Międzynarodowy Dzień Jazzu

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na obchody
Międzynarodowego Dnia Jazzu

29. kwietnia 2013 r., godz. 19:00
ODA, ul. Dąbrowskiego 5

W programie:

  • Koncert Witolda Janiaka
  • Projekcja filmu „LOUIS ARMSTRONG. GOOD EVENING EV’RYBODY”

 

Witold Janiak – Pianista, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie w 1998r. Na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie w 2001r. otrzymał specjalną nagrodę za „wyjątkowe walory artystyczne akompaniamentu”. W 2010r. na Konkursie Pianistów i Hammondzistów w Warszawie otrzymał drugą nagrodę. Wraz z zespołem Witold Janiak Mainstreet Quartet, którego jest twórcą i liderem, zdobył Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej (2009) i Krokus Jazz Festival (2007). W latach 2000-2004 pracował w musicalowym Teatrze Rozrywki w Chorzowie, gdzie przygotował i prowadził „od fortepianu” wiele przedstawień muzycznych i koncertów.
Był uczestnikiem m.in. Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Festiwalu Jazztopad we Wrocławiu, Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze, Bielskiej Zadymki Jazzowej, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Łańcucie, Bydgoszcz Jazz Festival. Brał udział w słynnym projekcie Koncert na 10 fortepianów realizowanym przez agencję Multi Art. Jest wykładowcą na Wydziale Jazzu w Zespole Szkół Muzycznych na ul. Rojnej w Łodzi. Laureat Nagrody „Oscar Jazzowy” Stowarzyszenia Melomani w 2009. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Cezarym Konradem, Piotrem Baronem, Maciejem Strzelczykiem, Krzysztofem Ścierańskim oraz Tatianą Okupnik i Moniką Brodką. Wydał dwie płyty autorskie z zespołem Witold Janiak Mainstreet Quartet. Na jesieni powinna ukazać się trzecia płyta tym razem Witold Janiak Trio pt. Cinema meets Jazz!

 

„Good Evening Ev’rybody” to zapis koncertu, który odbył się z okazji 70-tych urodzin Louisa Armstronga podczas festiwalu Jazzowego w Newport w 1970 roku. Pierwszą część koncertu stanowią występy stałych współpracowników Armstronga jak: Ray Nance, Jimmy Owens, Bobby Hackett, and Wild Bill Davison. W dalszej części koncertu utwory artysyty zaśpiewali znakomici goście m.in. Dizzy Gillespie i Mahalia Jackson. Na DVD znalazły się utwory zarejestrowane podczas prób oraz samego koncertu, wśród których nie mogło oczywiście zabraknąć „What A Wonderful World”, „Blueberry Hill” czy „Pennies From Heaven”.
Oryginalny film zarejestrowany na 16 milimetrowej taśmie został poddany cyfrowej obróbce dzięki czemu zyskał on doskonałą jakość.