Jakubczyk & uczniowie

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wystawę tkanin, malarstwa i fotografii

Wystawa z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej

Józef Jakubczyk

„Jakubczyk & uczniowie”

Wernisaż:
16 września 2022, godz. 19:00
Galeria ODA, ul. Sieradzka 8, Piotrków Trybunalski

Wystawa czynna do 16 października 2022


Pojechałem do Francji na winobranie. Z trójką przyjaciół, Volgswagenem Polo. Autem obładowanym pod sam dach, mknęliśmy 70 km/h w ciągłej obawie i strachu wielkim, że nasza podróż zakończy się przedwcześnie. Każda nawet minimalna nierówność nawierzchni groziła awarią podwozia. Na domiar złego nie chcieli nas przepuścić przez granicę. Po trzech dniach i po trzech długich nocach spędzonych w samochodzie udało się i szczęśliwie zameldowaliśmy się w Langwedocji. I choć było to dokładnie 41 lat temu do dziś pamiętam uczucie wrastania kości ogonowej w siedzenie samochodu. Wydawać by się mogło, że owa podróż na zawsze zapadnie w mojej pamięci jako traumatyczna. Wielce prawdopodobne, by tak się stało, ale Francja…oczarowała mnie… klimatem i przyrodą. Miałem nieodparte wrażenie, że kolory i zapachy tego kraju tworzą zupełnie inny świat. Tak bardzo inny od tego, w którym przyszło mi żyć. Potem Paryż zaprosił mnie do siebie. Otworzył drzwi muzeów, galerii sztuki, zaproponował spotkanie z tapisseries d’ Aubusson, Manufacture des Gobelins i jakby zachęcał: „Zapraszam Józefie, czerp ile chcesz, inspiruj się, twórz!”. To właśnie w tym kraju spotkałem ludzi, którzy zainteresowali się moimi gobelinami. Jak się okazało nie na próżno wiozłem je z Polski, upchanymi na siłę w tym małym autku. Kupili je ode mnie i zaproponowali współpracę. Potem wróciłem do Polski z głową pełną inspiracji, marzeń o wolności i pięknym, barwnym, dobrym życiu. Nawet stan wojenny i brak możliwości podróżowania nie zgasiły we mnie tych pragnień. I jeśli miałbym odpowiedzieć na pytanie gdzie był początek mojej artystycznej drogi – to właśnie w tej podróży. Dziś obchodząc swój 40-letni jubileusz pracy artystycznej uświadomiłem sobie, że los obdarowując mnie wymagającą dziedziną sztuki, jaką jest tkanina artystyczna, obdarował mnie cierpliwością i konsekwencją w działaniu. Podarował mi świat kolorów, magii i patrzenia na naturę jako niegasnącą inspirację. Za co jestem wdzięczny. Po prostu wdzięczny.

Józef Jakubczyk


Józef Jakubczyk urodził się w Poświetnem nad Pilicą w 1954 r. Po ukończeniu Liceum Plastycznego w Kielcach podjął studia w PWSSP w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), gdzie w 1979 r. uzyskał dyplom na wydziale Wzornictwa. W latach 1981–1989 r. pracował jako projektant tkanin odzieżowych w Zakładach Przemysłu Wełnianego „Tomtex” w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1990 r. zajmował się wyłącznie artystyczną działalnością twórczą w dziedzinie tkaniny artystycznej (gobelinu) i malarstwa.
Jego prace prezentowane były na 106 wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych.
Szczególne miejsce zajmuje tu Francja, w której wystawiał prace prawie we wszystkich wielkich miastach, od Paryża, przez Lyon, Lille po Bordeaux i Tuluzę, a także w wielu mniejszych ośrodkach, ale niezwykle ważnych dla kultury, takich jak: La Chaise-Dieu, Rocamadour, Aigues-Mortes czy Soreze. W latach 2009, 2010 brał udział w Salon de la Nationale des Beaux-Arts, Carrousel du Louvre w Paryżu, a w 2019 r. w Salon Grands Formats w Saint-Raphael, gdzie otrzymał złoty medal za tkaninę „Akt”. W 2018 r. otworzył swoje stałe atelier w Prowansji – w Tourrettes (VAR).
Jako mieszkaniec Piotrkowa Trybunalskiego zawsze pamiętał o swoim mieście promując je w katalogach ze swoimi dziełami, udzielając informacji o miejscu, w którym żyje i tworzy a także poprzez działalność wystawienniczą. Tegoroczna prezentacja będzie jego szóstą wystawą indywidualną w murach Galerii przy ulicy Sieradzkiej.
Obecnie coraz więcej czasu przeznacza na fotografowanie natury, która jest dla niego jak zawsze nieograniczoną inspiracją, a także prowadzi działalność edukacyjną w Gminnym Ośrodku Kultury w Kleszczowie oraz Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie dzieli się z adeptami swoim doświadczeniem, umiejętnościami i spojrzeniem na sztukę.
Prywatnie jest mężem, ojcem trójki dzieci i aktywnym dziadkiem siedmiorga wnucząt.