Pierwsza Linia

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wystawę:

Pierwsza Linia

Izabela Chamczyk, Stanisław Piotr Gajda, Piotr Gajda, Wiesław Haładaj, Tomasz Komorowski, Julia Kurek, Marek Leszczyński, Hieronim Szczur, Sebastian Wywiórski,

24 października – 29 listopada 2020

ODA, ul. Sieradzka 8, Piotrków Trybunalski

Rodzice stanowią naturalną barierę między nami a śmiercią. Kiedy odchodzą my stajemy na pierwszej linii.

Te słowa wypowiedziane przez Jane Fondę już nie pamiętam kiedy i gdzie stały się ideą projektu „Pierwsza Linia”. Realizowany był z przerwami od wielu lat i w tym roku w Galerii ODA miała odbyć się kolejna wystawa, którą miał przygotować Tomasz Musiał tegoroczny kurator tego przedsięwzięcia. Tylko, że w tym roku wszystko się zmieniło. Świat się zatrzymał. Czas zaczął inaczej meandrować. Niby wszystko jest jak dawniej – słońce wschodzi i zachodzi, ptaki odlatują, żółkną liście… ale zmieniło się wszystko w jednej chwili. Ludzie przestali się dotykać, przytulać czy witać. Przestali sobie patrzeć w oczy. To co wydawało się głęboko schowane nagle wyszło na wierzch. Lęki, strach przed śmiercią, obawy, obsesje. Wszyscy stanęliśmy na Pierwszej Linii. W ciągu kilku dni zdaliśmy sobie wszyscy sprawę jak kruche jest nasze życie, a przyszłość niepewna i podszyta strachem.

Dlatego stajemy dziś na Pierwszej Linii i nakłaniamy do głębokiej refleksji nad sobą i światem.

P.S. Tegoroczna wystawa jest inna niż poprzednie, skromniejsza, bez uroczystego wernisażu. Ale musiało do niej dojść, żebyśmy zachowali chociaż pozory normalności.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za to, ze bez zbędnego namysłu zgodzili się na udział w tej wystawie.

Stanisław Piotr Gajda