Warsztaty plastyczne – sezon 2016/2017

Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na

Warsztaty Plastyczne – sezon 2016/2017

Warsztaty plastyczne dla grup zorganizowanych

Warsztaty dla grupProgram warsztatów jest uzupełnieniem szkolnej edukacji o formy, na które często brakuje miejsca w planach pracy. Adresowany jest do dzieci i młodzieży na wszystkich poziomach edukacji. Zajęcia opierają się o kalendarz wystaw prezentowanych w obu galeriach Ośrodka Działań Artystycznych. Odbywają się w okresie od września 2016 do maja 2017. Prowadzone są przez profesjonalnych artystów plastyków. Zajęcia adresowane są również dla grup osób dorosłych.

Proponujemy następujące formy zajęć:

1. Oprowadzanie po aktualnej wystawie.

Warsztaty dla grup zorganizowanychUczestnicy zapoznają się z pracami prezentowanymi na wystawie (analiza dzieła), technikami, jakimi posługuje się artysta oraz myślą przewodnią, według której budowana była wystawa. Czas trwania 30-45 minut. Koszt 2 zł. Wymagane wcześniejsze umówienie grupy.

Harmonogram wystaw w okresie wrzesień – grudzień 2016:

 • 2.09-2.10.2016 Małgorzata Wielek – Mandrela „Zza kołnierza”. Malarstwo. Galeria ODA, ul. Sieradzka 8.
 • 2.09.- 2.10.2016 Andrzej Hoffman „Miejsce przy stole”. Grafika., monotypia. Galeria ODA, ul. Dąbrowskiego 5.
 • 7-30.10 – Joanna Dąbkiewicz-Lucińska & Bogusław Maria Piasecki „Strefa wyobraźni”. Malarstwo. Galeria ODA, ul. Sieradzka 8.
 • 14.10 – 10.11 – Magdalena Pejga „Szkło w roli głównej”. Wystawa szkła artystycznego. Galeria ODA, ul. Dąbrowskiego 5.
 • 4-27.11 – Maria Lauks. Malarstwo abstrakcyjne. Galeria ODA, ul. Sieradzka 8.
 • 18.11-18.12 – wystawa zbiorowa „Pierwsza linia”, malarstwo, fotografia, wideo, instalacja. Galeria ODA, ul. Dąbrowskiego 5.
 • 4.12 – 31.12 Doroczna wystawa uczniów i nauczycieli Liceum Plastycznego w Tomaszowie Maz. Galeria ODA, ul. Sieradzka 8.

2. Warsztaty tematyczne związane z aktualnie prezentowaną wystawą.

Warsztaty do wystawyOdkrywaniu różnorodności postaw artystycznych towarzyszy praktyczne poznanie warsztatu plastycznego przybliżającego idee i techniki prezentowanych prac. Prowadzący zajęcia dobiorą tematykę warsztatów, metody pracy oraz media i techniki plastyczne tak, by odpowiadały potrzebom uczestników i pobudzały ich aktywność twórczą.
Czas trwania do 90 minut. Koszt: 5 zł. Wymagane wcześniejsze umówienie grupy.

 

Harmonogram warsztatów w okresie wrzesień – grudzień 2016:

 • 27-30 września Ślady na stole – monotypia

Warsztaty towarzyszące wystawie „Miejsce przy stole”, ukazujące możliwości technik graficznych oraz w sposób praktyczny prezentujące specyfikę monotypii.

 • 18-21 października Obraz muzyki – warsztaty malarskie

Warsztaty ukazujące powiązania tych dwóch dyscyplin sztuki polegające na wykonaniu malarskiej interpretacji zaproponowanego utworu muzycznego.

 • 22-25 listopada Bramy światów – asamblaż

Warsztaty do wystawy Pierwsza Linia, ukazujące specyfikę techniki asamblagu, czyli wykorzystania gotowych przedmiotów w obrazie.

 • 13-16 grudnia Miasto Świateł – lampiony

Tradycyjne warsztaty z okazji Świąt Bożonarodzeniowych polegające na stworzeniu własnego lampionu i w finale połączeniu wszystkich prac dzieci w wielką instalację świetlną.

