Wiesław Haładaj – Grafika

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wernisaż wystawy z cyklu 97-300

Wiesław Haładaj: Grafika

Wernisaż: 23 lutego 2018, godz. 19:00; ODA, ul. Sieradzka 8

Wystawa czynna do 18 marca 2018

W swojej pracy artystycznej zajmuję się głównie grafiką, a mówiąc ściślej linorytem. Jest to technika bardzo surowa i archaiczna, której korzeni można doszukiwać się w paleolitycznych odciskach dłoni gdzie dłoń owa służyła za matrycę. Posługuję się tylko czernią i bielą, prace wykonane są z jednej matrycy a cięte za pomocą jednego narzędzia, ta pozorna prostota by nie powiedzieć prymitywność środków i ich pokonywanie były tym co mnie przyciągnęło to tej techniki. Okazuje się bowiem że relacje pomiędzy czernią a bielą są tak bogate i niewyczerpalne, że dodawanie koloru wydaje się być czymś zupełnie obcym.

Prace prezentowane na wystawie to owoc ostatnich dwudziestu lat.

W sensie literackim inspiruje mnie to, co można by nazwać ogólnie kondycją ludzką. Myślę, że żyjemy w czasach czegoś w rodzaju nowego przewrotu kopernikańskiego. Urządzenia takie jak teleskop Hubble`a czy wielki zderzacz hadronów stawiają człowieka, czy też wyobrażenie człowieka o sobie samym w zupełnie innym świetle niż było to zaledwie 50 lat temu. To co odkrywa dzisiaj nauka jest jeszcze bardziej fantastyczne niż mógłby sobie wymyśleć największy fantasta a człowiek w tym uniwersum jest wielkością kwantową. Nadaje to życiu ludzkiemu zupełnie nową wartość.

Wiesław Haładaj

 

Wiesław Haładaj, urodzony w 1959 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Studia w P.W.S.S.P. w Łodzi na Wydziale Grafiki.  Dyplom w 1984 r. w Pracowni Wklęsłodruku. Twórczość w zakresie grafiki, malarstwa, rysunku.

Członek jury nagród na 14th International Print Biennial w Warnie w 2007, 7th Ural International Print Triennial w Ufie (2013), 1st International Students Drawing Triennial w Katowicach (2014). Członek AMIGRAV International Association of Engravers.

 

23 wystawy indywidualne w Łodzi, Warszawie, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Kaliszu, Krakowie, Toruniu, Warnie, Edmonton, Quebecu, Berlinie, Montrealu, Trois-Rivieres.

25 międzynarodowych nagród, wyróżnień, nominacji w tym najważniejsze:

1998 – I nagroda na International Print Triennial w Kanagawa (Japonia),

2004 – Grand Prix na 6th Bharat Bhavan International Biennial of Print Arts Exhibition w Bhopalu (Indie)

2004 – Grand Prix na International Ural Print Triennial w Ufie (Rosja)

2005 – Grand Prix na 13th International Print Biennial w Warnie (Bułgaria)

Udział w około 250 międzynarodowych wystawach zbiorowych w min. Krakowie, Łodzi, Kochi, Tokio, Kanagawie, Bangkoku, Taichung, Macao, Trois-Rivieres, Beijing, Warnie, Lipsku, Nowym Jorku, Filadelfii, Shenzen, Uzicach, Duoro, Sarcelles, Alijo, Wallsee, Bopalu, Ufie, Madrycie, Nismes, Penang, Chamalieres, Vancouver, Jingdezhen, Xativa, Saint Louis, Ottawie, Ferrol, Kremonie, Ploiesti, Bietigheim-Bissingen, Nowosybirsku, Le Locle, Fortaleza, Bitoli, Locri, Rochester, Seulu, Lafayette, Aguascalientes, Brukseli, Kunming City, Cluj-Napoca, Borken, Calgary, Ville-Marie, Erewaniu.

Prace w zbiorach: Gabinetu Rycin Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Miejskiej w Łodzi, Biblioteki Uniwersyteckiej w Łodzi, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Biura Wystaw Artystycznych w  Piotrkowie Trybunalskim, Kunstmuseum w Frederikshavn,  Musee Du Petit Format w Couvin, Prefectural Gallery in Kanagawa,  Del Bello Gallery w Toronto, Mercer Gallery w Rochester, Excellent Center for Art and Culture w Grover Beach, Museum of Instant Images w Beckershagen, Florean Museum w Baia Mare, Rosenthal Gallery w Fayetteville, Prints Cabinet of The Civic Museum w Kremonie, Stadtische Galerie w Bietigheim-Bissingen, Ino-cho Paper Museum w Kochi, Museum, Institute and Gallery w Bitoli, Taiwan National Museum of Art w Taichung, State Museum on Majdanek w Lublinie, Roopankar Museum of Fine Arts, Bharat Bhavan w Bopalu, Nesterov Art Museum w Ufie, Tama Art University Museum w Tokio, Sanbao Ceramic Art Institute w Jingdezhen, Camara Municipal De Alijo w Alijo, Guanlan Museum w Shenzhen, Cabildo de La Palma,  Biblioteca Nacional de Espana w Madrid, Purdue University Galleries w West Lafayette  oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.