Paulina Żuk – „Obraz zjawisk”

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wystawę malarstwa:

Paulina Żuk
„Obraz zjawisk”

Wernisaż:
25 czerwca 2021, godz.: 19:00
ODA, ul. Dąbrowskiego 5, Piotrków Trybunalski

Wystawa czynna do 29 sierpnia 2021 r.


Cykl powidokowy to zestaw prac tworzonych od 2018 roku, w technice olejno-woskowej i olejnej na płótnie, z użyciem innych materiałów.
Forma powidoku zaistniała w tym cyklu jako główna wartość formalna. Otwarte wyeksponowane na świat zewnętrzny widzenie, skierowałam do wewnątrz. Powieka stała się ekranem wyświetlanych wewnętrznych obrazów. Wówczas odczuwane przeze mnie formy powidoku zaistniały na gruncie nierozłącznej fizjologii ciała, pamięci, doświadczenia i emocji. Obecne w obrazach formy mają swoje źródło w osobistych projekcjach widzenia pod powiekowego. Każdy obraz składający się na cykl powidokowy reprezentuje odrębne wydarzenie doświadczenia powidoku i konstrukcji jego formy w obrazie.
Próba powtórzenia odczuwanego spektaklu form w obrazie, może zaistnieć jedynie jako nowa forma rzeczywistości, a więc nie jest jego martwą fotograficzną kopią. Konkretne zjawisko powidokowe staje się zatem konstrukcją do dalszych poszukiwań w strukturze obrazu, a także dyktuje specyficzne światło i napięcia.


Paulina Żuk – urodzona w Łodzi w 1994 r. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego i dr hab. Igora Przybylskiego oraz w pracowni rysunku prof. Ryszarda Sekuły i dr hab. Łukasza Rudnickiego. Prace dyplomowe Zjawisko powidoku-odbicie, rzeczywistość czy złudzenie? zrealizowała pod kierunkiem prof. Jarosława Modzelewskiego. Otrzymała wyróżnienie rektorskie oraz nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za dyplom w ogólnopolskiej wystawie o charakterze konkursowym Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2019 w Gdańsku. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.