Magdalena Pejga – Szkło w roli głównej

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wernisaż wystawy

Magdalena Pejga
Szkło w roli głównej

Wernisaż:
14 października 2016, godz. 19:00
ODA, ul. Dąbrowskiego 5, Piotrków Trybunalski

Wystawa czynna do 10 listopada 2016.

Projektując formy, unikatowe czy użytkowe myślę o szkle w sposób rzeźbiarski.
Funkcjonujemy w takim czasie, że artysta musi lub chce być uniwersalny w swojej twórczości. Wybrałam uniwersalizm, ponieważ lubię projektować formy unikatowe a zarazem z dużą przyjemnością wykonuję małe formy użytkowe. Nie chcę zamykać się w swojej twórczości w stereotypowe ramy, staram się być różnorodna i wszechstronna.
Wykonując duże formy unikatowe, do wystroju wnętrz czy architektury nie zapominam o małych rzeźbach ze szkła.
Może to spojrzenie do lat dziecięcych, kiedy z klocków godzinami budowałam przestrzenne formy… tak teraz ze szklanych kawałków mniejszych lub większych składam kompozycje unikatowe, kieliszki, świeczniki, karafki… Interesuje mnie przestrzeń i to staram się wyrazić w moich kompozycjach, które są rozbudowane, o wyrazistym kolorycie. Ze szkłem zestawiam drewno, kamień, metal.
Często bywa, że podczas pracy zmieniam nagle projekt, a sam efekt zaskakuje mnie samą.
Praca nad każdą szklaną kompozycją, to czasami wielogodzinna debata, który kawałek szkła będzie grał dobrze kolorystycznie i kompozycyjnie aby zainteresować swoją unikatowością odbiorcę i użytkownika.
Hasło mojego profesora, „aby stawać się lepszym”, przyświeca mi każdego dnia będąc w pracowni, uczestnicząc w sympozjach czy biorąc udział w wystawach.

Magdalena Pejga