Warsztaty plastyczne dla przedszkoli
do wystawy Joanny Rusin „Tkaniny i dywany”

Dywan układany jak puzzle? Albo powycinany jak delikatna koronka? Wydawałoby się, że takie pomysły pozostają w sferze fantazji. Jednak Agnieszka Czop (ur. 1973) i Joanna Rusin (ur. 1976) wcieliły je w życie, i to wytwarzając nie tylko pojedyncze rękodzielnicze egzemplarze, ale też kierując swoje projekty do produkcji przemysłowej. Agnieszka Czop & Joanna Rusin to nieformalny duet łódzkich artystek od 2004 roku projektuje unikatowe dywany o niespotykanych wcześniej kształtach.

Ich pierwsze dywany powstały z nudów. Absolwentki Wydziału Tkaniny i Ubioru łódzkiej ASP (Rusin uzyskała dyplom w 2002 roku, Czop rok później) były znudzone ofertą rynku, na którym dominowały projekty bardzo zachowawcze. Postanowiły wyjść poza kanony typowe dla tkaniny podłogowej. Ich dywany pobudzają wyobraźnię, umożliwiają właścicielowi samodzielne projektowanie wzoru, stanowią interaktywną zabawkę i narzędzie do kreowania własnej przestrzeni. Dla obu dizajnerek są czymś więcej niż użytkowym elementem wyposażenia domu: Są zabawką, biżuterią, rzeźbą, są autonomicznym obiektem we wnętrzu – mówi Joanna Rusin w rozmowie z magazynem „Czas na Wnętrze”.

Po studiach zaczęły projektować m.in. dla przedsiębiorstwa Dywilan w Łodzi. Już pierwsze egzemplarze
okazały się dużym sukcesem. Serię dywanów-układanek zapoczątkowały „Pastylki” (2004). Zaprojektowane specjalnie z myślą o dzieciach, składają się z filcowej bazy z wyciętymi otworami, w które wpasowuje się kolorowe krążki. Dobór barw i układ pastylek pozostawiony jest inwencji użytkownika i może ulegać nieustannym zmianom.

Joanna Rusin jest piotrkowianką, artystką i projektantką działająca na pograniczu sztuki tkaniny i designu. Cechuje ją niestandardowe podejście do dywanu, który traktuje jako przedmiot stymulujący wyobraźnię użytkownika. Jej autorskie kolekcje powstają z połączenia innowacyjnej formy, naturalnej materii i tradycyjnych technik tkackich. Interaktywne dywany-układanki wspomagają aktywność dzieci i pomagają w rozwoju motoryki podczas kreatywnej zabawy. Modułowość projektów pozwala na indywidualne rozwiązania kolorystyczne, dobór kształtu i formatu dywanów oraz możliwość wymiany pojedynczych elementów i szybką naprawę w wypadku uszkodzenia tkaniny. Dywany pobudzają wyobraźnię, możliwiają właścicielowi samodzielne projektowanie wzoru, stanowią interaktywną zabawkę i narzędzie do kreowania własnej przestrzeni.

Nasze warsztaty dla najmłodszych dzieci to 1,5 godziny zabawy i nauki, której inspiracją są tkaniny i dywany eksponowane na wystawie. Możliwość dotykania filcowych prac i obcowania z wielobarwnymi pracami pobudza wrażliwość i kreatywność na wielu płaszczyznach. Dzieci dowiedzą się co to jest galeria, kim jest czarodziejka o imieniu Sztuka, kto to jest artysta. Ułożą swój dywan z filcowych interaktywnych „Pastylek”. Poznają ciekawe kształty i kolory. Stworzą wielobarwne paskowe kompozycje, Wspólnie stworzą projekt nowego dywanu stając się artystami projektantami.

Grupy maksymalnie 15-25 osobowe – koszt 10 zł/os.
Grupa do 15 osób koszt stały 150 zł.
Terminy i godziny do indywidualnego ustalenia.
Zapisy pod nr tel. 786 042 762