Promocja albumu z serii „Artyści Piotrkowscy”: „Barbara Urbańska-Miszczyk”

Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim  zaprasza na promocję albumu z serii „Artyści Piotrkowscy”:

„Barbara Urbańska-Miszczyk”

14 stycznia 2018, godz. 18:00
ODA, ul. Sieradzka 8, Piotrków Trybunalski

Wydaniu albumu towarzyszy

okolicznościowa wystawa prac Barbary Urbańskiej-Miszczyk
w dniach 9 – 14 stycznia 2018, w galerii ODA Sieradzka 8.

Barbara Urbańska Miszczyk (ur. w 1936 r. w Łucku, zm. 2012 r. w Wiedniu) artystka szklarz, projektantka szkła artystycznego oraz szkła użytkowego, malarka.
W 1962 r. ukończyła studia na Wydziale Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Stanisława Dawskiego. Po studiach związała się z Piotrkowem Trybunalskim podejmując pracę projektanta w Hucie Szkła Gospodarczego „Hortensja”. Jej praca w hucie zaowocowała siedemdziesięcioma patentami. W „Hortensji” pracowała do 1984 roku. W 1971 r. w Łodzi odbyła się pierwsza wystawa indywidualna artystki. Szklane rzeźby przyniosły autorce światowy rozgłos. W 1978 r. na zaproszenie uniwersytetu w Filadelfii odwiedza Stany Zjednoczone. Bierze udział w prestiżowej wystawie organizowanej przez The Corning Museum of Glass w Corning. Od 1994 r. związana ze środowiskiem polonii wiedeńskiej, realizuje własne projekty rzeźbiarskie oraz oddaje się pracy pedagogicznej.
Dorobek artystki, to kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Berlinie, Londynie, Meksyku, Moskwie, Nowym Jorku, Paryżu, Tokio. Prace artystki znajdują się w zbiorach w Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Polskiego w Chicago, licznych galeriach sztuki, centrach kultury, uczelniach, urzędach, ambasadach i zbiorach prywatnych w USA, Szwajcarii i Polsce. Członkini American Glass Art Society. Laureatka nagrody „Złota Wieża Trybunalska” (1984 r.).