Katrina Sadrak: IMAGO MUNDI #2 Konstrukty

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wystawę

Katrina Sadrak:
IMAGO MUNDI
#2 Konstrukty

Wernisaż:
4 sierpnia 2022 r., godz.: 19:00
Galeria ODA, ul. Sieradzka 8, Piotrków Trybunalski

Wystawa czynna do 4 września 2022 r.


Katrina Sadrak (1978 r.) malarstwa uczyła się w pracowniach prof. zw. Dr hab. Ewy Pełki i dr Jana Walaska na Akademii Świętokrzyskiej. W 2003 roku ukończyła studia magisterskie z wyróżnieniem oraz uzyskała dyplom w pracowni rzeźby dr Henryka Sikory – również z wyróżnieniem. W 2021 roku ukończyła studia doktoranckie na wydziale sztuki UJK w Kielcach, uzyskując stopień doktora sztuki w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Jest członkiem prestiżowego Leeds Fine Artist oraz ZPAP i ZPAR.
Artystka angażuje się w międzynarodową działalność upowszechniania twórczości innych artystów; była
kuratorem i współorganizatorem kilkudziesięciu wystaw i projektów międzynarodowych przede wszystkim w Anglii, w Polsce i w Chinach. Od 2021 roku jako koordynator projektów artystycznych i kurator, odpowiada za ofertę artystyczną ogólnopolskiej sieci salonów sztuki firmy Goldenmark. Jako członek PTMA organizuje wystawy astrofotografii zwracając uwagę na korelację nauki i sztuki w tej dziedzinie.
Uczestnik projektów naukowo – badawczych, konferencji naukowych; wielokrotnie reprezentowała Polskę i
Anglię na międzynarodowych sympozjach malarskich i rzeźbiarskich, uczestniczyła w plenerach i koloniach malarskich w Jordanii, na Bałkanach i w Armenii oraz rezydencjach artystycznych m.in. w Chinach. Zajmuje się głównie malarstwem olejnym. W swoim międzynarodowym dorobku artystycznym ma ponad 120 wystaw grupowych i indywidualnych, prace w przestrzeni publicznej, kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych m.in.: w Hong Kongu, Chinach, Jordanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Macedonii, Serbii, Armenii, Czarnogórze i we Włoszech.
W 2018 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Muzeum Narodowego w Kielcach w konkursie Przedwiośnie 41, Nagrodę BWA Sandomierz w konkursie Przedwiośnie 42 oraz Nagrody Specjalne w 2018 i w 2021 w
International Triennial of Graphic Art. Bitola, Macedonia.


Oglądając obrazy dr Katriny Sadrak ma się nieodparte wrażenie obcowania z dziełami renesansowymi, skomplikowane w formie, monumentalne, przypominają kompozycje wielkich mistrzów malarstwa tworzących od XIV do XVI wieku, działają na widza niemal hipnotycznie. Wysublimowane kolory, laserunki, perspektywę powietrzną, niezwykłe układy świetlne a także olbrzymią ilość „szczegółów” to wszystko możemy „zobaczyć” zgłębiając te fascynujące kompozycje. Patrząc na kolejne prace „przeczuwamy”, że przedstawione na nich mgławice kryją w sobie głębsze znaczenie, a zjawisko pareidolii zmusza nasz mózg do niemal mistycznego interpretowania ukrytych w nich treści. Jedynie artystka może nam odpowiedzieć na pytanie czy ten pozorny chaos przedstawionej na obrazach materii jest zaplanowanym, świadomym działaniem, czy spontanicznym eksperymentem. Znając twórczy dorobek, perfekcyjny warsztat, pewne elementy procesu twórczego oraz metodyczne podejście artystki do tworzenia swoich prac, na pewno nic tu nie zostało pozostawione przypadkowi a każdy element obrazu został starannie przemyślany, umiejscowiony i dopracowany. Nawet proporcje i wymiary płócien, na których artystka tworzy swoje kompozycje, są uwarunkowane tzw. „złotym podziałem” lub „boską proporcją”. Malarstwo Katriny Sadrak trzeba odkrywać, kojarzyć, łączyć ze sobą wszystkie elementy, to nie tylko czysta estetyka, to skomplikowany intelektualnie proces, którego przejście daje dużą satysfakcję i tylko w taki sposób możemy zrozumieć to, co artystka chciała nam opowiedzieć.

Niezwykle ważnym aspektem w malarstwie Katriny Sadrak jest wybór tematu, zdeterminowany poprzez jej fascynację astronomią i kosmologią. Jej obrazowania Wszechświata, z ukazaniem fascynujących detali i opracowaniem palety kolorów wyprzedziło o kilka lat to co możemy aktualnie zobaczyć na zdjęciach dostarczonych przez teleskop Jamesa Webba. Podtytuł wystawy dokładnie opisuje proces twórczy – tytułowy Konstrukt to wytwór umysłu mający spójny i często przy tym skomplikowany układ a astrofotografie z teleskopów Hubble’a czy Webba udowadniają, że artystka „przewidziała” jak mogą wyglądać struktury Wszechświata w skalach największych, dotknęła tym samym „Duszy (Wszech)świata”. Kontemplując kolejne kompozycje malarskie Katriny Sadrak możemy niemal natychmiast przenieść się w te niedostępne, nieznane nam rejony Wszechświata, które, wierzę w to, istnieją. Przy tak olbrzymiej ilości galaktyk, gwiazd, planet i mgławic obrazy te muszą mieć swoje odpowiedniki w przestrzeni kosmicznej. Artystka poprzez akt tworzenia tylko nam je uświadamia, antycypuje, udowadniając jednocześnie, że ludzki umysł ma wciąż olbrzymią przewagę nad coraz doskonalszą technologią.

Mając do czynienia z tak interesującym połączeniem malarstwa, matematyki, astronomii i filozofii, które odkrywa przed nami dr Katrina Sadrak, warto zastanowić się wraz z artystką nad naszym miejscem we Wszechświecie, czasem, który nam jest dany i tym jak go wykorzystujemy, a także nad jednym z fundamentalnych zagadnień, czyli sensem naszego istnienia.

dr Rafał Urbański
Związek Polskich Artystów Plastyków
Okręgu Kieleckiego