KINODA zaprasza na pokaz filmów i spotkanie z reżyserem
Piotrem Domarańczykiem
-
„Sprośny sen” (2010)
-
„Babcia” (2009)
-
„Red Light” (2010)
-
„Cuda polskie” (2013)
21 czerwca 2018, godz. 18:00, ODA, ul. Dąbrowskiego 5.
wstęp wolny
Piotr Domarańczyk – reżyser, producent i kierownik produkcji. Abolwent Realizacji Obrazu Filmowego i Telewizyjnego Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowana w Łodzi oraz Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Urodził się w Bełchatowie choć pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego. Swą drogę zawodową nakreślił przed sobą wyjątkowo wcześnie, bo w wieku czterech lat. Produkcje filmowe, przy których pracował pokazywane były i nagradzane na takich festiwalach jak Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni, Młodzi i Film, Plus Camerimage, MFF Nowe Horyzonty, a także na festiwalach zagranicznych. W wolnych chwilach śpiewa w zespole Trim Mode Sound System, a ostatnio kształci się w technikach mongolskiego śpiewu gardłowego i alikwotowego.
„Cuda polskie” (2013), film dyplomowy, dokumentalny, czas trwania 18’30
Pierwotną inspiracją dla filmu była historia mająca miejsce w mojej rodzinie. W latach 50. XX wieku w domu mojej ciotki w Piotrkowie Trybunalskim wydarzył się „cud”. Pewnego dnia Matka Boska uwieczniona na ściennym obrazie zaczęła mrugać okiem, najpierw do domowników i ich sąsiadów, a potem do zupełnie obcych pielgrzymów, którzy przychodzili zobaczyć to cudowne zjawisko. W ciągu tygodnia położony na przedmieściach mały domek stał się rodzajem „sanktuarium”, które odwiedzały tłumy wiernych.
To niezwykłe zgromadzenie nie uszło uwadze ówczesnej władzy, która w końcu zdecydowała się użyć siły i rozpędzić pielgrzymów, a ciotka wraz z rodziną i obrazem trafiła na trzy dni do aresztu.
Ta historia skłoniła mnie do poszukania podobnych zjawisk na terenie całej Polski. W efekcie powstał dość spory zbiór cudów mających miejsce w XX, a nawet XXI wieku na terenie naszego kraju. Do sporej części z tych zjawisk udało mi się dotrzeć wraz ekipą i zdokumentować miejsca lokalnego kultu oraz ludzi z nimi związanych.„Sprośny sen” (2010), etiuda dokumentalna, czas trwania 4’48
Sprośny sen ;)„Babcia” (2009), etiuda dokumentalna, czas trwania 9’41
Obserwacja jednego roku życia mojej babci i jej relacji z rodziną.„Red Light” (2010), etiuda fabularna, czas trwania 10’42
Film inspirowany historią Josefa Fritzla – „Potwora z Amstetten”. Ciekawostką jest, że dodatkowym bodźcem do powstania filmu był fakt, że dom w którym powstawały zdjęcia mieści się na przy tej samej ulicy co działka Mariusza Trynkiewicza – oprawcy, którego wyjściem z więzienia żyła ostatnio cała Polska.