Jazzowa jazda po Łódzkiem!

Jazzowa jazda po Łódzkiem!

Impreza edukacyjno-muzyczna, prowadzenie dr Marek Kądziela, Kierownik Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Łodzi

16 lutego 2024 r.

Miejsce: Galeria ODA, ul. Sieradzka 8.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

W programie:

  • godz. 16.00 – „Bardzo krótka historia jazzu” prezentacja audiowizualna.
  • godz. 17.00 – „Jak słuchać muzyki jazzowej” warsztaty wyjaśniające specyfikę muzyki jazzowej.
  • godz. 18.00 – „Marek Kądziela i Łódzka Grupa Jazzowa”  koncert w wykonaniu studentów i absolwentów Instytutu Instrumentalistyki Jazzowej Akademii Muzycznej w Łodzi. Marek Kądziela – gitara, Kacper Kazimierski – perkusja, Michał Rutkowski – kontrabas, Julia Oleksa – saksofon.

„Jazzowa jazda po Łódzkiem!” to cykl ciekawych wykładów i koncertów wprowadzających słuchaczy w tajniki muzyki improwizowanej. Chcemy pokazać jak wielki potencjał i radość tworzenia niesie ze sobą muzyka jazzowa. Jazz jest sztuką interakcji zarówno tej zespołowej, ale szczególnie tej interakcji z słuchaczem.

W swobodny sposób zaprosimy uczestników dosłownie do muzycznego warsztatu, którym jest zespół jazzowy. Wyjaśnimy co w tym jazzie się w ogóle dzieje, na co skierować nasze uszy i jak tego jazzu powinniśmy słuchać żeby czerpać radość.

Program wydarzenia:
Pierwsza część będzie audiowizualną prezentacją pt.”Bardzo krótka historia jazzu”, która w zwięzły i obrazowy sposób przybliży ewolucję muzyki jazzowej od jej początków po jazz współczesny.
Druga część będzie o tym jak słuchać muzyki jazzowej. W tej części zespół zaprezentuje style i metody wykonawcze oraz przebieg pracy nad repertuarem, prezentując te elementy w zrozumiały dla słuchacza sposób.
Całość zwieńczy koncert złożony z wyrafinowanych standardów jazzowych różnych epok.


Marek Kądziela – gitarzysta , kompozytor, innowator, poszukujący nowych brzmień i wyzwań muzycznych. Laureat licznych konkursów oraz lider uznanych formacji muzycznych. Zapraszany do rozmaitych projektów muzycznych od jazzu przez folk po muzykę współczesną i eksperymentalną. Muzyk aktywnie koncertujący oraz doświadczony pedagog i animator kultury. Absolwent gitary jazzowej oraz kompozycji w The Carl Nielsen Academy of Music w Danii. Posiada tytuł doktora sztuk muzycznych i jest Kierownikiem Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Współpracował m.in. z : Steven Bernstein, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Adam Bałdych, Michał Urbaniak, Marcin Masecki, Maciej Obara i wielu innych.


Impreza organizowana we współpracy z Łódzkim Domem Kultury.