3. Warsztaty tematyczne „na zamówienie”

Warsztaty tematyczneZajęcia dotyczą wybranych zagadnień plastycznych zaproponowanych przez zamawiającego. Mogą dotyczyć koloru, faktury, kontrastu, kompozycji, grafiki, ornamentu, martwej natury, pejzażu, portretu. Propozycja skierowana jest głównie do uczniów gimnazjów i liceów oraz starszych klas szkół podstawowych. Zajęcia mają charakter teoretyczny i praktyczny. Czas trwania 90 minut. Koszt: 10 zł.

Proponowane tematy warsztatów:

 • Monotypia – podstawy i zasady druku.
 • Scraffito – czyli renesansowy mural.
 • Po co komu martwa natura – malarstwo – kolor I cz.
 • Czarne i białe też kolorowe – malarstwo II cz.
 • Malarstwo z szablonem.
 • Plakat filmowy – wersja malarska.

Warsztaty dla osób indywidualnych

Warsztaty indywidualneUwaga Szkło

Jesień 2016
Warsztaty specjalnie przygotowane przez Magdę Pejgę – artystkę o międzynarodowej renomie tworzącej szkło artystyczne. Warsztaty weekendowe, na zapisy. Szczegóły wkrótce.

Warsztaty plastyczneKsiążka artystyczna

Jesień 2016

Warsztaty prowadzone przez Katarzynę Zuzannę Krakowiak, będące nawiązaniem do ubiegłorocznych warsztatów Metafora głodomora. Warsztaty weekendowe, na zapisy. Szczegóły wkrótce.

Otwarta pracownia

Pracownia otwartaNowość! Ośrodek Działań Artystycznych pragnie udostępnić jedną ze swych przestrzeni, osobom pragnącym rozwijać swoje pasje twórcze. W każdą środę w godzinach 15-18 będzie można korzystać z pracowni (liczba miejsc ograniczona). Otwarta Pracownia to jedyne miejsce w Piotrkowie dla osób z pasją tworzenia, pragnących nieskrępowanie rozwijać swoje plastyczne umiejętności. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w wieku od 16 lat do nieskończoności, zarówno początkujących jak i tych nieco bardziej zaawansowanych. Otwarta Pracownia to czas i miejsce na praktyczne zdobywanie wiedzy, doskonalenie umiejętności i eksperyment twórczy.

Praca pracowni podzielona będzie na cykle miesięczne poświęcone różnym zagadnieniom plastycznym. Każdy miesiąc będzie zakończony konsultacjami z artystą współpracującym z galerią.

Oferujemy:

 • 16 godzin zajęć praktycznych miesięcznie
 • Regularne spotkania w każdą środę w godz. 14-18
 • Fachową opiekę merytoryczną i pomoc techniczną
 • Konsultacje z profesjonalnymi artystami nie tylko z Piotrkowa
 • Wyposażenie pracowni w podstawowe materiały i profesjonalny sprzęt
 • Możliwość prezentacji twórczości w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych
 • Symboliczną odpłatność

Pierwsze spotkanie (5 października darmowe) połączone z konsultacjami.

Koszt uczestnictwa 50zł miesięcznie.
Zapisy w ODA ul Dąbrowskiego 5.

Terminy do uzgodnienia.

Wszystkie zajęcia odbywają się w galeriach Ośrodka Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim (ul. Dąbrowskiego 5 i ul. Sieradzka 8). Dokładne terminy i godziny każdorazowo ustalają opiekunowie zgłaszający grupy. Uczestnictwo w zajęciach może być jednorazowe i zapisanie grupy nie obliguje do uczestnictwa w ciągu całego roku szkolnego. Odpłatność za zajęcia obejmuje opiekę merytoryczną i potrzebne materiały plastyczne.

Szczegółowych informacji udziela Pan Andrzej Hoffman od wtorku do piątku w godz. 10:00 – 14:00, pod nr tel. 44 649 52 64.