Joanna Rusin: „Tkaniny i dywany”

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wernisaż wystawy z cyklu „97-300. Tak daleko stąd, tak blisko”:

Joanna Rusin

„Tkaniny i dywany”

Wernisaż:

21 stycznia 2022 r., godz. 19:00
Galeria ODA, ul. Dąbrowskiego 5
Piotrków Trybunalski
wystawa czynna do 27 lutego

Wystawa przypada w 20 rocznicę ukończenia moich studiów i rozpoczęcia odpowiedzialnej pracy twórczej. Jest też pierwszą indywidualną prezentacją w moim rodzinnym mieście. Dedykuję ją Elżbiecie Abratkiewicz, mojej pierwszej nauczycielce sztuki, która odkryła dla mnie medium tkaniny.

Joanna Rusin

Joanna Rusin zajmuje się twórczością na pograniczu sztuki tkaniny i designu. Celem jej pracy jest wzbogacanie obiektów kultury masowej o wartości z obszaru tkaniny unikatowej i pogłębianie wiedzy na temat wzornictwa ukierunkowanego na odbiorcę. Tworzy tkaniny artystyczne, kolekcje użytkowe, obiekty terapeutyczne, prowadzi warsztaty artystyczno-projektowe. Dba o uniwersalność swoich prac. Jej modułowe obiekty tekstylne są łatwe w konstrukcji, dekonstrukcji, wymianie i naprawie. Cechuje ją niestandardowe podejście do dywanu, który traktuje jako przedmiot stymulujący wyobraźnię użytkownika.

Studiowała projektowanie tkanin i dywanów w ASP w Łodzi, gdzie obecnie pracuje jako dydaktyk. Od 20 lat łączy pracę artystyczną z projektowaniem przemysłowym. Współpracuje z instytucjami kultury, architektami wnętrz i przemysłem dywanowym. Jest czterokrotną stypendystką MKiDN. Uczestniczyła w ponad 190 wystawach sztuki i designu na świecie, m.in. w Eindhoven, Bukareszcie, Dżakarcie, Frankfurcie, Helsinkach, Kopenhadze, Krakowie, Londynie, Lwowie, Łodzi, Madrycie, Mediolanie, Paryżu, Pekinie, Poznaniu, Rio de Janeiro, Rydze, Seulu, Stambule, Warszawie, Wilnie. Na koncie ma wiele nagród i wyróżnień. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Sztuki i Designu w Rydze, Muzeum Tkactwa i Kilimiarstwa w Glinianach na Ukrainie.


Wystawa z cyklu „97-300. Tak daleko stąd, tak blisko.” Wystawy prezentują twórczość artystów urodzonych i związanych z Piotrkowem Trybunalskim ale w nim nie mieszkających. Zaproszeni do projektu to artyści różnych pokoleń, o ustalonej pozycji, których twórczość jest uznana i doceniana na arenie nie tylko ogólnopolskiej.