Wystawa fotografii: Barbara Ałaszewska – “Skrawki”

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wystawę fotografii:

Barbara Ałaszewska: “Skrawki”

Wystawa czynna:
15 kwietnia – 8 maja 2022 r.
Galeria ODA, ul. Sieradzka 8, Piotrków Trybunalski

Spotkanie autorskie:
23 kwietnia 2022, godz. 17:00
Galeria ODA, ul. Sieradzka 8, Piotrków Trybunalski


Barbara Ałaszewska. Emerytowana nauczycielka plastyki i techniki w piotrkowskich szkołach. Fotoamatorka samouk, artystyczna dusza z pasją rejestrowania skrawków rzeczywistości.

Lubię zabawę formą, tekstem, ilustruję chwile, które stają mi się bliskie dzięki nieustannej obserwacji świata. Proza życia ujęta w ramy obrazu staje się moją potrzebą opisania skrawka świata.
Czasem wystarczy zatrzymać się na chwilę, żeby dostrzec to, co jest, co istnieje, co być może zawsze było obok, ale właśnie w tej chwili domaga się zauważenia.

Fotografia pasjonuje mnie od najmłodszych lat, ale dopiero na emeryturze mogłam poświęcić jej tyle czasu, żeby solidnie opanować warsztat twórczy. Dwukrotnie wzięłam udział w wojewódzkich konkursach fotograficznych organizowanych przez Łódzki Dom Kultury za pierwszym razem zdobywając wyróżnienie, a za drugim II nagrodę.

W fotografii podążam za światłem. Staram się pokazać najpiękniejsze jego barwy i cienie. Skrawki natury, przenikające się wzajemnie kształty i kolory ujmuję w ramy obrazu. Emocje i intuicja pomagają mi wydobyć z otaczającej rzeczywistości fragmenty ważne i piękne dla mnie. Detale, peryferie, blaski, kontury, załamania. Intuicja podpowiada mi moje skrawki, które wyłaniają się na horyzoncie. Ja je tylko uwieczniam.

Kreacja formy pasjonuje mnie tak samo jak emocje i radość, których doświadczam podczas spacerów z aparatem. Układam liście, płatki kwiatów, nasiona w obrazy, które następnie fotografuję, dzięki czemu delikatne, kruche i ulotne stają się wieczne. Bawię się słowami i ilustruję teksty, bądź jak kto woli, znajduję opis dla tworzonych przeze mnie „kwarto-reportaży”.

Wystawę tę dedykuję moim córkom.