KINODA – Pan Turner

KINODA zaprasza na pokaz filmu

Pan Turner

czas trwania: 2 godz. 29 min.
gatunek: Biograficzny/Dramat
scenariusz i reżyseria: Mike Leigh
produkcja: Francja/Niemcy/Wielka Brytania
premiera: 2015 (Polska), 2014 (świat)
występują: Timothy Spall, Paul Jesson, Dorothy Atkinson, Marion Bailey, Karl Johnson, Ruth Sheen, Sandy Foster, Amy Dawson

10 sierpnia 2017, godz. 19:00; ODA, ul. Dąbrowskiego 5

wstęp wolny

Nominowana do czterech Oscarów opowieść o schyłku życia wielkiego brytyjskiego malarza, Williama Turnera. Uczta dla oka i aktorski popis Timothy’ego Spalla.
Przełom XVIII i XIX wieku. William Turner (Timothy Spall) jest uznanym brytyjskim malarzem. Uwielbiają go zwykli obywatele, a także rodzina królewska. Mężczyzna uchodzi w towarzystwie za ekscentryka. Znany jest z miłości do podróży i kobiet, które stanowią dla niego ogromną inspirację. Jego temperament bywa nieposkromiony. Turner sypia ze swoją gospodynią (Dorothy Atkinson), odwiedza domy rozpusty i wdaje się w liczne romanse. Artysta eksperymentuje również ze swoją twórczością. Próbuje uchwycić ducha współczesności i zgłębić naturę światła. Przepiękny, urzekający wysmakowaną stroną wizualną film biograficzny o genialnym brytyjskim artyście, Williamie Turnerze. Za reżyserię tego wspaniałego obrazu odpowiedzialny jest jeden z najwybitniejszych twórców współczesnego kina, zdobywca siedmiu nominacji do Oscara Mike Leigh (Sekrety i kłamstwa, Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia). Rewelacyjną, pełną niuansów kreację stworzył ulubiony aktor reżysera Timothy Spall (Topsy-Turvy, Jak zostać królem), który otrzymał za swój występ Złotą Palmę w Cannes oraz Europejską Nagrodę Filmową. Produkcja zdobyła cztery nominacje do Oscara, w tym za stylizowane na obrazy Turnera, mistrzowskie zdjęcia Dicka Pope’a (Vera Drake, Iluzjonista). Operator, znany z długoletniej współpracy z Mikiem Leigh, został wyróżniony ponadto Złotą Palmą i nominacją do przyznawanej na festiwalu Camerimage, prestiżowej Złotej Żaby.
(źródło hbo.pl)