Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wystawę
Izabela Wyrwa, Wawrzyniec Strzemieczny: PRZESTRZENIE GRAFICZNE II
Wernisaż:
8 czerwca 2018, godz. 18:00; ODA, ul. Dąbrowskiego 5
Wystawa czynna do 1 lipca 2018
Jesteśmy artystami oraz pedagogami od wielu lat związanymi z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi. Nasze działania wywodzą się z różnych dyscyplin: tkaniny unikatowej oraz grafiki warsztatowej. Ideą proponowanego przez nas wydarzenia jest nawiązanie dialogu dwóch pozornie różnych dziedzin sztuki. Język wypowiedzi, którym się posługujemy bazuje na szeroko pojętym działaniu graficznym wykorzystującym linię/środek wyrazu plastycznego, jako punkt wyjścia.
Prezentowane prace z dziedziny tkaniny unikatowej są obiektami wykonanymi z tworzyw i materiałów powszechnie nie kojarzonych z tkaniną. Prace z dziedziny grafiki natomiast są działaniami na płaszczyźnie z wykorzystaniem wielokrotności powielanego obrazu dla wzmocnienia siły oddziaływania na odbiorcę. Jest to rodzaj graficznej instalacji, która w połączeniu z przestrzennymi oraz reliefowymi strukturami tkaniny unikatowej, tworzy nową wartość plastyczną. Całość projektu opiera się na relacjach linearności dwu i trójwymiarowej.
Izabela Wyrwa
Wykształcenie artystyczne:
1993-1998 – Studia – Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, Wydział Tkaniny i Ubioru, Katedra Druku na Tkaninie.
W 2006 roku uzyskała stopień doktora. Od 2006r. zatrudniona na stanowisku adiunkta w PRACOWNI TKANINY UNIKATOWEJ prowadzonej przez prof. Włodzimierza Cygana. Obecnie samodzielnie prowadzi Pracownię Tkaniny Unikatowej I°Pojęcie TKANINY ARTYSTYCZNEJ jest dla mnie czymś bardzo subiektywnym. Jest osobistą formą wypowiedzi odzwierciedlającą moje fascynacje i zauroczenia. Myśląc językiem tkaniny, przestrzeń materię, w której kreślę linią, niczym wątkiem, graficzne formy obiektów. Używając surowców powszechnie nie kojarzonych z tkaniną uzyskuję wartości tkackiej materii. Przestrzeń od zawsze pobudzała moją wyobraźnię i nieustająco prowokuje mnie do działania. Odkrywana za każdym razem na nowo, określa za każdym razem inne relacje z obiektem.
Nagrody:
2014 – BRĄZOWY MEDAL na 8th. International Fiber Art. Biennale,
From Lausanne to Beijing, Chiny;
2013 – Wyróżnienie na 9 Międzynarodowym Nadbałtyckim Triennale Miniatury Tkackiej,
Gdynia 2013. Muzeum Miasta Gdyni.
2010 – SREBRNY MEDAL na 13 Międzynarodowym Triennale Tkaniny, CMW, Łódź;
2004 – Nominacja do Nagrody w 11 Międzynarodowym Triennale Tkaniny, CMW, Łódź;
2002 – Wyróżnienie pozaregulaminowe, 5 Międzynarodowe Nadbałtyckie Biennale
Miniatury Tkackiej Dar Pomorza, Gdynia 2001;
Wawrzyniec Strzemieczny
Wykształcenie artystyczne:
Studia w Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Wydział Grafiki i Malarstwa, Katedra Grafiki Warsztatowej.
Od 2004 zatrudniony na stanowisku adiunkta w Pracowni Podstaw Projektowania Graficznego na Wydziale Tkaniny i Ubioru.
W 2013 roku uzyskał stopień doktora w dyscyplinie sztuk pięknych z grafiki warsztatowej.
Od 2018 zatrudniony jako asystent w Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej na Wydziale Grafiki i Malarstwa prof. Dariusza Kacy.Moje prace graficzne to głównie linoryty wielkoformatowe, składające się w dużej części z jednomatrycowych prac. Linia w grafice jest głównym elementem, z którego buduję abstrakcyjne kompozycje. To z linii, poprzez zróżnicowanie ich szerokości, uzyskuję walorowe przejścia. Część prezentowanych grafik stanowią prace z obrony dotorskiej pt. “Diariusz graficzny”. Pozostałe prace, powstałe w późniejszym okresie, są kontynuacją i uzupełnieniem tematu pracy doktorskiej. To ciągły zapis otaczającej mnie rzeczywistości, przetworzony na język synonimów graficznych. Jest to wewnętrzny świat, zbudowany z emocji i impresji.