Międzynarodowe Spotkania Rzeźbiarzy SKRZYŻOWANIA

Po raz ósmy na przełomie sierpnia i września odbędą się w Piotrkowie Trybunalskim Międzynarodowe Spotkania Rzeźbiarzy – SKRZYŻOWANIA. Tegoroczna edycja będzie miała jednak inną formułą niż wszystkie dotychczasowe. Do tej pory rzeźbiarze tworzyli swoje obiekty do konkretnie wybranej przestrzeni miejskiej. W ten sposób miasto zostało „umeblowane” ponad 20, w większości tradycyjnymi formami przestrzennymi.

W tym roku Skrzyżowania nie mają zadania „meblowania” miasta, choć miasto jako organizm, jako przestrzeń publiczna nadal pozostanie główną inspiracją dla artystów. Tym razem do współpracy zostają zaproszeni nie sami rzeźbiarze, a artyści multimedialni – fotografowie, muzycy, pisarze, filmowcy, animatorzy czy twórcy instalacji, po to by miasto niejako „sprowadzić” do galerii. Artyści ci zostaną zaproszeni do miasta na cztery dni by w tym czasie odnaleźć w Piotrkowie Trybunalskim inspirację i stworzyć dzieła, które następnie zostaną zaprezentowane na wspólnej wystawie. Tematem przewodnim jest „Nowa mapa Piotrkowa”, czyli próba odnalezienia rzeczy, miejsc, wydarzeń, punktów widzenia, które pozostawały do tej pory niezauważone. Jest to chęć pokazania miasta okiem tych artystów, obudzenia w mieszkańcach i odwiedzających wystawę na nowo ciekawości, zainteresowania przestrzenią miejską. Taki cel stawiany jest właśnie przed zaproszonymi artystami. Tym samym Skrzyżowania staną się punktem, w którym spotkają się różne media, by ich konfrontacja utworzyła nowy, nieznany dotychczas wizerunek Piotrkowa Trybunalskiego.

Artyści będą działali w przestrzeni miejskiej między 1 a 4 września 2010 roku. Głównym dniem spotkań będzie sobota 4 września kiedy to planowane jest wydarzenie w galerii Ośrodka Działań Artystycznych połączone z późniejszym spotkaniem z artystami. Dodatkowo artyści tego wieczoru zaprezentują swój dotychczasowy dorobek podczas krótkiej prezentacji. Powstałe prace będzie można oglądać do 19 września w galerii Ośrodka Działań Artystycznych na ulicy Dąbrowskiego w Piotrkowie Trybunalskim.

Zapraszamy również na stronę http://www.facebook.com/?ref=logo#!/event.php?eid=118019078249417

Gra miejska

Myślisz, że kojarzysz najbardziej znane piotrkowskie rzeźby? Wiesz mniej więcej co przedstawiają i gdzie się znajdują? A może chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o sztuce w naszym mieście? Sprawdź się! Zachęcamy do wzięcia udziału w grze miejskiej Skrzyżowania 2010. Gra zawiera dziesięć zagadek dotyczących rzeźb powstałych podczas dotychczasowych edycji Skrzyżowań. Gra przeznaczona jest na telefon komórkowy dzięki czemu możesz ją zabrać ze sobą by na miłym spacerze w poszukiwać odpowiedzi. Gra jest oczywiście W PEŁNI DARMOWA! Życzymy miłej zabawy i udanych poszukiwań!

Uwaga! Pierwsze trzy osoby, które pojawią się na wernisażu wystawy w sobotę 4 września o godz. 19:00 z prawidłowymi odpowiedziami na wszystkie 10 pytań otrzyma nagrodę przygotowaną przez Ośrodek Działań Artystycznych.

Obsługiwane modele telefonów: każdy telefon posiadający kolorowy wyświetlacz i obsługujący technologię JAVA (w praktyce prawie wszystkie telefony z kolorowym wyświetlaczem). Zalecana rozdzielczość ekranu: 320×240 px.

Instrukcja instalacji: Wystarczy zapisać obydwa pliki (Skrzyzowania.jad i Skrzyzowania.jar) zapisać w pamięci telefonu lub na karcie pamięci, a następnie uruchomić plik Skrzyzowania.jad i postępować zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Grę można zainstalować także przy pomocy odpowiedniego oprogramowania dostarczonego przez producenta telefonu postępując zgodnie z instrukcją.

