Marek Leszczyński: „ABAK-rozważania”

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wystawę fotografii:

Marek Leszczyński:

„ABAK-rozważania”

Wernisaż:
18 marca 2022 r. godz. 19:00
Galeria ODA, ul. Sieradzka 8, Piotrków Trybunalski

Wystawa czynna do 10 kwietnia 2022 r.


Marek Leszczyński, gdynianin, obecnie mieszkaniec gminy Inowłódz, powiernik lasów kaszubskich i spalskich, muzyk, fotografik, samorządowiec. Od 1976 roku muzyk grup „18 września ATMAN”, „Teatr Dźwięku ATMAN”, „PATHMAN”. Współtwórca i organizator interdyscyplinarnego ”Festiwalu Muzyka w Krajobrazie” w Inowłodzu – pierwsza edycja w 1996 r. – przekształconego w „Festiwal w Krajobrazie” – ostatnia edycja w 2016 r.

ABAK-rozważania – to zapis stanu ducha autora. Zapis korelacji obiektu i obserwatora, świadomości i podświadomości, postrzeganych zjawisk fizycznych, halucynacji oraz wyobrażeń składających się na tzw. fotomorganę. Prace składające się na tą opowieść wykonane były przy użyciu autorskiej techniki. Powstały w okresie od marca do czerwca 2020 roku i zadedykowano je tym, którzy nie mogli (dlaczego!?) korzystać z dobrodziejstwa jakim jest las, najbardziej złożony ekosystem na naszej planecie. Nasz jedyny ratunek w sytuacji kryzysowej, słuszne miejsce dla naszych kości. Pandemio precz!

Do innych publikowanych zbiorów autora należą:

DŹWIĘK – cykl poświęcony słuchaczom koncertów różnych gatunków muzyki jako dokumentacja nastrojów, aury wynikającej z kontaktu między wykonawcami i słuchaczami.

DUCH – cykl poświęcony sferze duchowej ludzkiej egzystencji. Kto był pierwszy, kobieta czy mężczyzna ? Po co mężczyźnie sutki ? Prace z okresu pierwszej fascynacji możliwościami obróbki
komputerowej.

KIRKUT – cykl dokumentacyjny ginącego na oczach lokalnej społeczności cmentarza żydowskiego w Inowłodzu. Temat tabu w strefie trójkąta inowłodzkiego.

FESTIWAL – praca poświęcona okołofestiwalowym zdarzeniom w relacjach między gośćmi „Festiwalu w krajobrazie” oraz rdzenną ludnością. Witamy Was chlebem i solą a czasem sztachetą…

W MROKU… – portrety Homo sapiens obu płci jako odwieczne pytanie o stan, kondycję i kierunek ewolucji naszego gatunku w kontekście galopującej rewolucji przemysłowej i kulturowej.

WERONIKA – świat dziecka skąpanego w słońcu i sielankowej atmosferze wakacji spędzanych na wsi widziany oczami dorosłych ponieważ selfie nie było jeszcze aż tak popularne.

WISTOM – obraz „pobojowiska”, zamkniętego w okresie transformacji ustrojowej zakładu włókien chemicznych „WISTOM” w Tomaszowie Mazowieckim. Niechlubna karta historii człowieka spowita mgłą oparów siarki.

WYKLUWANIE – cykl pokazujący stoicką walkę natury i obronę przed dewastacyjną działalnością człowieka w kopalni chalcedonitu w Inowłodzu. Stopniowo, wolnymi krokami w majestacie ewolucji skała pokazuje nam środkowy palec.