KINODA: „Marina Abramović: Artystka Obecna”

KINODA zaprasza na pokaz filmu

Marina Abramović: Artystka Obecna

czas trwania: 1 godz. 39 min.
reżyseria: Matthew Akers
gatunek: BiograficznyDokumentalny
produkcja: USA
premiera: 5 października 2012 (Polska), 20 stycznia 2012 (świat)

26 lipca 2018, godz. 18:00, ODA, ul. Dąbrowskiego 5

WSTĘP WOLNY

Projekcja jednego z najbardziej wyczekiwanych filmów dokumentalnych 2012 roku o życiu i artystycznych projektach supergwiazdy świata sztuki, Mariny Abramović. Podbił serca publiczności na festiwalach Sundance, Berlinale i T-Mobile Nowe Horyzonty.
Marina Abramović – ikona body artu i performance’u – jest supergwiazdą świata sztuki. Córka jugosłowiańskich partyzantów, od 20 lat mieszka w Nowym Jorku, od 40 lat poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, a widzów/uczestników swoich dzieł wprowadza w różne stany emocjonalne.
Film pokazuje jej życie i twórczość przez pryzmat jednej z najbardziej spektakularnych akcji artystycznych, która odbyła się w nowojorskim Museum of Modern Art w 2010 roku podczas retrospektywy swojej twórczości. Przez trzy miesiące, na kilka godzin dziennie siadała bez ruchu na krześle w galeryjnej sali. Przysiadali się do niej zwiedzający. W wyniku swoistej, pozbawionej słów psychoterapii pomiędzy artystką a widzami tworzyły się spontaniczne relacje, które udzielają się także widzom oglądającym filmowy zapis tego szczególnego artystycznego wydarzenia.