„Street art – sztuka miasta. Edukacja międzypokoleniowa”
Zapraszamy do udziału w edukacyjnym projekcie interdyscyplinarnym rozwijającym twórczość i warsztat edukacyjny. Projekt składa się z trzech etapów:
Etap I
24 czerwca (wtorek) godz. 16-20 galeria na Dąbrowskiego
W jego trakcie uczestnicy poznają historie Streetartu, w tym graffiti, oraz najważniejsze techniki artystyczne wykorzystywane przy malowaniu murali. Poznają również, problemy związane z planowaniem i organizacją interdyscyplinarnych warsztatów twórczych w przestrzeni miejskiej, prawne uwarunkowania ingerencji w przestrzeń miejską, możliwości edukacji kulturalnej z wykorzystaniem doświadczeń projektu „Graffiti – sztuka miasta”.
26 czerwca (czwartek) godz. 10-16
W czasie tego spotkania uczestnicy nauczą się malować farbą w aerozolu wykonają szablony i odbiją je na płytach OSB. Istotnym elementem warsztatów będzie wsparcie uczestników przez profesjonalnych od lat działających w przestrzeni miejskiej artystów.
Etap II
Poświęcony będzie na działania artystyczne w przestrzeni miejskiej w zakresie street artu, które zaktywizują środowiska lokalne województwa łódzkiego w wymiarze międzypokoleniowym. Animatorzy kultury po odbyciu warsztatów wejdą w tkankę miejską, w której zrealizują wcześniej przygotowany projekt street artu. Jako liderzy swoich społeczności lokalnych przygotują harmonogram pracy, według którego będą realizować projekt. Mają za zadanie zaangażować do pracy dzieci, młodzież oraz seniorów. Projekty w przestrzeni miejskiej będą oceniane w zamkniętym konkursie na najciekawszą pracę.
W konkursie tym weźmie udział 10 prac przygotowanych przez 10 zespołów projektowych. Jury wybierze 3 najlepsze prace, które będą oceniane na podstawie przesłanych zdjęć oraz wizyt studyjnych członków jury w danych miejscowościach.
III etap to finał w Łodzi, podczas którego wybitni animatorzy wraz z artystami zaangażowanymi w projekt stworzą dzieło w przestrzeni miejskiej. Podczas finału zostaną ogłoszone wyniki konkursu oraz zostaną wręczone nagrody rzeczowe.
Projekt realizowany z ŁDK: