Wystawa fotografii studentów Szkoły Filmowej w Łodzi. „Jeden świat, wiele spojrzeń”.

Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wystawę fotografii studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi

Jeden świat, wiele spojrzeń

Artyści i zespół kuratorski: Tomasz Komorowski, Maciej Bernaś, Bartek Błędowski, Michalina Kacperek, Kacper Nowak, Alicja Lesiów, Aleksandra Mrówczyńska, Karolina Okrzesik, Martyna Sumisławska, Piotr Zwarycz.

Otwarcie wystawy:
8 kwietnia 2022 r., godz. 19:00
Galeria ODA, ul. Dąbrowskiego 5, Piotrków Trybunalski

Wystawa czynna do 8 maja 2022 r.


Prymarną cechą fotografii od Jej początków była dokumentacja i rejestracja realiów otaczającego świata. W trakcie już bez mała 200 lat metody uległa zmianom tak technologicznym, estetycznym jak i samego rozumienia fotograficznego medium. Wspomagała naukę, kulturę, przemysł. Od zdjęć architektury, przyrody, postępów w budowie nowego świata do rozrywki, dla pamięci, aż do skutecznego nadzoru nad społeczeństwem czego świadkami jesteśmy szczególnie obecnie. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez fotografii w jakiejkolwiek działalności człowieka.

Wraz z mijającym czasem, zmianami cywilizacyjnymi oraz potrzebami ten rodzaj fotografii również uległ zmianom. Modyfikował, ulegał specjalizacji tak technologicznej jak i estetycznej.
Właśnie ta ostatnia zainteresowała mnie przy pracy nad tą wystawą.

Choć dla własnych potrzeb nazwałem pokazywaną na tej wystawie fotografię dokumentalną rozszerzając to pojęcie do możliwie największych rozmiarów, posiadającą bardzo różne zakorzenienie w historii medium to cechą wspólną jest wiek autorów. Co mnie zaciekawiło w tych fotograficznych notacjach: jak różne podejścia do rzeczywistości możemy dostrzec wśród tych zdjęć. Jak indywidualne spojrzenia na otaczający nas świat. Jak duże bogactwo ujęć i rozumienia otoczenia. Nie chciałbym w tym krótkim tekście analizować dogłębnie każdego zestawu. Chcę pozostawić to dla widzów, uczestników wystawy, którzy sami „dopiszą” teksty do obejrzanych zdjęć zgodnie z własnym doświadczeniem, poczuciem estetycznym i wrażliwością. To ten sam świat oglądany przez nas. Spójrzmy na niego oczami młodych wrażliwych artystów. Tak widzą swój świat, choć duża część to „nasza” zasługa, z którą Oni teraz muszą sobie poradzić.