Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wernisaż wystaw:
„Panie Przodem”
Jolanta Rudzka-Habisiak & Alicja Habisiak-Matczak
8 marca 2013
Alicja Habisiak Matczak – ODA, Sieradzka 8, godz. 19:00
Jolanta Rudzka Habisiak – ODA, Dąbrowskiego 5, godz. 19:30
wystawa czynna do 29 marca.
Jolanta Rudzka-Habisiak
Jolanta Rudzka-Habisiak urodziła się w 1958 roku. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego) w Łodzi, gdzie w 1985 roku uzyskała dyplom w Pracowni Tkaniny Unikatowej. Kierowała Pracownią Dywanu i Gobelinu w macierzystej uczelni, w 2012 została rektorem ASP w Łodzi. Wzięła udział w ponad 150 wystawach zbiorowych – polskich i międzynarodowych; miała ponad 20 wystaw indywidualnych. Tworzy obiekty i instalacje, zajmuje się szeroko pojętą sztuką tkaniny artystyczn ej, projektowaniem dywanów, ale także wkracza w działania z pogranicza technik graficznych i autorskich. Jest laureatką prestiżowych nagród za dzieła unikatowe oraz nagród za kolekcje dywanów. Zainicjowała powstanie Fundacji PROTEXTIL, promującej polską sztukę włókna. Jest członkiem Friend’s of Fiber Art International (USA).
Alicja Habisiak-MatczakAlicja Habisiak Matczak urodziła się w 1978 roku w Piotrkowie Trybunalskim. W latach 1997-2002 studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2002 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych Prof. K. Wawrzyniaka. W 2003 roku uzyskała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rządu Włoskiego i odbyła półroczny staż graficzny na Akademii Sztuk Pięknych w Urbino we Włoszech.
W latach 2002-2011 była asystentką w Pracowni Podstaw Kompozycji prowadzonej przez dr hab. Danutę Wieczorek na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi, od 2011 roku jest adiunktem w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych prof. Krzysztofa Wawrzyniaka. W latach 2004-2006 doskonaliła swoje umiejętności dydaktyczne i warsztatowe jako asystentka na Letnich Międzynarodowych Kursach Grafiki Artystycznej KAUS w Urbino.
W 2009 roku obroniła swoją pracę doktorską: „Perspektywy – cykl grafik i rysunków na temat przestrzeni miejskiej” i uchwałą Rady Wydziału Grafiki i Malarstwa macierzystej uczelni uzyskała stopień doktora sztuk pięknych.
Jest autorką dziesięciu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Uczestniczyła w ponad dziewięćdziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach grafiki warsztatowej i rysunku, brała udział w licznych Aukcjach Młodej Sztuki organizowanych przez domy aukcyjne w całej Polsce. dobyła dwanaście nagród i wyróżnień na konkursach w Polsce, Rumunii, we Włoszech i w Kanadzie. W 2007 roku została laureatką Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” dla wyróżniających się polskich artystów młodego pokolenia. Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Twórców „Koncept”, które w latach 2002-2007 zorganizowało liczne wystawy grafiki, malarstwa i fotografii w Polsce, Norwegii, USA oraz międzynarodowe plenery i warsztaty dla dzieci. Od 2010 roku jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Grafików – AMIGRAV z siedzibą w Montrealu.