Monika Izabela Kostrzewa „Dialogi”

Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wernisaż wystawy

Monika Izabela Kostrzewa „Dialogi”

 

ubiór, moda, grafika, obiekty przestrzenne

8 września 2017, godz. 19:00; ODA, ul. Sieradzka 8

Wystawa czynne do 1 października 2017
Wystawa z cyklu „97-300. Tak daleko stąd, tak blisko.”

„DIALOGI” to wystawa prac łączących wybrane media twórcze w procesie tworzenia ubiorów, grafik, obiektów, które powstają w wyniku łączenia dyscyplin jakie uprawia autorka wystawy Monika Izabela Kostrzewa.  Ideą wystawy jest zaprezentowanie dialogu międzydyscyplinarnego na płaszczyźnie sztuk pięknych i sztuk projektowych w autorskiej konfrontacji plastycznej. Wystawa jest próbą dialogu form i znaczeń widocznych na styku tradycji i współczesności w kreowaniu przedmiotów najbliższego otoczenia w tym mody.

Prof. Zygmunt Droński: „W twórczości Moniki daje się zauważyć dążenie do przekraczania granic różnych dyscyplin artystycznych oraz ich wzajemne przenikanie się. Artystka odważnie łączy ze sobą różnorodne,  kontrastujące  ze sobą  kierunki sztuki,  techniki plastyczne jak i materiały, tworząc  prace o nowym indywidualnym i wartościowym  znaczeniu. Ubiory zaprojektowane przez autorkę i pokazane na wystawie bez modeli,  nie są ” tylko modnymi strojami”. Rozpięte w przestrzeni kreacje stają się niezależnymi dziełami sztuki, „ubiorami-obiektami,” instalacjami, które przetrwają próbę czasu  ignorując zmieniające się w modzie trendy. (…) Pełne ekspresji grafiki  o prostej abstrakcyjnej formie , ograniczonej gamie kolorystycznej, pozornie zimne  i suche, przy bliższym przyjrzeniu się wciągają widza w swoje wnętrze, odkrywając przed nim inne przestrzenie: intelektualne, emocjonalne, a nawet mistyczne. Monika nie podąża za modnymi trendami  w sztukach pięknych, nic nie obala, niczego nie burzy, nie ulega też taniej estetyzacji, tak powszechnej w obecnej sztuce. Kreuje własną niezależną wizję, ubraną  w oryginalną technikę.”

Monika Izabela Kostrzewa – urodzona w Piotrkowie Trybunalskim w 1970 roku, projektant ubioru, artysta plastyk, grafik.

1985-1990 nauka w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. 1990-1995 studia na ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi Wydział Tkaniny i Ubioru, kierunek wzornictwo, specjalność -projektowanie ubioru oraz projektowanie biżuterii. Dyplom w 1995 roku z projektowania ubioru „Kolekcja damskich ubiorów dziewiarskich, będących ofertą handlową dla zakładów POLO S.A. w Kaliszu”.

1995-1997 studia podyplomowe: UNIVERSITE de la MODE – moda i wzornictwo, filia Université Lumière Lyon 2 na Politechnice Łódzkiej.

2006 rok uzyskanie tytułu doktora w dziedzinie sztuki plastyczne – sztuki użytkowe na ASP w Łodzi.

Nauczyciel akademicki na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu i Uniwersytetu  im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kierownik Pracowni Sztuk Projektowych, autorka i koordynatorka międzynarodowego projektu Mosty Sztuki/Art Bridges organizowanego cyklicznie w Kaliszu od 2014 roku.

Od 2012  profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2013–2016 prodziekan ds. działalności naukowej i artystycznej WPA UAM w Kaliszu.

Autorskie kolekcje ubiorów i prace artystyczne w dyscyplinie grafiki warsztatowej i cyfrowej prezentuje na  wystawach w Polsce i za granicą, publikuje  w monografiach i czasopismach o modzie.

Jest autorką wielu modeli w liniach: Ted Lapidus, Personalisty, Lantier, Veronique, Luigi Vesari, Hacker. Kolekcje Moniki Kostrzewy prezentowane były wielokrotnie na międzynarodowych targach mody w kraju i za granicą, gdzie zdobywały medale i wyróżnienia.

 

800 lat Piotrków Trybunalski