Warsztaty plastyczne w ODA, sezon 2019 – 2020

WARSZTATY DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

Program warsztatów został pomyślany jako uzupełnienie szkolnych form edukacji. Adresowany jest do dzieci i młodzieży na wszystkich poziomach edukacji. Mogą z nich również korzystać grupy osób dorosłych.

Zajęcia opierają się o kalendarz wystaw prezentowanych w obu galeriach Ośrodka Działań Artystycznych. Odbywają się w okresie od września 2019 do czerwca 2020. Prowadzone są przez profesjonalnych artystów plastyków.

Proponujemy następujące formy zajęć:

1. Lekcja w Galerii.

Uczestnicy odkrywają tajniki pracy Galerii Sztuki. Poznają sekrety powstawania dzieł sztuki. Uczą się w jaki sposób pokazywać prace. Kurator wystawy oprowadza po aktualnie prezentowanej wystawie i w przystępny sposób opowiada o dziełach współczesnych artystów.

Czas trwania około 45 minut.  Koszt 2 zł. Wymagane wcześniejsze umówienie grupy.

2. Warsztaty tematyczne związane z aktualnie prezentowaną wystawą.

Odkrywaniu różnorodności postaw artystycznych towarzyszy praktyczne poznanie warsztatu plastycznego przybliżającego idee i techniki prezentowanych prac. Prowadzący zajęcia dobiorą tematykę warsztatów, metody pracy oraz media i techniki plastyczne tak, by odpowiadały potrzebom uczestników i pobudzały ich aktywność twórczą.

Czas trwania do 90 minut. Koszt: 8 zł. Wymagane wcześniejsze umówienie grupy.

TERMINY WARSZTATÓW:

22 – 25 PAŹDZIERNIK

Antoni Karwowski  – KOLOR I EKSPRESJA – warsztaty malarskie

Warsztaty malarskie inspirowane pracami Antoniego Karwowskiego performera i malarza skupiające się w wokół ekspresji koloru i formy.

Dzięki naszym zajęciom uczeń:

 • poprzez ćwiczenia rozwija kreatywność.
 • poznaje etapy procesu twórczego
 • poznaje różne środki ekspresji i ich wzajemne relacje.

Uczestnicy tworzą indywidualnie pracę malarską. Zajęcia opracowane zarówno dla szkół podstawowych jak i uczniów szkół średnich.

Czas trwania około 60 minut . Koszt 8zł osoba

 

26 – 29 LISTOPAD

Stanisław Piotr Gajda – POSTAĆ I ZNAK – warsztaty malarskie

Warsztaty malarskie inspirowane pracami Stanisława Piotra Gajdy performera i malarza skupiające się w wokół postaci i znaku

Dzięki naszym zajęciom uczeń:

 • poprzez ćwiczenia rozwija kreatywność.
 • poznają rolę postaci w pracach plastycznych
 • poznaje język gestów i znaków.

Uczestnicy tworzą indywidualnie pracę malarską. Zajęcia opracowane zarówno dla szkół podstawowych jak i uczniów szkół średnich.

Czas trwania około 60 minut . Koszt 8zł osoba

 

17 – 20 GRUDNIA

Artur Winiarski  – RYTM I SYNTEZA – warsztaty malarskie

Warsztaty malarskie inspirowane pracami Artura Winiarskiego oraz zagadnienia syntezy formy.

Dzięki naszym zajęciom uczeń:

 • zapoznają się z pojęciem syntezy
 • poprzez ćwiczenia rozwija kreatywność.
 • uczą się tworzyć indywidualny język znaków.

Uczestnicy tworzą indywidualnie pracę malarską. Zajęcia opracowane zarówno dla szkół podstawowych jak i uczniów szkół średnich.

Czas trwania około 60 minut . Koszt 8zł osoba

 

3. Warsztaty tematyczne

Zajęcia dotyczą wybranych zagadnień plastycznych zaproponowanych przez zamawiającego. Propozycja opiera się na współpracy nauczyciela z Ośrodkiem Działań Artystycznych i może stanowić rozwinięcie zagadnień i treści poruszanych w ramach realizowanego programu zajęć.

Zajęcia przykładowo mogą dotyczyć: koloru, faktury, kontrastu, kompozycji, grafiki, ornamentu, martwej natury, pejzażu, portretu. Propozycja skierowana jest zarówno do przedszkoli jak i do szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Zajęcia mają charakter teoretyczny i praktyczny.

 

PROPOZYCJE TERMINÓW WARSZTATÓW

 • 15 – 18 PAŹDZIERNIKA
 • 19 – 22 LISTOPADA
 • 17 – 20 GRUDNIA

PROPOZYCJE TEMATÓW

1. Grafika- linoryt

Warsztaty ukazujące klasyczne technik graficzne, ich historie i technikę. W części praktycznej uczestnicy samodzielnie wykonują odbitkę graficzną z wcześniej przygotowanej matrycy. Zajęcia są przygotowane dla wszystkich grup wiekowych.

Czas trwania około 90 minut. Koszt 12 zł

 

2. Obraz muzyki – warsztaty malarskie

Warsztaty ukazujące powiązania tych dwóch dyscyplin sztuki. Zapoznają z pojęciami rytmu i harmonii. Zajęcia polegają na wykonaniu malarskiej interpretacji zaproponowanego utworu muzycznego.

Zajęcia są przygotowane dla wszystkich grup wiekowych.

Czas trwania około 90 minut. Koszt 12 zł

 

3. Martwa natura – poligon malarski

Zajęcia malarski ukazujące tradycyjny warsztat artysty malarza oraz problemy plastyczne, jakie stawia przed twórcami martwa natura, czyli prawdziwy poligon malarski. Uczestnicy wykonują indywidualnie obraz na płótnie pracując przy sztaludze.

Zajęcia są przygotowane dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Czas trwania około 120 minut. . Koszt 30 zł

 

4. Rysując metalem

Warsztaty rysunkowe ukazujące historie i możliwości jednego z najstarszych i najpopularniejszych narzędzi artystycznych, jakim jest ołówek. Zajęcia są przygotowane dla wszystkich grup wiekowych.

Czas trwania około 60 minut. Koszt 8 zł

 

5. Malarstwo z szablonem.

Warsztaty malarskie ukazujące kontrasty, jakie można uzyskać stosując różne techniki nakładania farby. W warsztatach wykorzystywane są gotowe szablony oraz spraye. Zajęcia są przygotowane dla wszystkich grup wiekowych.

Czas trwania około  90 minut. Koszt 15 zł

 

6. 10 palców 3 kolory.

Warsztaty malarskie uczące podstaw mieszania kolorów oraz rozwijące zdolnośći manuale oraz wrażliwość sensoryczną. Zajęcia przygotowane są z myślą o przedszkolach oraz młodszych klasach szkół podstawowych.

Czas trwania około 60 minut. Koszt 8 zł

 

7. Postać z drutu.

Warsztaty rzeźbiarskie wprowadzające w świat rzeźby. Uczestnicy samodzielnie wykonują rzeźbę figuratywną wykorzystując wcześniej przygotowany stelaż. Uczą się planowania pracy, rozwijają umiejętność myślenia przestrzennego. Zajęcia są przygotowane dla wszystkich grup wiekowych.

Czas trwania około 90 minut. Koszt 20 zł

 

WARSZTATY DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH

Otwarta pracownia od 2 października

Ośrodek Działań Artystycznych pragnie udostępnić jedną ze swych przestrzeni, osobom pragnącym rozwijać swoje pasje twórcze. W każdą środę w godzinach 14-18 będzie można korzystać z pracowni (liczba miejsc ograniczona). Każdy z uczestników jest otoczony indywidualną opieką merytoryczną.

Koszt uczestnictwa 50 zł za 4 spotkania.
Zapisy w Galerii ODA ul. Dąbrowskiego 5.

 

Urodziny w Galerii Sztuki

Nowość. Bazująca na bogatym doświadczeniu z zakresu prowadzenia warsztatów artystycznych, proponujemy Państwu zorganizowanie niezapomnianych urodzin w galerii.

Terminy i koszty do uzgodnienia.

 

Wszystkie zajęcia odbywają się w galeriach Ośrodka Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim (ul. Dąbrowskiego 5 i ul. Sieradzka 8). Dokładne terminy i godziny każdorazowo ustalają opiekunowie zgłaszający grupy. Uczestnictwo w zajęciach może być jednorazowe i zapisanie grupy nie obliguje do uczestnictwa w ciągu całego roku szkolnego. Odpłatność za zajęcia obejmuje opiekę merytoryczną i potrzebne materiały plastyczne.
Szczegółowych informacji udziela Pan Andrzej Hoffman od wtorku do piątku w godz. 10:00 – 16:00, pod nr tel. 786 042 762


Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim

 • Dąbrowskiego 5, tel. 44 733 93 88, oda@odaart.pl
 • Sieradzka 8, tel. 44 649 52 64, bwa@post.pl

www.odaart.pl, www.facebook.com/galeria.oda

Galeria czynna:
wtorek – piątek 10:00 – 18:00; sobota 12:00 – 18:00; niedziela 14:00 – 18:00.

Ceny biletów: normalny – 2 zł, ulgowy – 1 zł.