MONIKA IZABELA KOSTRZEWA

FIBRYLE W SKÓRZANEJ OPRAWIE
wystawa ubioru i grafiki

otwarcie 22.07.2010., godz. 19.00
Galeria ODA, ul. Dąbrowskiego 5

wystawa czynna do 29.08.2010.

O wystawie
Prezentowana wystawa „Fibryle w skórzanej oprawie” zawiera prace graficzne wykonane na przestrzeni kilku ostatnich lat oraz damskie ubiory unikatowe, będące reminiscencją graficznych doświadczeń. Grafika warsztatowa w różnych technikach, kolaże na tkaninie, wielkoformatowe wydruki oraz rysunki żurnalowe w technice digital print są często dla mnie pretekstem do dalszych twórczych rozważań nad przestrzenną formą rzeźbiarska, jaką jest ubiór. Na wystawie zeprezentuję grafiki i fragmenty kolekcji z 2006, 2007 i 2009 roku, będące retrospekcją moich artystycznych dokonań, w których zawsze materia i jej indywidualne cechy grają ważną rolę w tworzeniu kreacji. Najnowsza kolekcja ubiorów damskich z 2010 roku to rezultat kilkuletnich badań nad procesem zmian, jakie towarzyszą współczesnemu wzornictwu odzieżowemu.
W swojej kolekcji postanowiłam zastosować bardzo szlachetne i znane od tysięcy lat surowce, takie jak skóra i papier, będące opozycją do wszechobecnych, jednosezonowych, przetwarzanych chemicznie tkanin. W kolekcji „Fibryle w skórzanej oprawie” chciałam pokazać wzajemne zależności, podobieństwa i możliwości kreacyjne skóry i papieru oraz udowodnić, że oba te surowce mogą współtworzyć funkcjonalny ubiór współczesny.

Monika Izabela Kostrzewa

Monika Izabela Kostrzewa

Urodzona w Piotrkowie Trybunalskim w 1970 roku. 1990-1995 studia na ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi Wydział Tkaniny i Ubioru, kierunek wzornictwo, specjalność-projektowanie ubioru oraz projektowanie biżuterii. Dyplom w 1995 roku z projektowania ubioru „Kolekcja damskich ubiorów dziewiarskich, będących ofertą handlową dla zakładów POLO S.A. w Kaliszu”.

Po uzyskaniu dyplomu projektantka regularnie tworzy kilka kolekcji w ciągu roku, z których większość staje się ofertą handlową wielu polskich firm odzieżowych, dziewiarskich i bieliźnianych, między innymi: POLO – Kalisz, Teomina- Krotoszyn, ZPO Wałbrzych, Kamodex – Kamienna Góra, Vistula-Kraków, Mawex-Kalisz, Politano- Łódź, Gorsenia – Łódź, Kris-Line – Głowno.

Jest autorką wielu modeli w liniach: Ted Lapidus, Personalisty, Lantier, Veronique, Luigi Vesari, Hacker. Kolekcje Moniki Kostrzewy prezentowane były wielokrotnie na międzynarodowych targach mody w kraju i za granicą, gdzie zdobywały medale i wyróżnienia.

Kolekcja bielizny „Struktury i faktury natury” znalazła się w gronie finalistów konkursu Intima Art, organizowanego przez Krajową Izbę Mody w Łodzi w roku 2003. Za dorobek artystyczny i osiągnięcia na płaszczyźnie projektowej Monika Kostrzewa została nominowana do konkursu o tytuł Projektanta i Producenta Roku 2003. W swoich unikatowych kolekcjach, prezentowanych regularnie na wielu pokazach i w galeriach sztuki wyraża innowacyjne spojrzenie nafashion design będący integralną częścią współczesnej mody i sztuki.