Ryszard Hunger + młodzi artyści z jego pracowni

Zapraszamy na wernisaż wystawy: „Ryszard Hunger + młodzi artyści z jego pracowni”

5 stycznia 2012,
godz. 18:00 w galerii ODA przy ul. Sieradzkiej 8
godz. 19:00 w galerii ODA przy ul. Dąbrowskiego 5

Pracownia Malarstwa jest w Akademii miejscem magicznym, dokonuje się w niej misterium wtajemniczenia. To co zwyczajne, staje się niezwykłe.

To co banalne nabiera uniwersalnych wartości. Przedmioty martwych natur, modele, krajobrazy zaczynają być znaczone osobistą wrażliwością.

Malowany obraz odkrywa możliwość spełnienia oczekiwań i pranień. Określenia i zaprezentowania własnej odrębności i oryginalności. W czasie mojej ponad 40 to letniej pracy w Akademii największą przyjemnością i fascynującym zajęciem było obserwowanie procesu „budzenia się artystów”. Niezwykły moment, kiedy ćwiczenie, zamienia się w kreację, kiedy studenci stają się twórcami a ich obrazy zaczynają podpowiadać co robić dalej. Tak budowany program dawał okazję do wspólnego szukania odpowiedzi na wiele pytań i rozwiązywania różnorodnych problemów. Tylko wcześniej trzeba było wyzwolić ich możliwości, obudzić wiarę w siebie, odkryć przed nimi bogactwo sztuki i świata, którego stają się uczestnikami i na który mają patrzeć bez ograniczeń i kompleksów.

Dziesiątki absolwentów mojej pracowni potwierdziło te zasadę. Reprezentują dziś aktywną postawę w różnych dziedzinach twórczości. Wielu z powodzeniem uprawia malarstwo, wystawia w prestiżowych miejscach, odnosi sukcesy na całym świecie.

Na naszej wspólnej wystawie jest ich zaledwie dziesięciu ale jakże różnych, oryginalnych, pełnych twórczej inwencji, nieustannie poszukujących. To dla mnie wielka satysfakcja.

Ryszard Hunger

W wystawie wezmą udział: Karolina Grzyb, Andrzej Hoffman, Krzysztof Iwański, Piotr Kotlicki, Sebastian Kularski, Anna Kunka-Kawełczyk, Ronald Łagodziuk, Tomasz Musiał, Norbert Trzeciak i Jan Jubaal Wasiński.