Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim
Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier

zapraszają na

Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

28 sierpnia, godz 12:00 – 14:00
Rynek Trybunalski 

W programie:

  • Czytanie komiksów,
  • Giełda wymiany komiksów i gier – przynieś swoje komiksy, gry planszowe, RPG lub komputerowe i wymień się z innymi uczestnikami,
  • Konkurs kolorowania plansz komiksowych.

Data Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów, obchodzonego jednocześnie w kilkudziesięciu krajach, przypada 28 sierpnia. Na obchody złożą się: czytanie komiksów na żywo, warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, rysowanie na żywo i spotkania z twórcami. Idea obchodów Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów narodziła się w 2010 roku.

Idea obchodów Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów narodziła się w 2010 roku. Jego pomysłodawcami są amerykańscy dziennikarze i blogerzy Brian Heater i Sarah Morean, celem zaś zmiana wizerunku komiksu, postrzeganego jako infantylna rozrywka, na rzecz pełnowartościowej książki, która jest doceniana przez krytyków literatury i sztuki. Data Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów przypada 28 sierpnia w rocznicę urodzin amerykańskiego rysownika historii obrazkowych Jacka Kirby’ego (1917-1994) twórcy znanych na całym świeci postaci z uniwersum XMen, Hulka czy Fantastycznej Czwórki.

Impreza w Piotrkowie Trybunalskim jest częścią szerszej akcji, która odbywa się w Łodzi przy Łódzkim Centrum Komiksu ul. Piotrkowska 28 organizowanej przez Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. 24. MFKiG odbędzie się w dniach 4-6 października 2013 r. w EC1 w Łodzi.

Festiwal zapowie wystawa w Ośrodku Działań Artystycznych udostępniona publiczności od 20 września.