Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wystawę malarstwa
Michał Czuba
„Gdzie ty? – Daleko. Ktoś ty? – Ja kwiat.”
Wernisaż:
9 września 2022, godz. 19:00
Galeria ODA, ul. Dąbrowskiego 5
Wystawa czynna do 7 października 2022
Wystawa z cyklu: „97-300. Tak daleko stąd, tak blisko”
Najcięższe brzemię jest jednocześnie obrazem najintensywniejszej pełni życia. Im cięższe brzemię, tym nasze życie jest bliższe ziemi, tym jest realniejsze i prawdziwsze.
W przeciwieństwie do tego całkowity brak brzemienia sprawia, ze człowiek staje się lżejszy od powietrza, wzlatuje w górę, oddala się od ziemi, od ziemskiego bytowania, staje się w pół rzeczywisty, a jego ruchy są tyleż swobodne, co pozbawione znaczenia.
Milan Kundera Nieznośna lekkość bytu
Czy obecność cierpienia wyklucza obecność piękna, czy jesteśmy w stanie się zachwycać, podejmować dialog z pięknem w chwili zagrożenia?
Cierpienie, które nas otacza może mimowolnie skupiać naszą uwagę na tyle silnie, że pozwolenie światu by nas oczarował swoją prostotą wydaje się zbyt dalekie czy wręcz niemożliwe.
Co decyduje o tym, które kawałki rzeczywistości składające się na cały jej obraz stanowią figurę a które tło? Co jawi się figurą, a co staje się tłem? Czy dostrzegamy złożone tło skupiając się na figurze? Czy dostrzegamy złożoność figury skupiając się na tle?
Chciałbym, żeby ta wystawa była zaproszeniem do podjęcia dialogu. Malarstwo jest dla mnie środkiem który pozwala mi szukać, odkrywać, rekonstruować i stwarza nowe możliwości percepcji.
Sztuka bowiem wytycza jedynie potencjalny kierunek oglądu rzeczywistości.
Michał Czuba
Michał Czuba, urodzony w 1991 roku w Piotrkowie Trybunalskim, studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, dyplom z malarstwa w 2020 r. Mieszka i tworzy w Krakowie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2018/19 za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórca i organizator wystaw/przeglądów studenckich, laureat wielu nagród w dziedzinie malarstwa min. Nowy Obraz/ Nowe Spojrzenie, Konkurs im. Władysława Strzemińskiego cz I Triennale Malarstwa Studenckiego w Rzeszowie. W malarstwie szuka ekspresyjnych form wypowiedzi, stara się swoją własną obserwację przełożyć na język malarski kierując się przy tym intuicją. Podejmuje dialog ze światem natury, który jest budowany za pomocą światła, koloru oraz przedmiotu. Jeśli chodzi o malarstwo abstrakcyjne, to Michał nie postrzega tak swojej twórczości, lecz myśl abstrakcyjna towarzyszy mu nieustannie w procesie twórczym. Wyobraźnię autora karmi zwykłe, codzienne życie. Tematy uniwersalne, które są wieczne. Sztuka Michała Czuby pozostaje wciąż otwarta, wchłaniając z otoczenia pobudzające ją impulsy, tak jak wtedy, gdy poprzez malarstwo gestu artysta zgłębiał zagadnienie portretu, i gdy tworzył pejzaże, które łączyły w sobie elementy kolażu.