drugiego etapu. Każdy z uczestników może zgłosić do konkursu maksymalnie 3 prace. Zgłoszenia prac przyjmowane będą w terminie 1.12.2014-28.02.2015. W tym celu należy przygotować Kartę zgłoszeniową oraz materiały zgodnie z parametrami określonymi szczegółowo w Regulaminie. Udział w pierwszym etapie konkursu jest bezpłatny. Skład jury, wraz z ogłoszeniem informacji o wyborze artystów wyłonionych do udziału w drugim etapie konkursu, podany zostanie najpóźniej do dnia 10.04.2015.  O wysokości nagród i wyróżnień organizatorzy poinformują po ogłoszeniu dotacji MKiDN oraz innych instytucji publicznych na rok 2015, nie później niż do końca maja 2015 roku. Nadesłanie prac na konkurs jest równoznaczne z akceptacją warunków określonych w Regulaminie III Piotrkowskiego Biennale Sztuki.

Załączniki do pobrania:

Ogłoszenie o konkursie. III Piotrkowskie Biennale Sztuki

Zał. nr 1 do Ogłoszenia o konkursie „III Piotrkowskie Biennale Sztuki”. Kilka słów o postapokalipsie

Zał. nr 2 do Ogłoszenia o konkursie „III Piotrkowskie Biennale Sztuki” – Regulamin konkursu

Zał. nr 3 do Ogłoszenia o konkursie „III Piotrkowskie Biennale Sztuki” – Karta zgłoszeniowa

Link alternatywny:

Ogłoszenie o konkursie + załączniki 1-3 

 

Aktualizacja:

Po długim i wnikliwym zapoznaniu się z nadesłanymi pracami Jury III Piotrkowskiego Biennale Sztuki dokonało wyboru 71 najciekawszych prac będących dziełem 54 artystów, które będziemy mogli oglądać na wystawie pokonkursowej. Wszystkim twórcom dziękujemy za tak liczny udział i cierpliwość w oczekiwaniu na wyniki. Osobom zakwalifikowanym serdecznie gratulujemy.

Andrzej Hoffman
kurator
III Piotrkowskiego Biennale Sztuki

Do pobrania: Lista_prac_zakwalifikowanych_do_III_PBS

Wyniki III Piotrkowskiego Biennale Sztuki:

 

Grand Prix
Nagroda Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego
Małgorzata Wróbel-Kurczenkow
za pracę Obecna Nieobecność

 

Małgorzata Wróbel-Kruczenkow; Obecna Nieobecność (fragment); instalacja multimedialna; 90 x 205 cm, 2014
Małgorzata Wróbel-Kruczenkow; Obecna Nieobecność (fragment); instalacja multimedialna; 90 x 205 cm, 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I Miejsce
Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego
Rafał Michalak
za pracę Ściana

Rafał Michalak; Ściana; fotografia cyfrowa; 80x100cm; 2015
Rafał Michalak; Ściana; fotografia cyfrowa; 80x100cm; 2015

 

 

 

 

 

II Miejsce
Nagroda Hotelu Mercure Piotrków Trybunalski
Juraj Gramantik
za pracę Particle Accelerator

Juraj Gramantik; Particle Accelerator; polyester; 140x140x180cm; 2011
Juraj Gramantik; Particle Accelerator; polyester; 140x140x180cm; 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III Miejsce
Nagroda MUSI sp. z o.o.
Sławomir Marzec
za pracę Biegałem Po Pokojach

Sławomir Marzec; Biegałem Po Pokojach; klatka z wideo
Sławomir Marzec; Biegałem Po Pokojach; klatka z wideo

 

 

 

 

 

 

 

Wyróżnienie
Nagroda Urzędu Miasta w Sulejowie
Magdalena Samborska
za pracę ΚΑΛΥΨΗ

Magdalena Samborska, ΚΑΛΥΨΗ, 2015, kadr z filmu
Magdalena Samborska, ΚΑΛΥΨΗ, 2015, kadr z filmu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyróżnienie
Nagroda Instytutu Zdrowia Medicall w Piotrkowie Trybunalskim
Halina Trela
za zestaw prac Źródło

Trela Halina, cykl Źródło, fotografia analogowa, 70x97cm, 2014
Trela Halina, cykl Źródło, fotografia analogowa, 70x97cm, 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyróżnienie
Nagroda ufundowana przez Aleksandrę i Roberta Kukulskich, oraz Małgorzatę i Sławomira Kowalczyków
Adam Łach Lunaris
za pracę Błędne Koło

Adam Łach Lunaris, Błędne Koło/Vicious Circle, lunagrafia, 60x180cm, 2014
Adam Łach Lunaris, Błędne Koło/Vicious Circle, lunagrafia, 60x180cm, 2014

 

 

 

 

 

 

Nagroda Specjalna
Pisma „Format”
Rafał Michalak

Nagroda Specjalna
Ośrodka Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim
Halina Trela

Nagroda Specjalna
Centrum Idei Ku Demokracji w Piotrkowie Trybunalskim
Dariusz Sitek

Dariusz Sitek, Okno życia ( z cyklu Infanticide), instalacja ze światłem, stal, szkło, tworzywo sztuczne, materac, system oświetleniowy, 70x42x37cm, 2013
Dariusz Sitek, Okno życia ( z cyklu Infanticide), instalacja ze światłem, stal, szkło, tworzywo sztuczne, materac, system oświetleniowy, 70x42x37cm, 2013

 

 

 

 

 

 

 

 

Nagroda Specjalna
Centrum Promocji Młodych w Częstochowie
Małgorzata Wielek-Mandrela

Małgorzata Wielek-Mandrela; Motyl wylatuje; olej, płótno; 60x60cm; 2013
Małgorzata Wielek-Mandrela; Motyl wylatuje; olej, płótno; 60x60cm; 2013