Irena Laszczyk: „Świat liter, obrazów świat”

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wystawę:

Irena Laszczyk
„Świat liter, obrazów świat”

Wernisaż:
8 września 2023, godz.: 19:00
Galeria ODA, ul. Sieradzka 8, Piotrków Trybunalski

Wystawa czynna do 1 października 2023 r.


Irena Laszczyk specjalizuje się w szeroko rozumianym projektowaniu graficznym, tworzy między innym plakaty związane z dziedziną typografii, gdzie liternictwo jest bardzo ważnym elementem przekazu i działaniem artystycznym. Jak twierdzi słowa i litery mają ogromną moc i siłę wyrazu w każdym projekcie graficznym, wszędzie tam gdzie pracujemy z literami, słowami i tekstem. Artystka zajmuje się również malarstwem olejnym. Malarstwo jest jej pasją od zawsze – maluje już od ponad 30 lat. Jak sama twierdzi dużo wcześniej była malarką niż projektantką. Na wystawie będą prezentowane obrazy z różnych okresów twórczości od najstarszego obrazu poprzez najnowsze dzieła.


Irena Laszczyk – projektantka graficzna, malarka. Urodzona w 1968 roku w Piotrkowie Trybunalskim gdzie ukończyła Technikum Budowlane. W latach 1993/2000 przebywała na emigracji. Obecnie mieszka, pracuje i tworzy w swoim rodzinnym mieście.

Po powrocie z Londynu w 2000 roku rozpoczęła studia na Wydziale Grafiki w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Praca dyplomowa z wyróżnieniem w pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej w 2003 roku. Następnie Magisterskie Studia Uzupełniające na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa na kierunku Projektowanie Graficzne. W 2006 roku – tytuł magister sztuki o specjalizacji projektowanie graficzne w Pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej u prof. Stanisława Łabędzkiego. Praca dyplomowa to autorski krój pisma ENERI, wraz z aneksem z malarstwa.

Najważniejsze osiągnięcia i realizacje to:

 • 2006 – udział w wystawie zbiorowej pokonkursowej Galeria Plakatu AMS w Warszawie.
 • 2007 – AGRAFA 2007 Międzynarodowe Biennale Studenckiej Grafiki Projektowej w Katowicach. Prezentacja kroju czcionki ENERI.
 • 2006/2008 – kierownik działu graficznego „Pracownia Artystyczna” w WSHE w Łodzi.
 • 2011/2013 – prowadziła własną działalność gospodarczą i współpracowała z wydawnictwami DRAGON i SBM dla których projektowała graficznie, tworzyła layouty oraz wykonywała skład książek i albumów o bardzo różnej tematyce.
 • Od 2019 –  pedagog i nauczyciel w obu Liceach Sztuk Plastycznych w Piotrkowie Trybunalskim. Uczy przedmiotów związanych z projektowaniem, takich jak: Projektowanie graficzne (specjalizacja) i Podstawy projektowania, a także Projektowanie multimedialne.
 • 2022 –  Międzynarodowy konkurs: POSTERISTS IN THE WORLD – plakat MARIUPOL
 • 2022 –  Międzynarodowy konkurs: GRAPHICS FOR PEACE – plakat MARIUPOL
 • 2022 –  EXHIBITION MUSEUM, Muzeum Machu Picchu, Cusco w Peru.
 • 2022 – PERU DESIGN BIENNIAL.
 • 2022 – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Współczesnej Lacuna Festivals CLASH, Hiszpania / obraz olejny “Inwazja” oraz plakat “Kara”.
 • 2022 – PIERWSZA LINIA wystawa zbiorowa, Ośrodek Działań Artystycznych Piotrków Trybunalski. Obraz olejny “Dziedzictwo I”.