Pokaz filmu „Marina Abramović: Artystka Obecna”

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na pokaz filmu

Marina Abramović: Artystka Obecna

14 luty 2013, godz. 19:00

ODA Dąbrowskiego 5

Pokaz filmu „Marina Abramović: Artystka Obecna” w reż. Matthew Akers, odbywający się w ramach Zadymy Artystycznej 2013 będzie inauguracją cyklu filmowego KINODA.

WSTĘP WOLNY

Przed pokazem filmu o godz. 18:30 odbędzie się wernisaż podsumowujący akcję fotograficzną 12/12/12

Projekcja jednego z najbardziej wyczekiwanych filmów dokumentalnych 2012 roku o życiu i artystycznych projektach supergwiazdy świata sztuki, Mariny Abramović. Podbił serca publiczności na festiwalach Sundance, Berlinale i T-Mobile Nowe Horyzonty.
Marina Abramović – ikona body artu i performance’u – jest supergwiazdą świata sztuki. Córka jugosłowiańskich partyzantów, od 20 lat mieszka w Nowym Jorku, od 40 lat poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, a widzów/uczestników swoich dzieł wprowadza w różne stany emocjonalne.
Film pokazuje jej życie i twórczość przez pryzmat jednej z najbardziej spektakularnych akcji artystycznych, która odbyła się w nowojorskim Museum of Modern Art w 2010 roku podczas retrospektywy swojej twórczości. Przez trzy miesiące, na kilka godzin dziennie siadała bez ruchu na krześle w galeryjnej sali. Przysiadali się do niej zwiedzający. W wyniku swoistej, pozbawionej słów psychoterapii pomiędzy artystką a widzami tworzyły się spontaniczne relacje, które udzielają się także widzom oglądającym filmowy zapis tego szczególnego artystycznego wydarzenia.