Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wernisaż wystawy Ukryty Wymiar:
UKRYTY WYMIAR
11 marca 2016, godz. 19:00; ODA, ul. Sieradzka 8,
kontynuacja wernisażu ODA, ul. Dąbrowskiego 5.
Wystawa czynna do 10 kwietnia 2016.
UKRYTY WYMIAR to wystawa artystów związanych z Katedrą Działań Przestrzennych Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz zaproszonych gości.
„Ukryty wymiar” odnosi się do działań podmiotowych, w których każda czynność determinowana jest skalą, proporcjami i wielkością figury. Używając pojęcia figury zwracamy uwagę na konstrukcję, mechanikę i dynamiczny potencjał człowieka, przeciwstawiamy je zmysłowej estetyce ciała. Interesuje nas pojęcie figury jako rezultat procesu obrazowania ale też, a może przede wszystkim zajmuje nas figura jako sprawca określonego skutku. Odbicie stopy na piasku stanowi sekwencję figury związanej z pamięcią po zdarzeniu z nieodległej przeszłości. Chcemy zwrócić uwagę na postawy, w których pojęcie figury wymyka się stereotypowi figuracji.
Rzeźby wirtualne czy obiekty pamięci bogacą tę problematykę poprzez absolutne zakwestionowanie roli artysty przyjętej w tej dyscyplinie sztuki.
Chcemy zbudować porządek wystawy poprzez stawianie tez konfrontowanych z ich przeciwieństwem.
Koncepcja wystawy wiąże się z pojęciem wymiaru własnego ciała i skali w której narzędzie przedłuża jego zasięg eliminując naturalny charakter ograniczeń. Wówczas w jednym zbiorze możemy odnaleźć takie obiekty jak ołówek, drabina czy komputer. Narzędzia zsynchronizowane z figurą budują skalę przekazu, kreują wymiar, którego geneza i sensy pozostają ukryte do momentu próby konfrontacji z obserwatorem. Krzesło, a raczej jego wygniecione siedzisko świadczy o wielokrotnej, systematycznej obecności figury. Puste krzesło przywołuje figurę potwierdzając jej nieobecność. Można by zmodyfikować tytuł wystawy proponując „Ukryte przestrzenie figuracji”, wówczas rzeźba figuratywna może zwrócić uwagę na nieoczywistość jej identyfikacji jak w przypadku „figur nieistniejących”, zapisanych jedynie w pamięci i stymulowanej nią tradycji.
Uczestnikami wystawy są artyści związani z Katedrą Działań Przestrzennych Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i zaproszeni przez nich goście.Zaproszeni artyści:
Janusz Bałdyga
Marcin Berdyszak
Jarosław Bogucki
Marta Bosowska
Sławomir Brzoska
Tomasz Drewicz
Rafał Górczyński
Łukasz Gruszczyński
Jacek Jagielski
Paweł Kiełpiński
Karolina Komasa
Wiesław Koronowski
Kazimierz Raba
Dawid SzafrańskiKoordynacja projektu: Janusz Bałdyga, Marta Bosowska i Tomasz Drewicz.