Warsztaty plastyczne – „Księgi dobrych myśli”

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na

Warsztaty plastyczne – „Księgi dobrych myśli”

Warsztaty plastyczne dla osób indywidualnych towarzyszące wystawie „ROZPACZ I GNIEW”
Prowadzenie artysta plastyk Maciej Jabłoński

11 czerwca 2022 r., od godz. 14:00, Galeria ODA, ul. Sieradzka 8, Piotrków Trybunalski

Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod nr telefonu: 786 042 762. Koszt udziału w warsztatach 10 zł/os.

Wydarzenie w ramach Festiwalu „Pomiędzy słowem a obrazem – PRZEJŚCIA”.


Księgi dobrych myśli.

Czas jest trudny, ciągle atakują nas złe informacje. Najpierw Covid, teraz wojna za naszą granicą, wszystko coraz droższe, wśród nas nowi ludzie mówiący innym językiem. Ale nie poddawajmy się negatywnym myślom. Pandemia przemija, nas Rosja nie atakuje, kiedyś inflacja była dużo wyższa i jakoś daliśmy radę. Daliśmy i dajemy ciągle, pomagamy też tym, który mają gorzej od nas. Miliony Ukraińców znalazło u nas schronienie – czasem tymczasowe, czasem stałe. Próbują ułożyć sobie życie na nowo, czasem zaczynając zupełnie od zera, bo nie mają do czego wracać. Przybyli z jedną walizką, zostawiając dorobek życia, bliskich, ukochane miejsca i wspomnienia. Ci ludzie potrzebują nie tylko dachu nad głową i pracy. Potrzebują też zapewnienia, że będzie dobrze, że się uda, że wrócą do siebie, że zaczną nowe życie.

Wystawa prezentowana w Galerii Oda pokazuje, jak wiele ludzie potrafią zrobić złego innym ludziom. Na warsztatach wspólnie pokażmy, jak wiele wsparcia i pozytywnej energii możemy przekazać tym najbardziej teraz potrzebującym – naszym sąsiadom Ukraińcom. Zapraszam do wspólnego tworzenia nietypowych, artystycznych książek – Ksiąg dobrych myśli. Będą one miały formę zamykanych naczyń, do których będzie można sięgnąć w trudnej chwili i wyciągnąć jakąś dobrą myśl – napisaną przez nas po polsku i ukraińsku (co przy okazji pozwoli nam trochę poznać nasze języki). Treść i formę fiszek będziemy wymyślać sami, sami również ozdobimy naczynia farbami do szkła. Gotowe prace po warsztatach przekażemy ukraińskim rodzinom mieszkającym w Piotrkowie.

Bądźmy dobrej myśli!

Maciej Jabłoński (ur. 1974) studiował w latach 1994-2002 na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (obecnie Wydział Sztuk Wizualnych) w pracowni Intermediów prof. Wiesława Karolaka oraz w latach 1998-2000 na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi w pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej prof. Stanisława Łabęckiego. W 2007 obronił pracę doktorską z grafiki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie jest wykładowcą Politechniki Łódzkiej na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, gdzie prowadzi pracownię rzeźby dla studentów kierunku wzornictwa, jak również zajęcia z typografii, grafiki przestrzennej i projektowania opakowań. Przeprowadza także warsztaty twórcze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Poza pracą dydaktyczną Jabłoński zajmuje się projektowaniem książek, katalogów i innych druków.