Układ Ciała

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wernisaż wystawy

Układ Ciała

wernisaż: 18 września 2015, godzina 18:00, ODA, ul. Dąbrowskiego 5

wystawa czynna do 25 października 2015.

Kurator: Julia Kurek

Uczestnicy wystawy:

  • Michał Bałdyga,
  • Romulo Banares,
  • Iwona Demko,
  • Agnieszka Gawędzka,
  • Bartłomiej Jarmoliński,
  • Małgorzata Kalinowska,
  • Anna Sieradzka – Kubacka,
  • Małgorzata Wielek – Mandrela.

„Układ ciała”

Wystawa „Układ ciała” z założenia ma nawiązywać do stanów w jakich owe ciało może się znajdować, czym jest i jak może być definiowane.

Temat ciała i cielesności był wielokrotnie poruszany przez artystów na przestrzeni wieków, jednak zmiany kulturowe czy estetyczne zachęcają do ponownego sięgania po to zagadnienie, by móc określić czym owe ciało jest teraz i jaki jest do niego stosunek. Presja kulturowa, która bywa odczuwalna poprzez natłok informacji dotyczącej wymogów estetycznych cielesności, to tylko jeden z wielu wątków, który zostanie podjęty podczas ekspozycji.

Ciało dla mnie jest narzędziem dostarczającym informacje bodźcowe do mózgu. Jest zarazem nośnikiem danych i zapisem historii, które się na nim rysują. Jest przetwornikiem między tym co zewnętrzne i wewnętrzne. Każdy człowiek przetwarza odbierane informacje ze świata zewnętrznego zniekształcając je przez emocje i wcześniejsze doświadczenia. Przyjmuje i przekazuje je poprzez ciało. Patrząc z tej perspektywy ciało można traktować jako maszynę kreacji czy konwerter komunikatów. Tylko czy aby na pewno te techniczne sformułowania są celne w odniesieniu do ciała, które jest miękkie, obłe i przynależy do natury. Każdy odnosi się i podejmuje temat ciała na swój sposób.

W wystawie „Układ ciała” będzie można zobaczyć jakie podejście do tego tematu prezentują zaproszeni artyści. Czy tratują ciało instrumentalnie i przedmiotowo czy czują mocną przynależność do bytu.

Każdy z wybranych do prezentacji artystów sięga po różne sposoby definiowania tematu. Podczas wystawy będzie można zobaczyć performance, obiekty, malarstwo, wideo art i instalacje.

Do projektu zostało zaproszonych ośmiu artystów: Michał Bałdyga, Romulo Banares, Iwona Demko, Agnieszka Gawędzka, Bartłomiej Jarmoliński, Małgorzata Kalinowska, Anna Sieradzka – Kubacka, Małgorzata Wielek – Mandrela.

Kurator wystawy Julia Kurek