ARTYŚCI

skaffander
Jak wygląda dzień w fabryce gorzkiej czekolady? Co jest za murkiem? O czym myśli ten przedostatni i jak brzmi echo w dolinie kaktusów? To pytania wyśnionone na opuszczonym peronie, na które starają się odpowiadać muzycy zespołu „skaffander”. Używają do tego surowych, jazzowo-bluesowych dźwięków puzonu i dwóch gitar, które zlepione licznymi improwizacjami dają ilustrację ich najbardziej niepokojących fantazji.

Zespół istnieje od 2006 roku, od tego czasu uświetniał swoją muzyką łódzkie festiwale „Łópta” oraz „INACZEJ”. W 2008 roku wraz ze zgierskim poetą Andrzejem Brzozowskim zespół zdobył nagrodę specjalną na festiwalu „Stachura pozostałym” organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu. W tym samym roku „skaffander” wystąpił razem z zespołem teatralnym „ART. 51” i teatrem tańca „PRO” na festiwalu „Nitka” w Kaliningradzie prezentując wspólny projekt „Dojrzewanie motyli”. Przez 3 kolejne lata od 2008 roku utwory zespołu znajdowały się na składance zgierskich zespołów muzycznych „MuZgi”.

Planowany projekt:
koncert multimedialny (muzyka i video art)
www: http://www.myspace.com/skaffander

ixi color
(dawniej adam jastrzębski, adam-x) artysta, historyk sztuki, niezależny kurator.
Urodzony 1980 w Płocku, studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 związany z kolektywem vlepvnet. Autor szeregu paramalarskich projektów z dziedziny filozofii przyrody. Chętnie działa w przestrzeni otwartej, oraz w przestrzeniach zwyczajowo pomijanych. W swojej twórczości posługuje się konsekwentnie figurą ewoluującej formy i pograniczami zjawiska życia biologicznego.

Planowany projekt:
Czy betoniarka może być dziełem sztuki? ixi udowodni, że może – jak? Przekonajcie się na własne oczy.
www: http://ixicolor.bzzz.net/

KWIATUCHI
– to grupa założona przez parę artystów: KWIATka i TUCHę (Martuchę Kwiatek) to grupa której zainteresowania obracają się wokół recyklingu totalnego, którego emanacje zaczynają się od redizajnu śmieciowego, czyli wszelkiego rodzaju odzyskiwania i ożywiania skazanych na zapomnienie przedmiotów (np. Perfony – zabawki wykonane ze zużytych dezodorantów), do działania w przestrzeni publicznej, gdzie staramy się ożywiać miejsca, które są zwykle pomijane i obojętne. Poprzez działania ogrodnicze staramy się zwracać w ogóle uwagę na otaczającą nas przestrzeń. Działania nasze staramy się realizować wspólne z mieszkańcami pokazujemy/uczymy jak można z najbliższym otoczeniem budować bliższą, bardziej aktywną relację.

Planowany projekt:
spontaniczny (efekty dotychczasowej spontaniczności można zobaczyć na stronie www)
www: http://kwiatuchi.org/

Rafał Szrajber
(ur. w Łodzi) – polski urbanista i architekt, nauczyciel akademicki.
Laureat Ogólnopolskiego Konkursu na projekt Fontanny przed Teatrem Wielkim w Łodzi. Współautor książki „Łódzkie synagogi Wirtualne dziedzictwo zaginionej dzielnicy”. Jest wykładowcą Politechniki Łódzkiej. Członek Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów.

Planowany projekt:
galaktyka – to przestrzeń miasta zapisana w formie układu planet, orbitujących po trajektoriach tkanki miejskiej. Niczym świat „małego księcia” wciągające widza w dialog z zapisaną na nich przestrzenią, To pobudzająca do spaceru nowa mapa nieba, dla dużych i małych odkrywców. Galaktyka, którą można uzupełniać i w ten sposób rozwijać, odkrywać nowe światy będące zapisem przestrzeni miasta.

goro
ur. 1977, Warszawa. Od mniej więcej dekady działam „na mieście”. Moje prace to przeważnie twory bardzo efemeryczne, naskórek, kolejny bit, pierwiastek porządkujący jak i dezintegrujący cywilizacyjny chaos. szukam piękna.

Planowany projekt:
planuje robić kompozycje / instalacje z form znalezionych podczas wędrówek po mieście
www: http://goro.bzzz.net/